V podvečer dňa 14. júla 2016 otvorili v Slovenskom dome v Prahe výstavu jedného z najvýznamnejších žijúcich slovenských výtvarných umelcov doc. akad. maliara Stanislava Harangozóa. V Prahe vystavoval už nie raz, no teraz ako reprezentant slovenského umenia v čase predsedníctva SR v Rade EÚ, ako aj v čase blížiaceho sa svojho životného jubilea, sedemdesiatich rokov.
Teraz prezentuje širší výber tvorby z obdobia posledných dvadsiatich rokov, a to s dôrazom na nové vykročenia v žánroch voľnej tvorby ako lyrickej a pôsobivej farebnej expresii a abstrahovania maliarskej reality. Popri tom „orchestruje“ vo svojich tradičných doménach – vedutách slovenského a českého hlavného mesta, v slovenskej krajinárskej tvorbe, ako aj vo sviežich a iskrivých kompozíciách s uplatnením prvkov aktu, zátišia, resp. v žiarivých dekoratívnych a snových dielach ako hlbinných vnemoch nášho súčasného sveta.
Rozveselená, 2012, pastel
Vernisáž podujatia sa niesla v neformálnom a srdečnom česko-slovenskom spoločenskom a umeleckom rámci. Umelcovi prišli pogratulovať veľvyslanec SR v Prahe Peter Weiss, guvernéri Českej národnej banky Slovenska a Národnej banky Slovenska, Jiří Rusnok a Jozef Makúch, ako aj predstavitelia česko-slovenských kultúrnych spolkov v Prahe. Na pôde Slovenského domu ich privítal Vladimír Skalský, riaditeľ tejto činorodej inštitúcie a predseda Slovenského združenia Slovákov v zahraničí. Výstava v Slovenskom dome v Prahe potrvá do 31. augusta tohto roku.
Oficiálni účastníci vernisáže, prvý zľava vpredu Stanislav Harangozó..
Svet maliarskej expresie
Stanislav Harangozó patrí medzi významných slovenských maliarov. Jeho tvorba je mnohovrstevná, pôsobivá a invenčná. Popri maľbe vytvoril rozsiahly súbor diel v architektúre – mozaiky, vitráže, maľby na drevo, atď.
Vo voľnej tvorbe mimoriadne rozvíja žáner krajinomaľby, v ktorej zachytáva rôznorodú, prekrásnu, monumentálnu prírodu Slovenska. Jej výtvarné stvárnenie nie je popisné, ale pretransformované do pôsobivých vizuálnych zážitkov, obohatených mnoho ráz o abstrahované lyrické akty, ktoré významovo dopovedajú celkovú kompozíciu. Pozoruhodné námetové, žánrové domény a pozície, ktoré pociťujeme v autorových hľadaniach, sa týkajú aj sakrálnych podnetov a zobrazenia výtvarného odkazu národných tradícií. Z jeho diela vyžaruje lyrickosť pri zobrazení, komponuje svoje diela ako pocitové farebné fresky, resp. ako očarenia, ako asociácie abstrahovanej reality.
Čo je to nové, čo charakterizuje súčasný vývin v tvorbe Stanislava Harangozóa? Nazvime to novou syntézou, ku ktorej dospel. V maliarskom orchestrovaní na báze pastel-akryl, ale aj v oleji. Syntézou je aj nová monumentalita. Hoci v dimenziách závesného obrazu. To maliarske nie je iba obrys, náznak tvaru, plocha a línia, ale aj farebný kryštál – vzruch. Novým je aj rukopis ako temperament a záznam, ako námetový a maliarsky fenomén (zážitok, rezonát, výraz). Traktovanie diela je novotvarom. Nie je škicou a ani záznamom. Ide o traktát svojho druhu – o maliarske štruktúry ako hlbinné videnie toho svojho sveta a obraznosti. Sveta maliarskej expresie.
Maliar Stanislav Harangozó svoju pozoruhodnú, autorsky a výtvarne výnimočnú tvorbu predstavuje na výstavách nielen doma, ale aj v zahraničí, napr. v Budapešti, Moskve, Bonne, Varšave, Aténach, Belehrade, Záhrebe, ale aj v Soule, Pekingu a Šanghaji. Okrem iného vystavoval priamo aj na EXPO 2010 v Šanghaji. Významným úspechom autora je aj prvé miesto v národnej maliarskej súťaži k Hrám XXX. olympiády v Londýne. Predpokladám, že svojím maliarskym espritom a čírou výtvarnou poetikou diela tohto umelca očaria a oslovia aj výtvarne náročného a vnímavého návštevníka, znalca hodnôt a umeleckých tradícií.
Autor PhDr. Ladislav Skrak je kurátor výstavy a predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov
Foto: Archív L. S.