Správy

Čierne huby von z autobusu

Skupina asi pätnástich mladých mužov vo veku 18-35 rokov s vyholenými hlavami a v čiernych bundách napadla 23. februára v autobuse č. 19 košickej MHD cestujúcich. Ich obeťami sa stalo asi tridsať cestujúcich Rómov i nerómov. Útočníci pritom vykrikovali „čierne huby von z autobusu“, vulgárne nadávali a pri útokoch spôsobili dvom cestujúcim ľahké zranenia. Šokujúce je, že obete útoku po príchode na políciu nevypočuli a policajti odmietli spísať zápis. Žiadali lekárske potvrdenie, pre ktoré by museli ísť obete cez celé mesto do nemocnice, čo bolo neprijateľné. Polícia spísala trestné oznámenie poškodených na neznámeho páchateľa až po zásahu aktivistov Ligy aktivistov pre ľudské práva.

Belgicko porušilo práva Rómov

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Belgicko v roku 1999 porušilo práva slovenskej rómskej rodiny Čonkovcov, keď ich posielalo späť do vlasti, a musí ich odškodniť. Okrem 10 000 eur (400 000 Sk) ako nemajetkovú ujmu musí uhradiť aj 9000 eur za súdne trovy. Rodina Rómov nedostala azyl a pod zámienkou doplnenia žiadosti ju vylákali na políciu, odtiaľ previezli do uzavretého strediska pri bruselskom letisku, strážili a neskôr prepravili lietadlom do Košíc. Rómov pobúrilo, že im na ruky napísali čísla. Súd uznal, že okolnosti zadržania Rómov odporovali právu na slobodu a bezpečnosť.

Neonacistický tovar zo Slovenska

Banskobystrická firma AFK-Slovakia si objednávala z Maďarska MC a CD, ktoré propagujú rasovú neznášanlivosť a násilie. Tovar putoval do bytu Kataríny Preissingerovej a jej manžela 37-ročného Adriána, občana Nemeckej spolkovej republiky, ako i do priestorov ich firmy, ktorej konateľom je okrem Preissingerovej i Imre Bystrík. Prehliadka sa uskutočnila na základe žiadosti o vykonanie právnej pomoci pre orgány NSR, asistovalo asi štyridsať slovenských policajtov, pracovníkov Prezídia PZ, Interpolu a ďalších zložiek. Okrem nich aj deväť príslušníkov policajných zložiek, prokurátorka z NSR a pracovník veľvyslanectva tohto štátu v SR. Páchateľa zdržali v Nemecku, kde ho stíhajú za trestné činy podnecujúce k rasovej nenávisti, za rozširovanie propagačných prostriedkov protiústavných organizácií a za používanie ich znakov. Celá akcia svedčí o tom, že naša polícia dokáže asistovať, ale vyvodiť dôsledky a zasiahnuť proti programovým neofašistom zatiaľ nedokázala.

Návšteva s bejzbalovými palicami

V obci Gánovce – Filice pri Poprade napadlo niekoľko mladých mužov skupinu Rómov. Vtrhli do troch rodinných domov s bejzbalovými palicami a drevenými násadami rozbíjali okná, dvere a zariadenie domácností. Po incidente napadli dvojicu Rómov. Jednému sa podarilo ujsť a utrpel len ľahké zranenie, druhý utrpel stredne ťažké zranenie, z ktorého sa bude liečiť 10 až 14 dní. Polícia neznámych páchateľov, ktorí sa podľa výpovedí obetí rasisticky vyhrážali, stíha iba pre trestné činy porušovania domovej slobody, poškodzovania cudzej veci a ublíženia na zdraví.

Na základe predbežného vyhlásenia polície, že sa útočníci nedopustili rasisticky motivovaného trestného činu, bude skupinu Rómov zastupovať riaditeľ Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi. Ten označil stanovisko polície za neprofesionálne a posmeľujúce útočníkov k ďalším aktivitám. Igboanusi požiada o pomoc aj predsedu Komisie pre rasovo motivovanú trestnú činnosť Ministerstva vnútra SR Petra Mikuša.

Infolinka pomáha obetiam

Riešiť rasové problémy a ponúknuť právne poradenstvo je cieľom infolinky iniciatívy s číslom 16 356. Linku využívajú ju obete rasových útokov, ktoré majú strach ohlásiť ich na polícii. Okrem volajúcich, ktorí chcú s iniciatívou riešiť problémy mäkkého a tvrdého rasizmu, zaznamenali na infolinke aj vyhrážky. Jedného páchateľa sa už podarilo odhaliť.

Infolinka funguje v čase od 9:00 do 16:00. Mimo tohto času je pripravený fax a záznamník, podnety sa dajú podávať aj e-mailom. Zvýšený záujem verejnosti zaznamenali aj na emailovej adrese monitoring@rasizmus.sk.

Iniciatíva pre ministra vnútra

Iniciatíva Ľudia proti rasizmu zverejnila 25. februára Iniciatívu za posilnenie bezpečnostných zložiek na úseku pravicového extrémizmu, ktorej cieľom je znížiť brutalitu a aktivity neonacistov na Slovensku. „Byť neonacistom na Slovensku nie je nebezpečné,“ povedal koordinátor iniciatívy ĽPR Ladislav Ďurkovič, podľa ktorého SR zmeškala vlak v boji proti rasizmu.

„Chceme aby MV SR zorganizovalo, podobne ako v Českej republike, špeciálnu skupinu takzvaných lovcov lebiek, ktorí by sa venovali len boju proti extrémizmu,“ dodal L. Ďurkovič.

INICIATÍVA – za posilnenie bezpečnostných zložiek na úseku pravicového extrémizmu

Z dôvodu rozmáhajúceho sa rasového násilia a aktivít neonacistického hnutia na Slovensku, my Ľudia proti rasizmu, podnecujeme iniciatívu, ktorej výsledkom by malo byť posilnenie policajných zložiek odborníkmi a technickým vybavením na úroveň, ktorá by sa približovala okolitým stredoeurópskym krajinám, aktívne bojujúcim s extrémizmom.

Desivým výsledkom rastúcej brutality a silnejúcich aktivít neonacistov a ich prívržencov na Slovensku je:

  • šesť rasovo motivovaných vrážd, medzi nimi vyhasnutý mladý život Mária Gorala, ktorého 24. júla 1995 upálili neonacistickí skinheadi, smrť Anastázie Balážovej, matky ôsmich detí, ktorú ubila na smrť organizovaná skupina neonacistov v jej vlastnom dome,
  • oficiálne evidovaných 165 trestných činov s rasovým motívom a ďalšie stovky neohlásených útokov extrémistov ročne,
  • existencia slovenského internetového neonacistického portálu Whitefront, ktorým sa už od roku 2000 rozširuje fašistická a nacistická literatúra vyzývajúca k rasovému násiliu a terorizmu,
  • najmenej šesť aktívnych neonacistických hudobných skupín: DMS, Juden Mord, Justícia, Front 18, Death Warrant a Ancestors, ktoré svojou tvorbou šíria ideológiu nenávisti a podnecujú rast prívržencov neonacizmu na Slovensku,
  • desiatky koncertov a neonacistických podujatí, na ktorých sa propagoval fašizmus, nacizmus a rasizmus a ktoré neboli zmonitorované a postihované,
  • vyše 5000 stúpencov a množstvo sympatizantov tzv. tvrdého rasizmu a rasového násilia, ktorí sa vyskytujú nielen medzi mládežou, ale snažia sa nájsť vplyv aj v politike, armáde a polícii.

Už nielen ľudia s inou než bielou farbou pleti žijú na Slovensku v neustálom strachu pred útokmi neonacistov. Z uvedeného dôvodu odporúčame:

  • súčasný stav 10 špecializovaných policajtov zvýšiť na minimálne 70 príslušníkov špecializujúcich sa iba na problematiku extrémizmu,
  • Policajný zbor SR vybaviť zodpovedajúcim technickým a materiálnym vybavením, ktorým by účinne čelil rozmachu extrémistického hnutia a ktorý by používal proti internetovej kriminalite,
  • vypracovať logistiku a metodiku postupu polície na úseku extrémizmu a zabezpečiť osobitné vyškolenie špecialistov,
  • vypracovať zvláštny spôsob vyhodnocovania práce špecialistov na úseku extrémizmu, lebo práca pri odhaľovaní a dokazovaní extrémistickej trestnej činnosti si vyžaduje kvalifikované používanie všetkých prostriedkov a metód operatívnej činnosti a dlhodobé rozpracovávanie konkrétnych prípadov, preto sa nedá hodnotiť iba počtom realizovaných prípadov,
  • zlepšiť a zdokonaliť systém sústreďovania informácií, údajov a správ o situácii na úseku extrémistickej kriminality s cieľom stanovovať prognózy ďalšieho vývoja a navrhovať aktuálne legislatívne, organizačné, personálne a ďalšie opatrenia na potieranie tohto druhu kriminality,
  • vykonať celoplošnú previerku príslušníkov Policajného zboru v oblasti sympatií k rasizmu a predsudkom s osobitným zameraním na príslušnosť alebo členstvo v extrémistických skupinách.

Legislatívne opatrenia v boji proti extrémizmu sú v Čechách, v Nemecku i na Slovensku zhruba totožné. Krajiny sa však odlišujú v stupni uvedomenia si spoločenskej nebezpečnosti šírenia neonacizmu a v miere uplatňovania platných zákonných prostriedkov.

Príkladom, ako sa s touto problematikou na Slovensku vysporiadať, nám môže byť Česká republika, ktorá už od roku 1996 mala na problematiku vyčlenených 140 tabuľkových miest v radoch policajných zložiek! Iba ráznym, prísnym postihovaním akýchkoľvek prejavov neonacizmu je nádej, že sa nebude rozmáhať a svojou demagógiou vymývať mozgy mládeži, nebude vraždiť nevinné obete. Nečakajme, kým obetí budú stovky, zastavme ich, kým sa nerátajú na desiatky!

Za občiansku inciatívu Ľudia proti rasizmu

Ladislav Ďurkovič, Ján Hrubala, Columbus Igboanusi, Kamil Imbondo, Janette Maziniová, Klára Orgovánová, Hana Púčiková, Šarlotta Pufflerová, Katarína Staroňová, Ivan Štefunko, Michal Vašečka

Mikuš pripustil chyby policajtov

Predseda Komisie pre rasovo motivovanú trestnú činnosť Peter Mikuš pripustil, že pri vyšetrovaní rasovo motivovaných trestných činov v niektorých prípadoch dochádza k chybám zo strany jej príslušníkov. Zástupcovia tretieho sektora, ktorými sú ôsmi predstavitelia zo združení Ľudia proti rasizmu, Zebra, Liga aktivistov pre ľudské práva, Nadácia Občan a demokracia a Open Society Foundation, poukázali na zasadnutí komisie na konkrétne prípady, v ktorých majú podozrenie, že polícia nekoná. Ak budú mať podozrenie, že pri nejakom incidente policajt nezasiahol, budú sa môcť obrátiť na osobného tajomníka ministra vnútra. Ten ich postúpi policajnej inšpekcii.

Spomienka na transport v Poprade

Združenie ESTER zorganizuje 24. marca 2002 pri príležitosti 60. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat do koncentračných táborov spomienkové stretnutie. Uskutoční sa pri bývalej synagóge v Poprade. Súčasťou tohto stretnutia bude aj otvorenie výstavy Imra Weinera- Kráľa Vagóny v Tatranskej galérii v Poprade a odhalenie pamätnej tabule na železničnej stanici v Poprade.

Neonacisti sa nestretli

Avizované stretnutie neonacistov na Svrčinovci ani koncert v Skalitom 16. februára sa neuskutočnili. Dôvodom je pravdepodobne únik informácie o tomto podujatí, ktorú uverejnili viaceré médiá. Situáciu monitorovala len hliadka z Čadce. Polícia nezistila zhromažďovanie príslušníkov extrémnej pravice, a tak nemusela nasadiť väčšie množstvo policajtov. Takisto polícia nezaznamenala ani zvýšený pohyb Rómov. Organizátorom stretnutia mal byť vojak, ktorého pre účasť na podobných akciách vyhostili z Česka. Podľa koordinátora ĽPR Ladislava Ďurkoviča prácu mala polícia sťaženú prácu predčasným avízom stretnutí, pretože podobné aktivity sa neskôr iba veľmi ťažko dokazujú.

(Celkovo 7 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter