Sme jedineční, ale v negatívnom zmysle

Sme zrejme jediná krajina na svete, ktorá má ministra financií, čo sám o sebe tvrdí, že sa do financií vôbec nevyzná. Sme krajina, kde sa policajti navzájom zatýkajú, prokurátori si navzájom posielajú disciplinárne postihy, sme krajina, kde keď sa má dolapiť mafiánsky svedok, tak zasiahne policajný prezident, aby zmaril policajné vyšetrovanie a krajina naďalej tápala v neistote a v obavách. Sme krajina, ktorá spôsobila smrť policajného prezidenta, ktorý celý život bojoval proti mafii a na druhej strane, keď existuje dôkazový materiál o tom, že súčasný minister vnútra bral úplatky, tak sa koalícia tvári, že to nie je pravda.

Toto sa deje v krajine, ktorá je súčasťou štruktúr EÚ, potom ma ani neprekvapuje fakt, že naše poľnohospodárstvo je na tom tak, ako je. Dovozové saldo potravín je dôsledkom nesystematických a nesystémových opatrení, ktorých výsledkom je skutočnosť, že dovážame zemiaky, aj keď sme vlastne zemiakarská oblasť, dovážame hydinové mäso, dovážame vajcia, dovážame mliečne výrobky, skrátka dovážame všetko to, čo by sme si dokázali vyrobiť sami. Pochopil by som, že dovážame citróny, pomaranče, banány a ostatné tropické ovocie, ale prečo dovážame zemiaky a hydinové mäso, ktoré vieme vyrobiť na báze domácich surovín a s vlastnou pracovnou silou?

plosnohnoj_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Každá vláda na svete sa snaží vládnuť umne a rozumne a teda i hospodárne, okrem našej. Na Slovensku nemáme jediný bitúnok pre ošípané (okrem tých malých), nemáme spracovateľský priemysel pre zeleninu a ovocie, nemáme bitúnok pre hydinu (okrem jedného, ktorý robí výlučne brojlery), skrátka sme na tom horšie ako Burkina Faso alebo Rovníková Guinea. Vybudovanie spracovateľského priemyslu bude trvať desiatky rokov, ak začneme hneď teraz. Ak nezačneme ani teraz, zmeníme sa na krajinu, kde budú všetky ostatné krajiny vyvážať svoj odpad zo štátnych rezerv, mäso niekoľkoročné, staré vajcia a hydinové mäso plné antibiotík a rastových stimulátorov.

Sme jediná krajina v EÚ, ktorá z plánu obnovy nedá na poľnohospodárstvo ani jeden cent. Všetky krajiny chcú ešte viac pozdvihnúť úroveň výroby potravín pre občanov, okrem našej krajiny. Oponovanie tým, že dostanú niekoľko miliónov cez ostatné podpory, je klamstvo, pretože úroveň podpôr cez priame platby z vrecka EÚ a cez štátne podpory je v okolitých krajinách ešte vyššia, čiže summa summarum slovenské poľnohospodárstvo dostane zrejme najmenej z celej Európy. V dôsledku tejto antipodpory budú klesať stavy oviec, stavy brojlerov a nosníc; stavy ošípaných a hovädzieho dobytka sú už tak zdecimované, že prakticky každý rezeň, čo máme na tanieri, je dovozový.

Výsledky práce ministra financií sa už začínajú prejavovať, jeden chlieb stojí 2 – 3 eurá, všetky základné potraviny idú dramaticky nahor, ceny energií nás budú mátať v snoch na budúci rok a v podstate nie je životne dôležitá položka, ktorá by nešla nahor. V kontexte takýchto katastrofických informácií začínam naozaj veriť, že minister financií fakt nevie počítať a nevidí si ďalej od špičky nosa. Namiesto toho, aby vláda venovala najviac pozornosti práce pre občanov a zvyšok na riešenie starých hriechov, robí presne naopak a venuje gro času riešeniu, čo sa ukradlo a zdefraudovalo v minulosti a problémom súčasnosti sa venuje iba okrajovo.

Jedna vec je odhaľovať korupčné škandály a poukazovať na nehospodárne kroky predchádzajúcich vlád a iná vec je reálne vládnuť a starať sa o voličov a blahobyt krajiny. Na to jednoducho nestačí byť iba udavačom a bojovníkom proti korupcii. Ak neviete, ako sa to robí, choďte sa pozrieť do okolitých krajín, ako si vážia vlastných poľnohospodárov, ako si vážia ich prácu a snahu o zvýšenie potravinovej sebestačnosti. Alebo ak to neviete, tak to nerobte a neodvolávajte sa stále na prázdnu špajzu a zdedené finančné problémy. Ste pri vláde už jeden a pol roka a okrem vašich káuz ste zatiaľ nič neukázali. 

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter