Surovina budúcnosti

Konopa siata je jedna z potenciálne najužitočnejších technických bylín. Má uplatnenie v textilnom priemysle, v ekologickom stavebníctve, potravinárstve, kozmetike, papiernictve.

Z konopy siatej (Cannabis sativa) sa získava vlákno na textil a pevné laná už od neolitu. Aj u nás patrila popri ľane a vlne stáročia medzi základné suroviny na výrobu odevov. Predchádzajúce generácie konopu pestovali, spracúvali a nosili, až kým definitívne neodložili kroj. Po druhej svetovej vojne však jej pestovanie v malovýrobe zaniklo a slúžila iba priemyslu. Výmera osevných plôch postupne klesala a v roku 1987 sa konopa prestala pestovať úplne. Konopa siata doplácala na nepopulárnosť konopy indickej (Cannabis indica) alias marihuany. Hoci konopa siata obsahuje iba málo omamných látok, slovenskému zákonodarstvu, ktoré je voči marihuane na európske pomery veľmi prísne, to do roku 2009 nebránilo uplatňovať akýsi princíp kolektívnej viny aj na príbuzné rastliny. Až vlani začal platiť zákon, ktorý namiesto povoľovacích konaní zaviedol na pestovanie určitých odrôd konopy oznamovaciu povinnosť. Vznikol tak legislatívny rámec na veľkoplošné pestovanie. Pre obavy, že rastliny z vlastných semien budú mať vyšší obsah omamných látok ako povolených 0,3 % (konopa indická ich máva od 3 do 20 %) však treba každý rok nakúpiť nové osivo. Vo svete prichádza renesancia konopy s trendom ekologického priemyslu. Z akra (40,5 ára) konopy možno vyprodukovať štyrikrát viac papiera ako z rovnakej výmery lesa. A úrodu konopy možno zožať každý rok! Konopný papier je navyše pevnejší a trvácnejší. Konopa sa dá využiť aj ako krmivo, surovina na výrobu plastových kompozitov, odevov, lán, oleja, múky, izolačných materiálov, tehiel, hnojiva či kozmetických prípravkov. S rozmanitosťou produktov z nej sa nedá porovnať vari nijaká iná bylina. Slovensko naskakuje na vlak využitia konopy relatívne neskoro. Naše konopárstvo zažíva iba druhú sezónu a zatiaľ mu chýba spracovateľské zázemie. Konopné vlákno sa z rastliny získava relatívne ťažko. Dekortikátor, ktorý vynašiel George Schlichten (1862 – 1923) a ktorý nahrádza voľakedajšie naše trlice, zatiaľ nemáme. Máme však niektoré konopné výrobky z dovozu. Keď si na ne verejnosť zvykne, azda výhody tejto univerzálnej rastliny objaví aj domáci priemysel.

Nie je konopa ako konopa

Konopa siata je jednoročná dvojdomá rastlina dorastajúca do výšky štyroch metrov s nízkym obsahom omamných látok. Má silnú vláknitú stonku, veľké široké listy a veľké, tmavé, mramorované semená. Konopa indická je nižšia ako konopa siata, má úzke listy, lesklé semená, košato sa vetví a obsahuje iba málo nekvalitného vlákna (pre priemysel nemá význam), kvety (šišky) však obsahujú vyšší podiel omamných látok.

(Celkovo 9 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter