Prezidentkina správa o prezidentke

Najnovšiu správu o stave republiky prezidentka začala čítať už začiatkom leta. „Nepovažujem za chybu, že som sa zúčastnila na stretnutí v SIS.“ Zdôraznila, že keby v bunkri niekto vyrukoval s tzv. živými kauzami, „tak sa zdvihnem a odchádzam“. (tvnoviny.sk, 13. 6. 2021) O necelé dva týždne chybu pripustila. „Ďalšieho tajného stretnutia v SIS by som sa nezúčastnila.“ (expres.sk, 25. 6. 2021) Že by ju inšpiroval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic? „Mal som rozpačitý pocit z obsahu stretnutia.“ (slovensko.hnonline.sk, 20. 6. 2021) Prezidentkine vykrúcačky spochybnil bezpečnostný analytik Andor Šándor. „Kvôli debate pri koláčoch a káve sa tam nestretli. Pokiaľ by išlo len o nejakú informáciu, tak ju mohli najvyšší činitelia dostať tradičnou cestou.“ (spravy.pravda.sk, 22. 5. 2021) Nie div, že pred kamerami pôsobila ako sivá stranícka myška. Namiesto toho, aby s dôstojnosťou vykonávaného úradu dodržala verbálny pôst, ktorý prijala, len čo vkročila na pôdu SIS. Aj keby svoj krok stokrát oľutovala. Aj keby médiá dorážali 24 hodín denne.

preziprejav_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Posivený svedok neuzrel a nezačul pani Grasalkovičovho paláca ani pri apeli na skultúrnenie politickej scény. V parlamente za mikrofónom videl iba prezidentku, ktorá pri koaličných loptošoch podľahla pestúnskemu pudu. Pripustila, že sa hádajú, klbčia o hračky, zabuchujú za sebou dvere a všetko šijú horúcou ihlou, ale vytýčili si posvätný cieľ. Očistu Slovenska. V jej mene prižmurovala a prižmuruje oči nad plagiátormi, Kočnerovými raňajkovými hosťami, mafiánskou podržtaškou, premlčanými daňovými prešľapmi či papalášskym správaním k nemocničným sestričkám… Kto rozdeľuje spoločnosť, je podľa prezidentky opozícia. Škoda, že neprezradila čím. Či výkrikmi o narýchlo spichnutých i prešitých zákonoch, všeobecnom zdražovaní i vyprázdňovaní štátnej kasy, alebo nenaháňaním svojich „nesvojprávnych“ voličov do očkovacích centier. A akoby delenia nebolo dosť, prezidentka hneď na ďalší deň rozdelila aj zlú opozíciu: na chápavejších pellegriniovcov a spupných ficovcov. Posiveného svedka to neprekvapilo, lebo počas prejavu v NR SR rozdelila aj seba. Na prezidentku, ktorá pri riešení domácich konfliktov požaduje od sporných strán diplomatickú noblesu, a na vrchnú veliteľku ozbrojených síl, ktorej neprekáža vrčanie, vyhrážky ani dunenie či hvižďanie. Jej neskrývaná radosť, ako vzorne si plníme spojenecké záväzky, sa isto opierala o správu, že v týždni pred jej zmierovacím vystúpením sa na území SR uskutoční „39 cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl.“ (mosr.sk, 17. 9. 2021) Raz darmo, Ivan Korčok a Jaroslav Naď – nenahraditeľné prezidentkine žolíky a teda anjeli strážcovia súčasnej vlády – sa činia. „NATO sme sľúbili ťažkú mechanizovanú brigádu. Bude nás to stáť dve miliardy eur.“ (spravy.pravda.sk, 1. 10. 2021) Len tak na okraj: ozvala sa proti tomu opozícia? Keď už nie tá chápavejšia, tak aspoň tá spupná?

Zuzana Čaputová ako bojovníčka za ozdravenie klímy zabudla v prejave spomenúť uhlíkovú stopu, ktorú zanecháva ideologizácia problémov. Cítiť ju nielen v parlamente, ale čoraz dusivejšie aj v médiách. „Zatkli príbuzného exministra Žigu.“ (slovensko.hnonline.sk, 24. 9. 2021) „Stíhaný exsiskár je sused Kaliňáka, za manželku má Harabinovu neter.“ (Tamtiež, 29. 9. 2021) A ak sa niekto v takto vybičovanej boľševizácii postaví „proti všem“, naľavo i napravo, tak ho prezidentka pozve na koberec. Namiesto toho, aby tiež nabrala odvahu a zatlieskala generálnemu prokurátorovi Žilinkovi. Za povýšenie odbornosti a stavovskej cti nad politikárčenie. Za záblesk skutočnej zmeny a skutočnej očisty. Prezidentka by tak urobila. Prezidentka/prezident, čiže nie každý víťaz mediálnej súťaže o Grasalkovičov palác.

Podľa mnohých politológov sme si vypočuli štátnický prejav. Podľa posiveného svedka to bol úškľabok. Niekdajšia „mamičkina bojovníčka za spravodlivosť“ potvrdila, že sa rada hrá na vojakov, preto by nerada prišla o túto vládu. Ak sa niekomu žiada referenda o predčasných voľbách, tak nech parlament upraví ústavu. Ak sa koalícia na to dá a referendum bude úspešné, sú tu ešte médiá. Spoľahlivé a vždy pripravené. Na všetko. Nedopustia, aby výsledok volieb mal „vážne dôsledky pre ďalší vývoj demokracie, najmä ak si predstavíme návrat Smeru I a II s doplnením Kollárovou rodinkou“. (dennikn.sk, 2. 10. 2021) Isteže, keď sa okupácia zmenila na misiu, bombardovanie na leteckú kampaň alebo spoločné hodnoty na sankcie, tak prečo by sa rafinovanosť najhrubšieho zrna nemohla volať štátnickosť?

Ktovie, či sa nedočkáme aj púte k Prezidentskému palácu, aby sa verní poklonili mučeníčke, ktorá sa ocitla medzi touto vládou-nevládou a návratom ficovskej mafie ako medzi mlynskými kameňmi. A trpí za vývin volebných preferencií…
 

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter