Šťastný deň s Close Harmony Friends

Vokálna skupina Close Harmony Friends vznikla v roku 1990. Ako prvá svojho druhu na Slovensku sa zameriava predovšetkým na uvádzanie úprav černošských spirituálov, gospelov, tradicionálov, vokálneho džezu, ale aj piesní z muzikálov a od populárnych skupín, ako je Beatles, či iných.

Jej zakladateľom je Mário Fančovič, tridsaťjedenročný vyštudovaný operný spevák, umelecký vedúci skupiny, dirigent a sólista v jednej osobe. Okrem neho tvorí skupinu ďalších osem členov – zborový spevák Slavo Košecký, programátor Michal Ilečko, šéfredaktorka novín Patrícia Papírniková, marketingový riaditeľ Karol Papírnik, právnik Feri Vlasák, učiteľka hudby Zuzana Vlasáková a študentka Hana Kocincová.

Keď som po prvýkrát počula skupinu hrať na ich vystúpení v kaplnke na Zvolenskom zámku, bola som očarená. Hudba sa rozliehala po stenách, občas znela ako ozvena a do uší doliehala s neuveriteľnou ľahkosťou. Zo spevákov vyžarovala obrovská energia, entuziazmus a dobrá nálada. Ľudia si ako v tranze podupkávali do rytmu a možno i nevedomky tancovali alebo pohupávali z boka na bok. Melódie piesní mi zneli v hlave ešte niekoľko dní. Vládla tam atmosféra, ktorú ťažko slovami opísať, vie si ju predstaviť len ten, ktorý už podobné zažil.

Keďže zážitok bol naozaj silný, hneď po koncerte som si dohodla interview s umeleckým šéfom skupiny Máriom Fančovičom. Jednoducho som nemohla odísť bez toho, aby som o nich nenapísala a nepredstavila ich tým, čo ich ešte nepoznajú.

O všetkom možnom, len nie priamo o hudbe S Máriom sme sa stretli v jednej bratislavskej kaviarni pri Rolandovi na Hlavnom námestí. Spočiatku som si myslela, že náš rozhovor bude výlučne o hudbe, no uvedomila som si, že o nej ťažko písať. Preto sme prešli radšej k „ľahšie vyjadriteľným“ témam.

Mário sa okrem hudby venuje aj počítačom, čo je u speváka dosť zvláštna kombinácia. Zmyslovosť, senzualizmus, citlivosť a na druhej strane až prehnaný racionalizmus – no u umelca človek nikdy nevie. Dozvedela som sa, že ako jeden z mála na Slovensku upravuje výstupy digitálnych kamkordérov, aby sa dali postrihať v počítači a nahrať späť do kamery. Takže, keby mu náhodou došiel hlas, od hladu určite nezomrie.

Okrem toho sa vie vynájsť v každej situácii. Dobehol celú maturitnú komisiu perfektným ťahákom rakúskych colníkov, keď ho nechceli pustiť do Viedne na koncert.

Hudbe sa venuje už od strednej školy. Spieval v operete na Novej scéne, no odkedy minister kultúry Milan Kňažko v mene celého národa dospel k názoru, že opereta nemá na Slovensku miesto a divadlo rozpustil, účinkuje v divadle vo Viedni a v skupine Close Harmony Friends.

Spolu so skupinou sa zúčastnil na rôznych svetových festivaloch vo Švédsku, v Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Španielsku, Čechách či na Medzinárodnom festivale – World´s Voices Sing for Peace v Kolumbii. A práve Kolumbia ich očarila asi najviac. Iná krajina, iná mentalita, úplne odlišný spôsob života. Ľudia sú tam veľmi milí a srdeční, s riadnou dávkou temperamentu v krvi. Na poslednom koncerte v meste Meddelin mali okolo 1500 fanúšikov. A síce sa Kolumbia spomína v médiách väčšinou ako nebezpečná krajina, kde vládne mafia, prekvitá obchod s drogami, únosy, či bomby pod autami sú skoro na dennom poriadku (sme to my Slováci ale učenlivý národ) a občas sa tam preženie občianska vojna. Close Harmony Friends to riskli a zdá sa, že sa oplatilo. Na Mária sa na stole už dlhší čas usmieva ďalšia pozvánka na festival, z ktorej sa môže len tešiť, peniaze na letenky tým však nevyčaruje.

Sponzorstvo a charita je krásna vec. Close Harmony Friends organizuje okrem iného aj charitatívne koncerty a v roku 1998 obšťastnili deti z detského domova darmi v hodnote 100 000 korún.

Kto nepočul, nepochopí Close Harmony Friends nie je tradičná skupina, ide však o skutočnú lahôdku na slovenskom hudobnom nebi. Síce u nás nie je ešte taká slávna, ako podaktoré komerčné kapely, v zahraničí sa jej darí veľmi dobre.

Nech sa akokoľvek snažím vniknúť do podstaty jej hudby, stále mi akosi uniká. Neviem, či je vôbec slovami možné dokonale vyjadriť ten krásny zážitok, či pocit, ktorými vás naplní. Keďže nie som odborník, neviem ju zhodnotiť ani dlhými poučkami z kni-hy teórie hudby. Viem však, že všetky pesničky majú neuveriteľnú ľahkosť, vynikajúcu melódiu a rytmus, ktorými by strhli aj hluchého, roztancovali i nemohúceho. Speváci svojím širokým repertoárom, perfektným prejavom a dokonalou javiskovou improvizáciou vyvolávajú spontánne úsmevy na tvárach a prinášajú dobrú náladu.

Človek odchádza z koncertu ako vymenený, vygumovaný zo všetkých stresov a starostí, preladený na pozitívnu vlnu. Close Harmony Friends je balzam na dušu. Moje riadky ani zďaleka nenahradia atmosféru koncertu, treba tam jednoducho byť, počuť, vidieť a potom človek pochopí, čo sa snažím vyjadriť. Alebo si jednoducho kúpte niektoré z ich CD – Happy day, Good News, Evanjelium s Janou Kociánovou alebo vianočné Christmas. Vystihnite, kedy nie sú doma nervózni susedia, pustite si ich „na plné pecky“ a nechajte sa unášať melódiou.

Autorka (1982) je šéfredaktorka časopisu Defekt na Gymnáziu Einsteinova v Bratislave

 

(Celkovo 10 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter