Putin ako bumerang

Keď generálny prokurátor Maroš Žilinka porovnal Obrannú dohodu medzi SR a USA so zmluvou o pobyte sovietskych vojsk na našom území, prezidentka a vládna garnitúra to považovali za absurdné. Dokonca za zneuctenie obetí Augusta 68. No svojimi terajšími vyjadreniami, že Slovensko ako zodpovedný člen NATO je povinné prijať cudzích vojakov, lebo budú chrániť celé východné krídlo aliancie, August 68 nepriamo ospravedlnili. Prinajmenšom potvrdili, že hraničné kamene na spoločnom kasárenskom dvore neplatia. Ak niekto hovorí, že prílet amerických bojových lietadiel na sliačske letisko „sa nedá porovnať so sovietskou okupáciou, lebo do NATO sme vstúpili dobrovoľne“ (dennikn.sk, 23. 2. 2022), tak asi zabudol, že v rámci ČSSR sme dobrovoľne vstúpili aj do Varšavskej zmluvy. Istý rozdiel bol v tom, že pred vstupom do NATO sme absolvovali test pripravenosti na čokoľvek. Povolili sme prelet americkým lietadlám s bombami na Belehrad.

Zato poaugustová normalizácia a normalizácia po vyhrotení rusko-ukrajinského konfliktu sú ako dve hrozná, hoci jedno vyšľachtila dávna štátostrana a druhé súčasná štátokoalícia v prezidentkinej opatere. Štátostranu a štátokoalíciu až dojímavo spojilo hľadanie príťažlivejšieho mena pre cenzúru. A predovšetkým blúznenie o vďačnom občanovi, že ho mocní nenechali blúdiť informačne bohatým a vyváženým spravodajstvom, keď mu myseľ zaťažujú každodenné starosti… Isteže, nejaké odchýlky sa vždy nájdu. Napríklad, že Jána Čarnogurského, spoluorganizátora sviečkovej manifestácie v marci 1988, by médiá v rukách štátostrany neoznačili za agenta Kremľa a ruského trolla.

Môže sa ním stať aj Richard Sulík, ak sa preriekne, že Ukrajina podľa jeho kalkulačky nie je pripravená na vstup do EÚ. Pred desiatimi rokmi sa ozval proti pomoci krachujúcemu Grécku, a médiami sa to za ním ťahá dodnes. Pred médiami sa neoddá mudrovať ani o načasovaní ohlášok o spoločnom vykročení Bruselu a Ukrajiny. Odznievajú totiž v čase, keď EÚ karhá Maďarsko a Poľsko za porušenie spoločných hodnôt. Mohli by sa vynoriť otázky, či je chtivá nevesta z hľadiska spoločných hodnôt čistá ako ľalia. A dokedy sa Ursula von der Leyenová chce hrať na dedinskú dohadzovačku.

Posiveného svedka najväčšmi sklamala reakcia pápeža Františka. Namiesto toho, aby ako Kristov zástupca na zemi na všetky svetové strany odkázal, kto si bez viny, hoď kameňom, „vyzval na vytvorenie humanitárnych koridorov pre civilistov utekajúcich pred ruskou inváziou“. (aktuality.sk, 27. 2. 2022) Vždy sa zastával utečencov, ale nikdy sme od neho nepočuli, čia invázia ich vyhnala z Iraku, Afganistanu, Sýrie, Líbye… Jeho Svätosti hádzanie kameňom zrejme zachutilo. „V telefonáte s ukrajinským prezidentom vyjadril hlbokú bolesť v súvislosti s ruskou inváziou.“ (Tamtiež.) Dostalo sa takej podpory od Svätej stolice rovnako európskemu Srbsku po humanitárnom bombardovaní Belehradu?

Invázia je invázia a ani tá ruská do Ukrajiny nie je len drsnejšia počítačová hra. Tečie v nej skutočná krv a tečú v nej skutočné slzy. Ale ruku na srdce! Po ktorej americkej invázii vyšli ľudia do ulíc s holubicami a zástavami napadnutého štátu? Po ktorej americkej invázii športovci odmietli nastúpiť proti americkým športovcom? Po ktorej americkej invázii médiá i zamestnávatelia žiadali od amerických športovcov a umelcov, aby sa verejne dištancovali od svojho prezidenta so zakrvavenými rukami? Po ktorej americkej invázii slovenskí novinári napísali o Spojených štátoch to, čo dnes chrlia o Rusku? „Rusi potrebujú slobodu. Aj nádej, ktorú im niekto ukradol. Zmena nebude ľahká, Putinov režim je silný. Bez našej pomoci sa nezaobídu.“ (Pravda.sk, 1. 3. 2022) „Dnes sa Putinovi zažiadalo Ukrajiny, zajtra ukáže Západu.“ (komentáre.sme.sk, 1. 3. 2022) Nechýbajú tvrdenia, že Putin „sa správa ako svojho času Hitler“. (dennikn.sk, 28. 2. 2022) „Putin je vojnový zločinec, nebezpečný agresor, diktátor a odpudivý človek.“ (dennikn.sk, 1. 3. 2022) „Američania zatiaľ nemajú informácie, že by bol (Vladimír Putin – pozn. aut.) mentálne nestabilný, ale má záchvaty.“ (Tamtiež.) Mentálne a fyzicky bodrý Joe Biden tiež vyhlásil, že „Vladimír Putin je diktátor a za svoju agresiu by mal zaplatiť“. (Pravda.sk, 2. 3. 2022) Ale – ako? Americkí vojaci do bojov zasiahnuť nemôžu, a keď neuspel pokus o „majdan“ vo Washingtone, sotva by uspel v Moskve. Istú možnosť naznačil ukrajinský veľvyslanec pri OSN. Spoza rečníckeho pultu „radil Putinovi zabiť sa ako Hitler“. (hnonline.sk, 2. 3. 2022) Tých možností je naozaj viac. „Posledných niekoľko dní ma presvedčilo, že západné tajné služby dokázali neuveriteľným spôsobom preniknúť do tesnej blízkosti Putina.“ (dennikn.sk, 1. 3. 2022) No takým strestaním agresora by si strýčko Sam ako svetový žandár zviazal ruky. Hoci po toľkom kriku na Putina na vojenské operácie typu Púštna búrka alebo Iracká sloboda by mal zabudnúť už teraz a nadlho. Ak protestanti s holubicami a v ukrajinských farbách neboli iba jeho komparzom.

Raz darmo, ako sa do Kremľa volá, tak sa z Kremľa ozýva…

(Celkovo 11 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter