Na jar 1995 sa na veľkom Slavíne zrazu po päťročnej pauze objavil primátor Bratislavy. Konečne, pomysleli sme si. Náš pocit zo zadosťučinenia však čoskoro vystriedala studená sprcha. „Otec mesta“ vystúpil s prejavom, v ktorom pred hrobmi takmer 7 000 sovietskych vojakov vyslovil tézu, že nám v roku 1945 priniesli boľševickú diktatúru.
Náš priateľ, veterán Jožko Géci, pánboh mu daj večnú slávu, nezaváhal ani chvíľu. Dokrivkal po strmom schodišti k verejnému činiteľovi a energicky sa zahnal naňho palicou. Peter Kresánek, ktorý neskôr neskončil veľmi slávne ako poslanec za SDKÚ, si vtedy ani nič iné nezaslúžil.
Na Malom Slavíne 22. raz
Práve na to som v posledných dňoch myslel, keď sme pripravovali 22. ročník Pochodu na Malý Slavín. V polovici 90. rokov ešte vládla hektická doba, naďalej sa vyvolávali protiruské nálady. Časom to ustalo a tak som začal dúfať, že už sa aspoň pri oficiálnych príležitostiach nezopakujú podobné pokusy neobjektívne prepisovať históriu a jej základné hodnoty.
Lenže koncom minulého roka po regionálnych voľbách župný dom v srdci SNP obsadili neofašisti. Nedávno primátor Liptovského Mikuláša, mesta, o ktoré sa po Dukle zvádzali v druhej svetovej vojne na Slovensku najťažšie boje, zakázal zástupcovi Veľvyslanectva Ruskej federácie účasť na kladení vencov k pamätníku osloboditeľov.
Najnovšie, najvážnejší kandidát opozície na bratislavského primátora nám dával lekcie z morálky, vlastenectva a histórie bez toho, aby ovládal elementárne vedomosti z dejín nášho hlavného mesta, o zásadách slušnosti ani nehovoriac. Podľa neho Červená armáda vyvolala druhú svetovú vojnu a oslobodenie vraj nebolo nič iné ako nahradenie nacistickej diktatúry sovietskou. Tvrdé slová od človeka, ktorého otec si v 50. rokoch mimoriadne vzorne plnil vtedajšie povinnosti sudcu.
A do štvorice, po krvavých udalostiach na kyjevskom Majdane sa z banderovcov opäť stávajú svätí muži…
Koľko ich príde? Nesklamali
V polovici mája sa stredná Európa akoby vrátila do februára. Bolo chladno, fúkal severák a dažďové prehánky sa striedali jedna za druhou. Bratislavčania vybrali zo skríň zimné oblečenia. Koľkíže prídu na sobotné podujatie konajúce sa v lesoch Malých Karpát? Kládli sme si otázky, keď sme tradične kupovali v Krasňanoch špekáčiky. No prihoďte ešte jeden balík, hovoríme predavačke na oddelení mäso údeniny, v najhoršom poputuje niekomu do mrazničky. Keď sme ako organizátori v predstihu vyšli na Malý Slavín a znovu sa spustil lejak, upresňujem dievčatám, dva balíky pre istotu zbytočne nerozbaľujte.
Ale potom sa hore vyštveral autobus plný ľudí, aby sa vzápätí obrátil, lebo ešte polovica čakala dole. K tejto stovke národa sa pridali peší turisti, bicyklisti, menší autobus so zamestnancami ruskej ambasády, autá s veľvyslancami Ruskej federácie a Bieloruska, kolegovia z krajskej organizácie Smeru aj s guľášom a pivom.
Opäť nás bolo do dvoch stovák ako v predchádzajúcich ročníkoch, keď žiarilo slnko. Akurát detí bolo menej a štvornohých miláčikov sme nechali domov. Veď do takého počasia ani psa nevyženieš. Ale akoby zázrakom už nespŕchlo, ani nebola taká zima, akurát všade vlhko. Ale aj na to myslel Jožko Lysý, na pumpe nakúpil suché štiepky a polienka na rozloženie ohňa.
Dvaja hrdinovia z tisícov
Tradične na úvod programu naše prvé kroky s vencami kvetov a kyticami viedli k pomníčku dvoch červenoarmejcov – Ivana Gorjunova a Nikolaja Fimuškina. Obaja tu 4. apríla 1944 pri oslobodzovacích bojoch padli a dočasne ich sem pochovali (koncom 50. rokov všetkých sovietskych vojakov padlých v širšom okolí Bratislavy preložili na veľký Slavín). Zrejme išlo o príslušníkov predsunutej jednotky 25. gardového zboru, ktorý vtedy operoval v oblasti Rače, keď Nemci ustupovali cez Karpaty na západ.
Nepodarilo sa nám zistiť, či pochádzali priamo z Ruska, alebo z Ukrajiny, Bieloruska či Kazachstanu. Ale to nie je to podstatné. Ich prostredníctvom rok čo rok vzdávame hold celej armáde, ktorá, ako poznáme z rozprávania, literatúry i z filmov, bola zložitým, no živým, pulzujúcim organizmom, kde sa nerobili rozdiely medzi jednotlivými národnosťami, kde neplatilo nijaké kastovníctvo, ale internacionalizmus a duch vlastenectva voči spoločnej veľkej vlasti.
Aj vďaka tomu po odrazení zákerného nepriateľa pod Moskvou a po prelome ofenzívnej iniciatívy na Volge vydala sa Červená armáda na víťazný pochod smerom na západ. Zastavila sa až v Berlíne a Prahe. Neoslobodila iba národy strednej Európy, ale nepriamo aj tej západnej, lebo bez toho, že by viazala nacistické armády, Spojenci by sotva mohli rozvinúť úspešné vylodenie v Normandii.
O minulosti, súčasnosti i budúcnosti
Účastníkov podujatia pri pomníku privítal predseda KNS Jozef Lysý. Nechýbal ani prednes Okudžavovej básne zaslúžilou umelkyňou Teréziou Szabovou-Kornošovou.
Prítomným sa prihovoril primátor Milan Ftáčnik, jeden z iniciátorov tejto tradície pred vyše dvadsiatimi rokmi, ruský veľvyslanec Pavel Maratovič Kuznecov, moja maličkosť a za Smer štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš. Bez toho, aby sme sa na niečom dohodli, nik z nás nemohol obísť ani to, čo sa teraz deje na Ukrajine.
Potom sme sa presunuli na lúku pod besiedky a k vatre. K slovu sa dostali neformálne diskusie, malé medzinárodné pohostenie aj prípitky, adresované okrem iného Ukrajincom z veľvyslanectva , ktorých sme tiež pozvali a hoci sľúbili účasť, neprišli. Napokon „prehovorili“ gitary a ruské častušky. Organizátori a očividne aj účastníci podujatia odchádzali spokojní.
Neostáva nám nič iné iba veriť, že novodobým banderovcom, neofašistickým kotlebovcom, neslávnym slafkovským a mentálne nevyrovnaným nesrovnalovcom ruže nepokvitnú. Dúfame, že keď sa na Malom Slavíne o rok pri okrúhlom, 70. výročí víťazstva nad fašizmom stretneme, bude medzi nami opätovne zvolený primátor Milan Ftáčnik a naši priatelia z Ruska i Ukrajiny si už bez problémov budú môcť podať ruky.
Autor je predseda Oblastného výboru SZPB Bratislava
Foto: Rastislav Polák