Skutočnosť, že životné podmienky Rómov na Slovensku sú katastrofálne, potvrdila aj správa Rozvojového programu OSN, ktorú zverejnili v týchto dňoch. Uvádza sa v nej, že podmienky, v akých žijú Rómovia u nás a v ďalších štyroch krajinách strednej Európy – v Česku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, sa väčšmi podobajú situácii v subsaharskej Afrike ako v Európe. Porovnanie vychádza z tzv. indexu ľudského rozvoja, v ktorom sú zahrnuté kategórie, ako dĺžka života, zdravotný stav, ekonomická situácia, zamestnanosť a podobne.
Prieskum realizovali na vzorke vyše päťtisíc Rómov a vyplýva z neho, že len pre osem percent sa životné podmienky od pádu komunizmu zlepšili. Rómovia v strednej a východnej Európe žijú v chudobe a hladujú, pričom na Slovensku pravidelne hladuje 0,8 percenta. Iba 26 percent všetkých sledovaných Rómov žije z pravidelných príjmov za prácu a len 37 percent skončilo aspoň základnú školu. Správa okrem iného navrhuje viaceré riešenia problémov rómskej komunity, napr. pomoc pri hľadaní zamestnania či pri vzdelávaní. Práve ony vedú k hospodárskej prosperite, znižujúcej odmietanie a rasizmus.
Zatiaľ čo podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Pál Csáky nesúhlasí s obsahom správy, predseda Rómskej iniciatívy Slovenska Alexander Patkoló a splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová sa s niektorými uvedenými faktmi stotožňujú. Správa je teda ďalším podnetom na to, aby sa na Slovensku kompetentní konečne venovali tomuto problému, a to na základe dlhodobej stratégie, ktorá prinesie reálne výsledky.