Turbulencie na slovenskej politickej scéne, nevraživosť strán a ich lídrov, najmä však balansovanie na hranici zvoliteľnosti, núti strany k vytváraniu rôznych, často i rozporuplných zoskupení. Trendom dnešných dní sa tak stáva spájanie strán a hnutí v záujme dosiahnutia čo najlepších výsledkov v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
Dôkazom toho sú i posledné udalosti, keď sa politické divadielko mimoparlamentných opozičných strán pre ich voličov v pondelok (11. 11. 2019) opakovalo, tentoraz úspešne. PS/Spolu a KDH sa stretli s Kiskovou Za ľudí, aby rozšírili spoluprácu s príznačným a veľavravným názvom „Pakt o neútočení“. Donútil ich k tomu pud sebazáchovy. Ako inak spolupracovať, keď ani sebe a svojím najbližším spojencom, celkom oprávnene, neveria. Tak sa nám núka otázka, aká to bude už len spolupráca a jednota vo vládnutí, ak si nedôverujú už teraz. Charakteristickou črtou všetkých doterajších opozičných stretnutí nie je hľadanie spoločného programu pre lepší život na Slovensku, ale len hľadanie spôsobu, ako uspieť vo voľbách. Nie je to však málo?
Rysuje sa i ďalšia forma spolupráce
Opozičné strany PS/Spolu, Za ľudí, KDH, SaS a OĽaNO chystajú ďalšiu formu spolupráce. Do volieb pôjdu údajne samostatne, no po voľbách plánujú vytvoriť „Blok zmeny“, zmeny v prospech koho je však otázne. Nečudujem sa im, veď sami nikdy neporazia Smer-SD a tri z nich sa ani nemusia dostať do parlamentu. Tečie im do topánok a nevedia kam z konopí, keď sa ich súčasné preferencie pohybujú od 4,9 do 5,7 percenta a sústavne klesajú. Ich mocenské a ekonomické záujmy sú tak reálne ohrozené.
Za príklad si berú SDK, ktorá spojila v tomto prípade však názorovo blízke pravicové strany. Pod rúškom boja proti mečiarizmu zostavili vládu a realizovali pravicové reformy na úkor životnej úrovne občanov. Teraz však hrozí ešte väčšie ohrozenie presadením extrémnych liberálnych „hodnôt“. Ak takto postupujú staré a najmä nové opozičné strany, čudujeme sa, že sa chystajú spájať i národné sily a rastie extrémizmus?
Slovensko je v ohrození
Napriek vyhláseniam lídrov starých, ale najmä nových strán len ťažko môže niekto uveriť, že im záleží na zlepšovaní života občanov na Slovensku. Plánované, programovo rôznorodé zoskupenie nemôže stavať na spoločných hodnotách či cieľoch, ale len na záujmoch dostať sa k moci a to za akúkoľvek cenu. Vedia, že tento boj môžu vyhrať, len ak sa všetci spoja za svoje mocenské a ekonomické záujmy. Ak sa to stane, tak je naša krajina vo vážnom ohrození. Oni sú totiž schopní, ako nás dennodenne presviedčajú ich činy, zapredať všetko, i Slovensko.
Ak sa napriek medializovaným kauzám a charakteristikám lídrov týchto strán s diametrálne protichodnými hodnotami, pravda, ak nejaké vôbec majú, spoja, tak takáto vláda môže byť priamym ohrozením nášho, už dnes okliešteného, sociálneho štátu. Zostáva nám len dúfať, že tam kde stúpi noha Matoviča, Sulíka a Hlinu, tráva nerastie, spolupráca pri prvom probléme končí, ich vláda tak pravdepodobne skončí do roka a do dňa.
Tieto politické strany a ich lídri, by nielenže doviedli Slovensko na samé dno a zrušili by všetko sociálne, čo mimochodom aj sami vyhlasujú, ale doviedli by nás i k úplnej podriadenosti našej vlasti USA, NATO a zlikvidovali by posledné zvyšky našej, už dnes obmedzenej, suverenity. Doviedli by nás k ďalšiemu okliešteniu demokracie a slobody, ktorá by bola vyhradená už úplne, len pre tých majetných.
Je tragédiou, vôbec len uvažovať o takejto vláde, ktorá by bola možná len vďaka bezbrehej naivite časti voličov. Môže k tomu dôjsť vďaka neobmedzenej manipulácii a finančnej podpory mimovládok a mainstreamových médií zo západu i od samého Sorosa, ktorý sa tým sám chváli. Všetci títo lídri, čo sa tvária ako spasitelia, pritom podnecujú na Slovensku ďalší politický prevrat. Príklady toho, čo to môže spôsobiť, už máme v prezidentských i regionálnych voľbách. Poučíme sa, či nie?