Vyše 2000, podľa niektorých odhadov minimálne 2 a pol tisíca odborárov z celého Slovenska prišlo do Bratislavy, aby protestovali proti vládnej novele Zákonníka práce. Účastníci protestu sa stretli pre bývalým Domom odborov a potom pochodom zablokovali jednu z dopravných tepien metropoly. Zhromaždenie si naplánovali na deň rokovania vlády, tá však zbabelo preložila zasadanie, aby sa vyhla priamej konfrontácii svojej politiky s voličmi.
Námestie Slobody pred úradom vlády nebolo už dávno také zaplnené. V dave viali zástavy všetkých väčších odborových zväzov – okrem tradične najpočetnejších „kovákov“, nechýbali ani železničiari, baníci, učitelia, zamestnanci dopravy, zdravotníci či sociálni pracovníci alebo poľnohospodári a potravinári.
Účastníci zhromaždenia odmietli pokusy vládnej koalície zmeniť Zákonník práce tak, aby sa oslabila ochrana pracovníkov pri prepúšťaní, znížila bezpečnosť pri práci, zhoršilo odmeňovanie i tých, ktorí sú už dnes najslabšie platení a aby zamestnanci prišli o možnosť kolektívne ochraňovať svoje záujmy v podnikoch. Radoví odborári odmietli aj sociálno-ekonomickú politiku vlády, tzv. odvodovo-daňovú reformu, ktorej výsledkom je len ďalšie ožobračovanie radových občanov, znižovanie životnej úrovne, zdražovanie a ohrozovanie rodín, najmä tých s malými deťmi.
Účastníci zhromaždenia prijali aj výzvu vláde SR na podporu existujúceho Zákonníka práce, ktoré potom vedenie Konfederácie odborových zväzov SR odovzdalo premiérke Radičovej.
Vo výzve sa uvádza:
Zákonník práce je zákon, ktorým štát zabezpečuje systém základných sociálnych práv zamestnancov garantovaných Ústavou SR ako aj medzinárodnými normami. Žiadame preto vládu: Neoslabujte ich! Riziká podnikania sa podnikatelia snažia presunúť na plecia zamestnancov. Zabráňte tomu, nepočúvajte len hlas kapitálu! Skrátenie výpovednej doby, zrušenie súbehu výpovede a odstupného ako aj nevyplatenie náhrady mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa znižujú ochranu zamestnancov!
Programové vyhlásenie vlády proklamuje udržať a zvýšiť kvalitu života občanov. Uzatváranie pracovného pomeru na dobu určitú – tzv. reťazenie, zvýšenie limitu týždenného pracovného času to určite neprinesie! Okliešťovanie práv a postavenia odborov je útokom na ústavné práva a demokratický princíp spoločnosti. Viac ako pol roka sústavných rokovaní a aj minulotýždňové intenzívne zasadnutie Hospodárskej a sociálnej rady nepriniesli v Zákonníku práce vylepšenie pracovno-právnych vzťahov, ktoré KOZ SR neustále požadovala.
Zastavte novelizáciu Zákonníka práce! Nie je garanciou zamestnanosti a sociálnej spravodlivosti!