Studená občanská válka?

Zdá se vám můj titulek přehnaný? Třeba máte pravdu. Ale možná také ne, protože to, co se děje v USA od zvolení Donalda Trumpa prezidentem a v Evropské unii jakož i v české kotlině v souvislosti s migrační krizí a nadcházejícími volbami, se tomu limitně blíží.

Občané jsou nejen názorově rozdělení, ale bezmála na život a na smrt znepřátelení. Ve veřejném prostoru se rojí urážky, obvinění a soudní žaloby. S demokratickými svobodami se žongluje jako s cirkusovými kužely, politická korektnost přerůstá v diktát, represivní aparáty posilují a skrytá cenzura se rozlézá jak plíseň.

Cui bono? zeptal by se kriminalista. Komu to prospívá?

Vládnoucím vrstvám, odpovídám já. Tedy lidem, kteří vidí v solidární progresivní dani trest za úspěch, nespokojené občany, žijící na hranici chudoby, mají za závistivé socky, v zaměstnancích, požadujících vyšší mzdy, vidí odborářské teroristy a odpůrce církevních restitucí označují za kryptokomunisty.

Těm všem se migranti, ze kterých se stal oboustranně používaný klacek, hodí do krámu. Vždyť právě z nich se mají rekrutovat zaměstnanci ochotní pracovat za nižší mzdy než starousedlíci. Strach, který s sebou přinášejí, přispívá k tomu, že se občané snáze smíří s posilováním represivních opatření, a kouřová clona pseudohumanity zakryje leckterou zlodějnu páchanou ve jménu jediného Boha a svobodného trhu.

Nejsem voličem Andreje Babiše, ale označovat ho dnes za komunistu? To už se dá mluvit o Ježíši Kristovi jako o Židovi a o Marxovi jako o buržuovi. Ale všichni ti pánové přece prošli ve svém životě jistým vývojem! Pravda, každý jiným.

Nemám v lásce ani Marine Le Penovou, ale zbavit ji poslanecké imunity s odůvodněním, že zveřejňování snímků zvěrstev páchaných Islámským státem je vlastně jeho propagandou, to už je opravdu ubohost nejvyššího řádu, nízkost, kterou snad ani nestojí za to komentovat.

Snad mi tedy čtenáři odpustí, že svou krátkou glosu ukončím aktuálními verši Karla Havlíčka Borodubského, které vystihují současný marast lépe než mé prozaické řádky:

Žijeme ve šťastné době!
Smíme si dělat, co chceme.
(I předkové mohou se v hrobě
obracet jak ztvrdlý cement.)

Z EU nám hrozí pokutami,
když nebudem plnit kvóty.
Nezůstanem v tom ale sami,
jak plyne z dnešní nóty.

Budeme tedy do Unie
odvádět eura i voly.
Ať bruselská hlava neuhnije
jen proto, že myšlení bolí!

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter