Vinník sa neoznačuje, vinník sa trestá!

To sú slová prof. Ivety Radičovej, ktorú si ako „exkluzívneho“ hosťa pozvala verejnoprávna televízia do prvej marcovej nedeľnej politickej diskusnej relácie „O 5 minút 12.“ Pozornému divákovi a poslušnému platiteľovi koncesionárskych poplatkov sa pritom vynorilo hneď niekoľko otázok. Celkom isto to nebolo kvôli otázkam o diéte počas zákazu vychádzania. Ani preto, že by Radičová (ako pravicová politička SDKÚ) patrila jednosezónnym pôsobením od júna 2010 do apríla 2012 k úspešným kormidelníkom slovenských vlád. Určite ani kvôli tomu, že by profesorka sociológie bola expertkou na pandemické opatrenia. Dramaturgia redakcie spravodajstva a publicistiky zrejme vychádzala skratkovito z faktu, že by azda v období vrcholiacej politickej krízy (po roku od uchopenia moci Matovičovou vládnou kamarilou), mohla byť učiteľkou správneho zápasníckeho chmatu, ako čo najrýchlejšieho položiť kabinet na lopatky. Takú otázku však od moderátora nedostala. Ani tú, či má Igor Matovič podať demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej hneď v pondelok ráno alebo až v stredu večer.

radicova843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha, 2010

Dôvody sú preto úplne inde… Niekto si môže myslieť, že ju tam jednoducho nanominoval najvplyvnejší proamerický think tank v rámci riadenej PR v predvečer Medzinárodného dňa žien. Ďalší diváci si môžu myslieť, že RTVS zásadovo a principiálne pozvala všetkých doterajších predsedov slovenských vlád, no tí sa odmietli vystrkovať na obrazovke… Škoda! Mňa osobne by isto bavilo sledovať (okrem blonďavej akademičky Radičovej), aj reakcie a názory na súčasnú situáciu Jána Čarnogurského, Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu, Jozefa Moravčíka, Roberta Fica či Petra Pellegriniho. Na to však RTVS (povedané moderným jazykom) nemá „gule“! Presnejšie, na to nedostala spoločenskú objednávku, eurofondy, dotácie od ministerky Milanovej ani posvätenie z tieňa. To by bola onakvejšia „silná zostava“ ako tá, ktorú nám televízia v Mlynskej doline servíruje pod týmto titulom cez tváričku akejsi Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej, ktorá môže byť autoritou akurát tak pre „puberťákov“, odkázaných v súčasnosti na dištančné vyučovanie…Čo už, Slovensko má asi na Veroniky smolu!

Ja osobne sa preto viac prikláňam k presvedčeným, že na linke Grasalkovičov palác – Hviezdoslavovo námestie sa plní tichá dohoda medzi Čaputovou a Pellegrinim z 22.februára 2021. Veď to bol práve líder mimoparlamentnej opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini, ktorý za zavretými dverami prezidentke (s dosiaľ najslabším mandátom) poradil, že by mala trvať na demisii Matovičovho kabinetu a do predčasných parlamentných volieb ustanoviť tzv. úradnícku vládu. A návšteva Ivety Radičovej v štúdiu RTVS mala byť len pripomenutím sa. Akýmsi prieskumným balónikom, tyčinkou v nose donekonečna testovaných koncesionárov, nedeľnou „ochutnávkou“ šéfky ďalšej dočasnej vlády… Vlády, ktorá by mala Slovensko, zmietajúce sa teraz na vlnách pandemickej búrky, ostreľovaného geopolitickými vakcinačnými torpédami, bombardovaného výsmechom svetových médií na adresu trnavského Borata, šľahaného navyše vetrami vlastnej liberálnej kaviarne, nasmerovať do pokojnejších vôd toho „správneho“ severoatlantického prístavu.

Všimli ste si, priatelia, ten zmierlivý tón a pokojný hlas pani Radičovej, keď už nenápadne prezentovala aj svoj vládny program sociálno-ekonomických reforiem, nadväzujúci na to, čo začali s Ivanom Miklošom v Dzurindovej vláde ešte pred vypuknutím (dosiaľ nevyšetrenej) kauzy „Gorila“? Verejné vystúpenie Ivety Radičovej vo verejnoprávnej RTVS pred nástupom astronomickej jari predznamenáva podľa mňa nielen skorý prílet bocianov a lastovičiek, no aj zlomenie palice trpezlivosti nad Matovičom. Jeho príhovor po sobotnom večernom spravodajstve v Slovenskej televízii pripomínal pamätné vystúpenie Jakeša s „osamoteným kolom v plote“ alebo televíznu rozlúčku Mečiara spievajúceho „neublížil som vám“… Igor Matovič najskôr mnohých pourážal, niekoľkých dal zavrieť, všetkých oklamal, spôsobil rozvrat štátu i medziľudských vzťahov a odrazu sa postaví pred kamery a volá po zjednotení. Akoby sa inšpiroval slovami klasika: „Vždy si voľte to, čo vás najviac desí. Len to vás prinúti dať do toho všetko, čo sa vo vás skrýva“…   

Je zjavné, že tí, čo z úzadia Igora Matoviča doteraz podopierali alebo aspoň ho trpeli, dávajú od neho ruky preč. Húfne aj jeho voliči a už nahlas aj jeho poslanci. Tanec podobný pibloktu bude chvíľu trvať, no rekonštrukcia vlády neoliberálnej koalície je neodvratná. Dôvodom zďaleka nie je len 7 800 obetí covidovej pandémie v Slovenskej republike a už vôbec nie nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Iveta Radičová mala pravdu v odkaze, že „vinník sa neoznačuje, vinník sa trestá!

(Celkovo 9 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter