Práve vychádza Slovo č. 43/2007

Oddnes nájdete v novinových stánkoch najnovšie číslo Slova. Na našej stránke sa jeho obsah objaví v piatok na poludnie. Obsah čísla 43/2007 tvoria nasledovné články: 43/2007 – Šťastná to krajina!

Politika rozčesla krajinu na nepriateľské tábory. A predsa – akoby sa jej darilo až pridobre… Moderná politológia hovorí o zhruba piatich základných rozkoloch v spoločnosti. Prvoradý význam vo vyspelých demokraciách majú v súčasnosti dve konfliktné línie.

[autor: Ľubica Paholková, kategória o spoločnosti]

43/2007 – Socialistický úder našej európskej politike

Keď si povšimneme prednostné záujmy politikov v Bruseli, nemožno sa čudovať presvedčeniu väčšiny voličov, že Európska únia je odtrhnutá od ich života. Po zúriacom neoliberalizme sú európske štandardy, ktoré sa u nás nanovo zavádzajú, vítaným návratom do normálnej spoločnosti. Ani to však ľudia nevi(e)dia, lebo im to nikto takto neprezentuje. Mali by to robiť najmä európski socialisti. Ale nerobia.

[autor: Jakub Topol, kategória o spoločnosti]

43/2007 – Bacha na nich!

V článku pre Financial Times cituje komentátor Gideon Rachman zaujímavú štatistiku z nedávno vydanej knihy amerického akademika Johna Muellera – od roku 1960 bolo v dôsledku teroristických útokov zabitých približne rovnaké množstvo Američanov, ako zomrelo v dôsledku nehôd spôsobených jeleňmi.

[autor: Radovan Geist, kategória o spoločnosti]

43/2007 – Mimochodom

Konferencia biskupov Slovenska vyzvala vládu a odbory, aby viac ochraňovali ľudí práce pred nespravodlivým vykorisťovaním zo strany chamtivých zamestnávateľov. Jedinú výhradu, totiž že použili pojem vykorisťovanie, čo patrí do marxistického slovníka, mal nezávislý politológ, predtým profesor marxizmu-leninizmu Miroslav Kusý.

[autor: / kategória o spoločnosti]

43/2007 – Spätná väzba

Ad: Na prahu kultúrnej genocídy (E. Chmelár), Slovo 40/2007 Hoci na prvý pohľad autor vystupuje ako „obrazoborec“ bojujúci proti slovenskému nacionalizmu, v skutočnosti plne akceptuje nacionalistickú logiku vnímania dejín – tým, že pokladá národ za historický, akoby večný, akoby lineárne prežívajúci v čase.

[autor: / kategória o spoločnosti]

43/2007 – DSS potrebujú, aby sloboda výberu bola obmedzená

Parlament bude tento týždeň pokračovať v schôdzi, na ktorej rozhodne aj o prvých vážnejších zmenách v dôchodkovom systéme. Dúfajme, že len prvých, lebo zasa nevyzerajú až tak zásadne, aby zrušili súčasný nezmyselný systém, na ktorý veľká časť ľudí v aktívnom veku dopláca.

[autor: Jakub Topol, kategória o spoločnosti]

43/2007 – Naše spory budú v Bruseli ešte častejšie

Nedávna výzva Daniela Lipšica z KDH, aby si predstavitelia politickej scény Slovenska riešili svoje problémy doma a neprenášali spory, v ktorých ťahajú za kratší koniec na medzinárodnú úroveň, je mi osobne sympatická, ale pri existujúcej politickej konštelácii je nerealizovateľná.

[autor: Ľubomír Tokár, kategória o spoločnosti]

43/2007 – Filozofia slovenských dejín (7) – Slovenský podiel na vzniku republiky

Prvou oficiálnou zmluvou medzi slovenskými a českými krajanskými organizáciami o spoločnom povojnovom postupe bola Clevelandská dohoda uzavretá 23. októbra 1915. O jej podpísaní informovala domáca americká tlač a s mesačným oneskorením aj martinské Národné noviny. Tento dokument predpokladal vytvorenie česko-slovenskej federácie dvoch rovnoprávnych národov s demokratickým zriadením.

[autor: Eduard Chmelár, kategória o spoločnosti]

43/2007 – Arogancia plodí odpor

Narodil sa v roku 1959 do rodiny aymarských Indiánov. Zo siedmich detí sa dospelosti dožil iba on s dvoma ďalšími súrodencami. Od dvanástich rokov bol pastierom lám, neskôr sa stal roľníkom na rodinnom pozemku. Okrem ovocia pestoval aj koku, tradičnú úžitkovú rastlinu andských Indiánov. Stal sa členom zväzu pestovateľov koky a neskôr jeho generálnym tajomníkom.

[autor: Evo Morales, kategória s hosťom]

43/2007 – Na návšteve u suseda

Služobne najstarší stredoázijský prezident – Islam Karimov z Uzbekistanu – nedávno navštívil Turkmenistan. Služobne najmladší, turkménsky prezident Gurbangula Berdymuchammedov, tak po siedmych rokoch privítal svojho suseda.

[autor: Peter Stupavský, kategória bez hraníc]

43/2007 – MMF nereaguje na zásadné zmeny

Ministri financií, bankári a podnikatelia sa stretli minulý týždeň vo Washingtone na každoročnom jesennom stretnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky. Ako už býva zvykom, MMF zverejnil analýzu svetovej ekonomiky.

[autor: Mark Weisbrot, kategória bez hraníc]

43/2007 – O slavnosti a jejích hostech

My Češi na oslavy docela trpíme. Jenom státnost, jenž ve franštině či angličtině nemá srovnatelný ekvivalent, si připomínáme hned třikrát do roka. Začínáme zostra, už prvního ledna, kdy kalendář oznamuje Den obnovy samostatného českého státu. Kdežto 28. září držíme svátek svatého Václava aneb Den české státnosti.

[autor: Pavel Kopecký, kategória bez hraníc]

43/2007 – Životné prostredie a spravodlivosť

Prečo sú niektorí ľudia vystavení negatívnym environmentálnym dopadom viac ako iní? Ak máme dostatok pitnej vody, prečo nie je dostupná všetkým? Je spravodlivé, aby súčasná generácia žila životným štýlom, ktorý nasledujúcim generáciám zanechá omnoho nepriaznivejšie, ba až škodlivé životné prostredie?

[autor: Richard Filčák, Ivan Lesay, kategória o trendoch]

43/2007 – Americký úder skvostu Karibiku

Dvadsiateho piateho októbra uplynie dvadsaťštyri rokov od prvej veľkej operácie Spojených štátov amerických po skončení vojny vo Vietname. Na rozdiel od spomínaného konfliktu však pri tomto zásahu hrozila USA porážka len sotva. Išlo totiž o inváziu na Grenadu, ostrov s niečo vyše stotisíc obyvateľmi, ktorý sa svetovej superveľmoci samozrejme nemohol ubrániť ani vo sne.

[autor: Peter Greguš, Miroslav Spišák, kategória o trendoch]

43/2007 – Poezie a peníze

Před čtyřmi lety se dědička jedné z největších farmaceutických firem Ruth Lilly rozhodla, že věnuje měsíčníku Poetry 175 milionů dolarů. Ctihodný časopis, který světu objevil básníky, jako byli T. S. Eliot, Wallace Stevens nebo William Carlos Williams a jenž o sobě hrdě prohlašuje, že ve své 95-leté tradici vždycky vyšel naprosto pravidelně, se tak rázem stal nejbohatším literárním časopisem na světě.

[autor: Štěpán Steiger, kategória o kultúre]

43/2007 – Jesenné lámanie hudobného ľadu

Október je pre viacerých hudobných fajnšmekerov výnimočný mesiac. Môžu za to britskí Radiohead. Táto kultová kapela združená okolo charizmatického Thoma Yorka vydala v druhom októbrovom týždni album In Rainbows. Ten ich fanúšikovia už dlho očakávali. Nečudo, veď od nahrania ich poslednej platne Hail to the Thief ubehli už štyri roky.

[autor: Marcel Mojžiš, kategória o kultúre]

43/2007 – Na Ex

A na Ex už jedenásty raz. A pritom sa neopiť. Napriek tomu, že bolo aj čo piť. Ale opiť sa deťom a pri deťoch sa nepatrí. Ale dať si na Ex na ex dúšok krásy sa priam žiada. Takže na krásu!

[autor: Marta Moravčíková, kategória o kultúre]

43/2007 – Iný svet

„Som unesená najmä atmosférou pri príprave súťaže. A osobitne ľuďmi, ktorí Ex libris organizujú; ich nadšením a nasadením. Za celé tie roky si nepamätám, že by padlo čo i len slovo o tom, čo za to. Pripadám si tu vždy ako v inom svete,“ hovorí dlhoročná členka poroty akademická maliarka Blanka Votavová.

[autor: Marta Moravčíková, kategória o kultúre]

43/2007 – Z knižnice cez svet na BIB

Ex libris Hlohovec vytiahla pred jedenástimi rokmi do sveta prostredníctvom UNESCO, ale aj prostredníctvom svojich kontaktov s kolegami z knižníc v zahraničí vtedajšia riaditeľka mestskej knižnice v Helena Pekarovičová.

[autor: Marta Moravčíková, kategória o kultúre]

43/2007 – Traja králi z Volgogradu

Keď si v hlohovskom dome kultúry prišiel po cenu deväťročný Saša Fetisov z Volgogradu, zožal spolu s kamarátmi Olegom Ščerbinom a Vladislavom Nečajevom potlesk nielen za svoje exlibrisy, ale aj za vzdialenosť, akú na vyhlásenie výsledkov prešli.

[autor: Marta Moravčíková, kategória o kultúre]

43/2007 – O Ex

Medzinárodná výtvarná súťaž v tvorbe knižnej značky pre deti od 12 do 15 rokov Ex libris Hlohovec vznikla v roku 1997 v Mestskej knižnici Hlohovec, ktorá je členskou knižnicou UNESCO. Od roku 2004 je je hlavným organizátorom občianske združenie Ex libris ad personam Hlohovec.

[autor: Marta Moravčíková, kategória o kultúre]

43/2007 – Radosť nielen sebe

„Bol by som bol veľmi rád, keby raz moji synovia robili niečo, čo robím ja, čo mám rád,“ hovorí Slavomír Chrenko, ktorý je spoluorganizátorom súťaže Ex libris a aktívnym spolupracovníkom svojho otca najmä pri vedení tvorivých dielní a tvorbe metodických listov pre učiteľov výtvarnej výchovy.

[autor: Marta Moravčíková, kategória o kultúre]

(Celkovo 2 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter