Piráti mají o čem přemýšlet…

Už nám všem asi hlavy trochu vychladly, emoce zmírnily svoji sílu, můžeme se postupně podívat na volební výsledky. Začnu největším překvapením voleb.

Že koaliční spojení České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí je pro Piráty špatné řešení, mi bylo jasné od začátku. Několikrát jsem se o tom za posledních 10 měsíců zmínil i samotným Pirátům, ale ti o tom obvykle nechtěli nic slyšet. Ale i když jsem jejich debakl tipoval, musím sebekriticky uznat, že až takovou pirátskou katastrofu jsem nečekal. Její příčiny byly ale zakódovány v koaliční spolupráci hned od začátku.

Piráti působili po roce 2017 jako příjemná změna na parlamentní půdě. Jejich poslanci sice nějaký čas nechápali parlamentní pravidla, dress code ani ústavní principy, ale přišli do parlamentní politiky s nadšením. Ve volbách získali hlasy díky jasně formulovanému programu, jde navíc o organizovanou politickou stranu, nikoliv o politické hnutí, napojené na jednoho majitele. V kampani tehdy uspěli díky své invenci, dobře vedené reklamě a především díky tomu, že jim voliči uvěřili jejich opravdovost. A navíc, využili po sto letech kriminální terminologii pro organizovaný politický subjekt – po Maffii jsme tu měli Piráty.

O všechny předvolební výhody je v roce 2021 připravila koalice s hnutím STAN, která zároveň umocnila všechna jejich negativa. Piráti nedopadli bídně kvůli negativní či dezinformační kampani politických soupeřů. To je samozřejmě přijatelná verze pro členskou základnu, aby se jakkoliv racionálně zdůvodnilo, že si členové České pirátské strany dali v referendu o koalici se STANem vlastní a rozhodující gól hned na začátku. Letošní kampaň se vedla v mimořádně poklidném duchu, a v porovnání s předchozími volbami byla v oblasti negativní kampaně celkem nuda.

Piráti postupně převzali rétoriku vedení hnutí STAN. Do loňského roku působil Ivan Bartoš jako sebevědomý lídr sebevědomé politické strany. Neslyšel jsem od něho ani jednou typickou ublíženeckou a plačtivou výtku, jak to Piráti myslí dobře, proto mají morální právo vládnout, ale vláda, část novinářů, odborná veřejnost atd. to jen nechápou. A co se stalo ve finále? Ivan Bartoš a část Pirátů si stále dokola stěžovali, jak je Andrej Babiš poškozuje, že dezinformační weby zkreslují jejich program, vkládají jim do úst hlouposti, ale že navzdory té velké štvavé kampani slavně koalice Pirátů a STANu zvítězí. Tohle možná zabírá na kolínské voliče, kteří jsou díky neexistence místní opozice a naopak existenci mediálního monopolu STANu už dvanáct let oblbování nesmysly o zkrocení dluhu a zlé, odporné a za vše zodpovídající ODS. Ale nemůže to zabrat na samostatně myslící voliče, kterým Piráti vyhovovali právě proto, že nefňukali, ale nabízeli řešení.

Pokud se někdo snažil Piráty cíleně poškodit mediálně, nebyly to lidé z médií Andreje Babiše, ale ze Seznamu, hlavního mediálního partnera hnutí STAN. Stačí si projít titulky v archivu za posledních 6 měsíců, snažící se přesvědčit voliče, jak Piráti ohrožují hnutí STAN a tím i společný dobrý výsledek koalice. A 6. 10. 2021 dostali všichni voliči v článku nazvaném „Nechcete Piráty? My budeme kroužkovat naše lidi, napovídají Starostové,“ jasný návod, co mají dělat, pokud už si ho nestačili přečíst na facebookových profilech politiků hnutí STAN.

Vedle mediálních přímých a nepřímých sdělení hnutí STAN se ale ani samotní politici STANu nikdy netajili doporučením kroužkovat kandidáty svého vlastního hnutí na úkor koaličního partnera. Včera jsem četl názor jednoho kolínského politického souputníka rodiny Rakušanů, který napsal: „Zakázal snad někdo příznivcům a voličům Pirátů preferenčně kroužkovat své kandidáty? Je to stejné, jako s tím džbánem pro vodu, chtělo to víc pokory a od počátku!“ Výstižné a jasné sdělení: vy, Piráti, jste nám věřili? A proč? Nikdo vám přece nebránil udělat stejné podrazy, jako jsme udělali my vám, tak se prostě nedivte, když jste naivní…

Piráti nedoplatili ani na svoji otevřenost na Pirátském fóru. Tato otevřenost byla součástí jejich identity, o kterou díky koalici přišli. Nebyl snad voličský půvab Pirátů právě v tom, že jsou zcela otevření a diskutují úplně o všem? Přece každý z nás ví, že ne vše, co se v kolektivu navrhne, také projde hlasováním. Jen stačilo upozornit na několik extrémních komunistických nápadů řadových členů či příznivců a celé vedení Pirátů chytlo obvyklý rakušanovský hysterický záchvat o dezinformacích. Tedy rovněž neustále nesmyslné dementování nápadů, které opravdu mezi Piráty padly a padají (stejně jako v každé jiné straně) připravilo Piráty o hlasy voličů. Svým širokým liberálně-socialistickým záběrem mohli Piráti získat jak skutečné liberální voliče, tak i dřívější voliče ČSSD či KSČM. Tomu odpovídají i volební preference před oznámením vzniku koalice s hnutím STAN – kolem 20%. Mohla to být dnes reálná volební čísla.

A poslední velká chyba Pirátů – Ivan Bartoš přestal být v posledních předvolebních dnech lídrem koalice. Stal se jím Vít Rakušan, celou dobu veřejnost ubezpečující, že jediným kandidátem na premiéra je Ivan Bartoš (asi proto chce být nyní vicepremiérem Vít Rakušan sám, nikoliv Ivan Bartoš, kterému by funkce při upřímně míněném výroku o lídrovi bezpochyby připadla). Ivan Bartoš je dobrým politikem. V posledních čtyřech letech přesvědčil o svých státnických kvalitách. Uměl jednat efektivně s Andrejem Babišem i Milošem Zemanem. Prezident Zeman ho přijal na jeho žádost obvykle ihned, zatímco například Jan Hamáček zpravidla několik dní čekal. Piráti ho zcela nesmyslně v posledních předvolebních debatách obětovali. Zbytečně, nesmyslně, bez efektu. Piráti tak ukázali, že jejich pirátská dravost a bojovnost se proměnila ve vazalskou závislost na kapitánovi lokálního říčního remorkéru.

Piráti mají o čem přemýšlet. Nyní stojí před svým životním rozhodnutím, co dál. Jedno rozhodnutí znamená, že se do čtyř let vrátí k hlavnímu kormidlu české politiky, to druhé pak, že za čtyři roky si budou vyhodnocovat svůj propad jako dnes komunisti. Je to jen na nich!

(Status na FB15. septembra 2021)


Uvodné foto: Wikimedia.org

(Celkovo 7 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter