Od Baltského mora až po Balkán sa tiahla oblasť, kde víťazne nastupovala liberálna demokracia – tak to bolo pred desaťročím, dnes to však nie je pravda. Štáty, kde sa zdala v roku 2006 demokracia nezvrátiteľná, sa ocitli na hrane prepadu smerom k autokracii. Dá sa povedať, že je to historická zmena, historický zvrat. V štátoch, ktoré sa už zdali plnohodnotnými demokraciami, alebo prinajmenšom na dobrej ceste k demokracii, dnes hrozí autokratický režim. Takmer vo všetkých „nových štátoch“ Európskej únie je na ústupe sloboda tlače, deľba zákonodarnej, exekutívnej a súdnej moci, na ústupe je právny štát.
Tvrdí to liberálny nemecký týždenník Die Zeit, ktorý je o. i. dlhodobo platformou na budovanie cezatlantickej, nemecko-americkej spolupráce. Výber redakcie je viac ako pozoruhodný – Slovensko sa ocitlo v spoločnosti Poľska, Maďarska, ale aj Ukrajiny a Turecka!
Podľa novín Die Zeit na Slovensku „vládne veľká neliberálna koalícia, v ktorej určujú tón ľavica a pravicoví radikáli a etno nacionalisti a vedno rozdeľujú krajinu“. Predsedu Európskeho parlamentu, Nemca Martina Schulza s jeho vyhlásením o prvej historickej vládnej koalícii na Slovensku, v ktorej silná ľavicová strana spojila vo vláde po prvý raz tak predstaviteľov maďarskej menšiny ako aj SNS, v redakcii Die Zeit zrejme nepočuť.
V každom prípade treba zaznamenať, že vplyvné celonemecké médium, ktorého vydanie pre susedné Rakúsko má osobitnú každotýždennú rakúsku časť, nevidí nijaký dramatický rozdiel medzi vládou PiS v Poľsku alebo vládou V. Orbána v Maďarsku a kabinetom R. Fica. Treba si všimnúť, že nás dáva v otázkach právneho štátu a slobody tlače do jedného vreca s Ukrajinou a Tureckom. Je málo iba pro domo to označiť za nepatričné. Je málo položiť si iba otázku, prečo vývoj v Česku, Rumunsku a Bulharsku ako aj na Balkáne je zahrnutý do oblasti, kde demokracia je alebo vývoj smeruje k demokracii. Výzva je o to väčšia, že Slovensko v rámci polročného predsedníctva investovalo značnú časť do propagácie. Tu však nejde o folklór, turistiku či halušky! Názor Die Zeit nemožno odbiť len tvrdením, že jedna lastovička leto nerobí. Je to prejav recidívy niekdajšieho podceňovania Slovenska, resp. podceňovania politickej schopnosti slovenskej ľavicovej politiky v nemeckojazyčnom priestore EÚ ako aj Švajčiarska. Je zrejmé, že tento trend má aj súhlasnú odozvu v časti domácej scény.
Súvisiace:
Oko za oko: neliberální tendence a krajní pravice v zemích Visegrádu
Mapa demokracie: V roku 2006 sú ešte Poľsko, Slovensko a Maďarsko nádejné krajiny s liberálnou demokraciou. Dnes sú už v červenom pásme, spolu Ukrajinou(!) a Tureckom(!).
Ďalšie články: DUŠAN KERNÝ