Tohtoročný XVII. ročník Dňa otvorených pivníc 2016 sa slávnostne začal v priestoroch starej vinohradníckej školy v Modre v piatok 25. novembra. Na otvorení sa zúčastnili župani Pavol Frešo z BSK a Tibor Mikuš spolu s podpredsedom Zdenkom Čambalom z TTSK. Organizátori podujatia Združenie MVC, Malokarpatské osvetové stredisko v Modre, BSK a TTSK si na slávnosti pripomenuli 20. výročie založenia Združenia MVC, ktoré je jedným z najúspešnejších agroturistických vinárskych projektov v strednej Európe.
Účastníci slávnostného otvorenia na nádvorí kaštieľa starej vinohradníckej školy v Modre.
Anna Jajcajová a Helena Minarovičová zo Slovenského Grobu pri prevzatí ocenenia.
Pri príležitosti životného jubilea, ako prejav poďakovania za výrazný prínos pre vinohradníctvo a vinárstvo v malokarpatskej vinohradníckej oblasti, organizátori ocenili a udelili titul „Osobnosť MVC“ svojím členom Elene Treckej, Valterovi Pajerovi a Petrovi Ščepánovi. Za mimoriadny gastronomický prínos pre Malokarpatskú vinnú cestu získali ocenenie a titul „Osobnosť MVC“ rodina Jajcajová a Kisslingová z Pivnice u Zlatej husi a rodina Minarovičová z reštaurácie Grobský dvor v Slovenskom Grobe. Súčasne sa uskutočnila promócia nástenného kalendára pre rok 2017 pod názvom Život v malokarpatskej pivnici.
V priebehu dvoch dní malo možnosť viac ako päťtisíc návštevníkov ochutnať najmä tohoročné vína v 160 pivniciach miest a obcí pod Malými Karpatmi, kde spolu ponúkalo vína viac ako dve stovky vinárov. Najviac pivníc z kráľovských podkarpatských miest otvorili v hlavnom meste vína v Modre – 33, vo Svätom Jure 20 a v Pezinku 15 pivníc.
Ochutnávka vín Chateau Modra vo vinárskom dome U Šebov v Modre.
V Bratislave spolu s mestskými časťami otvorili až 19 pivníc, najviac v Rači – 8 a na Devíne 5 pivníc. V malých obciach ako Šenkvice a Vinosady otvorili po 11 pivníc a v Limbachu 8 pivníc. Otvorená bola aj vinotéka na hrade Červený Kameň a na zámku v Smoleniciach. V Trnave ponúkali víno iba v známom vinárstve VÍNO MRVA & STANKO.
V niektorých obciach, ako napríklad v Šenkviciach, ponúkalo svoje vína v Obecnom dome 12 vinárov, v Kultúrnom dom e v Budmericiach a v Modre v Starej radnici bolo po 5 vinárov. Potešiteľná je skutočnosť, že popri starých skúsených vinároch otvoril svoje pivnice i celý rad mladých vinárov, ktorí už získavajú ocenenia aj na medzinárodných výstavách vín.
Ochutnávka vín vo firme PEREG v Modre. V strede pani Marcela Hrozeková.
Veľké vinárstva, ako CHATEAU Modra či ELESKO, ponúkali kolekcie výborných ocenených vín i na medzinárodných výstavách. Zahanbiť sa však nedali ani malí vinári, ako Marek Rariga, David Hubinský, Jozef Ružek, Matúš Dudo, Daniel Šimonovič, Rastislav Čistý, Fedor Malík , Juraj Štiglic a ďalší, ktorí ponúkali okrem tradičných odrôd i vína zo slovenských novošľachtencov. Tlačenica pri ochutnávke bola vo firme PEREG v Modre, kde ponúkali najmä aromatické ovocné vína v dobových kostýmoch. Predseda spolku vinohradníkov a vinárov VINCÚR v Modre Vincent Jakubec ponúkal svoje vína v historickej budove Horná brána.
Vinár Vincent Jakubec v Hornej bráne v Modre.
Vo viac ako 60 pivniciach ponúkali i miestne gastronomické špeciality, najmä divinový guláš, zabíjačkové špeciality, lokše, „scískanice“, syry, rôzne nátierky a iné pochúťky. Vo viacerých pivniciach, ako napríklad MATIK Modra, kde účinkovala rómska kapela Jožka Kúdriho, o dobrú náladu sa starali i skupina Kmeťoband, cimbalová muzika z Krajného, Karpatské horké, cimbalová muzika Lipka, ľudová hudba bratov Kuštárovcov a ďalšie skupiny. V pivnici v historickej Hornej bráne v Modre predávala svoje farebné úžitkové predmety a keramické výrobky Daniela Jakubcová . V galérii U svätého Floriána na Devíne vystavovali kovové objekty Igor a Adam Čierny.
Ľudová hudba bratov Kuštárovcov hrala v Modre.
Ako nám povedal šľachtiteľ, vinohradník, vinár Tibor Ruman zo Šenkvíc, tohoročná úroda hrozna bola dobrá až skvelá, čo sa prejavilo i na kvalite vína. I napriek viacerým nepriaznivým podmienkam v priebehu , ako bol vysoký úhrn zrážok, ľadovec, škorce a podobne, oberačky hrozna prebehli v nádhernom teplom počasí, čo sa prejavilo i na kvalite mladých vín. Domáci i zahraniční návštevníci otvorených pivníc na MVC boli s kvalitou ponúkaných vín spokojní, odchádzali domov v dobrej nálade v mimoriadnych mikrobusoch z celého Slovenska. Počas podujatia boli obsadené i ubytovacie zariadenia na MVC. Priamy predaj produktov z roľníckeho dvora, ako sme svedkami na podujatí, by mali účinnejšie stimulovať i štátne a európske dotačné podporné schémy.
Jeden z najstarších ctiteľov vína, turista Milan Ružek z Modry navštívil počas dvoch dvoch dní približne 40 pivníc v kráľovských mestách Svätý Jur, Pezinok a Modra. Najviac návštevníkov bolo v Modre, kde sú dobré parkovacie možnosti.
(Autor, Ing. František Mach, CSc., je zakladateľ MVC, Modra)
Foto: autor