Tvár zúfalého režimu

V prvej novoročnej diskusnej relácii RTVS „O 5 minút 12“ sa moderátor rozprával s prezidentkou republiky Zuzanou Čaputovou. Od novoročného bezobsažného príhovoru o sebe nedala dva týždne vedieť, až sa zdalo, že sa ukýva kdesi v lesoch pred Covidom alebo pred niečím ešte mocnejším… No musím priznať, že keď sa teraz hlava štátu mediálne vynorila ako nymfa z rozbúreného januárového politického vlnobitia, ktorému posledné obdobie panoval len rozhnevaný trnavský Neptún držiaci trojzubec moci pevne v rukách, stálo to za to. Povedala veľa a ešte viac tým o sebe prezradila. Pokojný tón hlasu, výrečnosť a výborná schopnosť komunikácie, logická argumentácia i štátnický prejav je to, čo práve teraz Slovenská republika potrebuje. Toho je pod Kriváňom od posledných parlamentných volieb menej ako šafranu. Zato nenávisť prekypuje éterom ako kaša z Laktibradovho hrnčeka…

Moderátor prekvapivo vyťahoval relevantné a vrcholne aktuálne otázky, ktorými ťal do živého. Aj tie, ktorým sa Čaputová v novoročnom prejave zámerne vyhla. Reagovala napríklad na výrok premiéra Matoviča, ktorý obvinil podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, že „nedodaním Ag testov spôsobil smrť tisícom ľudí a miliardovú škodu“. Nazval ho „idiotom“ a vedcov, manažujúcich protipandemické opatrenia otituloval ako „hlupákov“… Matovič však nepodal v mene vlády demisiu, neodvolal ním označeného zločinca, ktorý zabíja priamo z jeho vládneho kabinetu. Ani Sulík nepodal demisiu. Svoj nový titul s radosťou a sebakriticky prijal. Biznis must go on! A pani prezidentka sa len prizerá, snaží sa byť tmelom rozbitej vázy, ktorej ostré črepiny už na konci roka preleteli s rachotom cez prah nášho domova. Preto Slovenská republika stráca kredit a oblúkom sa – pričinením terajšieho režimu – vracia do čias „čiernej diery na mape Európy“…

Prečo prezidentka nekoná? Prečo sa jasne nevyhraní voči denno-dennej demontáži právneho štátu, proti trhaniu morálky a etiky, proti pošľapávaniu ústavy? Akoby vôbec necítila vinu a zodpovednosť za vymenovanie terajšej vlády. Tvárila sa bezmocne, hoci pri piatkovom nakrúcaní v televíznom štúdiu sa dozvedela výsledky exkluzívneho januárového prieskumu dôveryhodnosti meranej agentúrou Median SK. Podľa neho sa priblížila dôveryhodnosti Ivana Gašparoviča a prezidentskému úradu v roku 2009. Prezidentke Čaputovej dôverujú 2/3 opýtaných (65 %), nasleduje armáda (63 %) a polícia (44 %). Matovičova vláda si vyslúžila strmý pád dôvery na hrozivú hranicu  27 %. To je vážny varovný prst! A nielen pre trnavského naboba. „Momentum“. Športovci poznajú tento výraz pre najvhodnejší okamih, ktorým môžu zvrátiť porážku a rozhodnúť zápas. Ak túto chvíľu prezidentka Čaputová premárni, riskuje, že navždy stratí nielen štátnickú tvár. Spolu s Matovičovou vládnou kamarilou jej možno raz voliči zrátajú krátenie ľudských práv a občianskych slobôd, rozkrádanie a kšefty v čase pandémie, zbabranú násilnú reformu justície, „očistu“ súdnictva i s prokuratúrou za cenu politických procesov a totalitných násilností s pachuťou zločinu. Lebo to všetko obhajuje a prikrýva ako umiernené slová za rúško. Lebo sa častejšie a hlasnejšie vyjadruje k téme dezinformačných platforiem a k šíreniu nenávisti na sociálnych sieťach, čo sa odrazilo v násilných udalostiach v americkom Kapitole. To ju znepokojuje viac ako dianie pod oknami Grasalkovičovho paláca. Ministra Korčoka tiež zrejme viac zaujíma osud Navaľného po návrate z Nemecka, ako nákup liekov a vakcín proti Covidu.

Ten prieskum agentúry Median SK tiež potvrdil, že v otázke nevysvetlenej smrti generála Milana Lučanského v kolúznej väzbe verí stanovisku vlády len 1/3 opýtaných, polovica občanov ministerke Kolíkovej a celej vláde v tom neverí. 40 % občanov ministerke (ne)spravodlivosti  Márii Kolíkovej odkazuje, aby odstúpila. Istú skupinu televíznych divákov zrejme vzrušili aj percentá volebných preferencií. K urnám chce prísť voliť 67% . Víťazom  prieskumu je strana Hlas-SD (21,7 %), OĽaNO (14,9 %), SaS (11,8 %), Kotlebovci – ĽSNS (9,2 %), Smer-SD (8,2 %), Progresívne Slovensko (6,5 %),  Kollárova Sme rodina (5,6 %). Kiskova, resp. Remišovej mini strana Za ľudí sa za občanov skryla tak úspešne, že by jej hlas dali iba 4,4 % a do parlamentu by sa už nedostala. Z toho jasne vyplýva, že jediným ústavným východiskom z terajšej spoločenskej krízy sú predčasné voľby. 

Mňa osobne z prvej nedeľnej diskusnej relácie (okrem absencie názorového oponenta) zaujala priam bombastická informácia v slovách českého evolučného biológa prof. Jaroslava Flégra o tom, že PCR testy sú na mohutné, komunitné, ale aj na celoplošné skríningové testovanie až o 1/3 lacnejšie, spoľahlivejšie a presnejšie ako nepresné a skresľujúce nevhodné Ag testy. Česko má dokonca vedecký skríningový model PCR testami, ktorý je ochotné poskytnúť Slovensku zadarmo! Tým len potvrdil korupčné a koristnícke kšeftárstvo Matovičovej vlády a Štátnych hmotných rezerv pri nákupe desiatok miliónov antigénových testov cez trnavskú firmu kamaráta Igora Matoviča.

A čo z toho všetkého vyplýva? Že Slovenskú republiku by mali viesť štátnici, a nie politici! Morálne pevní, vzdelaní aj skúsení ľudia, ktorí vidia dopredu aj na 10 rokov, nielen po najbližšie voľby či po februárové merania preferencii.  

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter