Piliere Povstania a paradoxy jeho osláv

O celoštátnych oslavách jubilujúceho Slovenského národného povstania sa už popísalo neúrekom a všeličo, ale s výnimkou dvojtýždenníka SZPB Bojovník som sa nedočítal a nedopočul, že by ktosi uviedol jeden prostý fakt. Napriek tomu, že sme to s viacerými novinármi zhodne konštatovali. V rámci kladenia vencov k Jankovičovmu súsošiu Obete varujú zožal najväčší potlesk 59-ročný minister obrany Ruskej federácie Sergej Kužugetovič Šojgu.

1_do_banskej_bystrice_prisli_aj_predstavitelia_takmer_styroch_desiatok_diplomatickych_misii.jpg

Do Banskej Bystrice prišli aj predstavitelia takmer štyroch desiatok diplomatických misií.

To dosť charakterizovalo aj s prihliadnutím na súčasnú napätú medzinárodnú politiku názorovú hladinu ľudí, ktorí do kedysi legendárneho srdca Povstania pricestovali 29. augusta zo všetkých kútov Slovenska (zo tri stovky osobitných autobusov). Ale, samozrejme, na podujatí nechýbalo ani množstvo obyvateľov Banskej Bystrice a jej širokého okolia. Tento aplauz by bol iste väčší, keby prítomní tušili, aké problémy sa riešia v zákulisí.

Medzinárodné rošády

Poľský prezident Bronisław Komorowski si neprial, aby sa naraz so Šojguom ocitol v priamom televíznom vysielaní, či na druhý deň spolu s ním na titulke novín. A tak oficiálnu časť osláv vynechal. Angličania na to majú presnejší výraz – ignoroval. Prišiel až na slávnostnú recepciu, ktorá sa konala v centre mesta, kde už zase nebol prítomný ruský minister.

v_piatok_sa_v_priestore_medzi_pomnikom_snp_a_hotelom_lux_zislo_okolo_15-tisic_ludi.jpg
V piatok 29. augusta sa v priestore medzi pomníkom SNP a hotelom Lux zišlo
okolo 15-tisíc ľudí.

Mimochodom, s ním sa zo slovenských politikov oficiálne rozprával iba jeho rezortný kolega Martin Glváč. Ako sa novinárom priznal, mrzelo ho, že pri ruskom ministrovi zostal sám: „Bola to jedinečná možnosť hádam aj pre hlavného veliteľa ozbrojených síl (prezidenta SR – pozn. red.), aby sa porozprával, získal penzum informácií a naliehal ako demokrat na to, aby bola naša politika vedená skôr diplomatickou cestou ako cestou prípadných sankcií alebo vojenskými akciami.“

To ale ešte nik netušil, že politické rošády budú pokračovať. Varšava nepovolila po vzlietnutí Tu-154 s ruským predstaviteľom na palube zo Sliača let ponad poľský vzdušný priestor a tak lietadlo núdzovo pristálo na bratislavskom letisku a Šojgu v ňom sedel, až kým Poliaci neskorigovali svoju „technickú chybu“.

Zvláštne ministrovo priezvisko vyplýva z toho, že po otcovej strane pochádza z budhistickej rodiny v Tuve. V rokoch 1991 až 2012 viedol ministerstvo pre mimoriadne situácie, kde si získal povesť vždy pokojného, mimoriadne pracovitého, pohotového a všeobecne obľúbeného človeka. Sedem mesiacov zastával post gubernátora Moskovskej oblasti, až ho prezident Vladimir Putin vymenoval na terajší post aj s tým, aby rozbehol zásadnú reformu ozbrojených síl Ruskej federácie.

3_poriadok_musi_byt_aj_na_ustrednych_oslavach_snp.jpg
Poriadok musí byť aj na ústredných oslavách SNP.

Tohto armádneho generála ešte pred rokom na Západe označovali za „medzinárodne uznávaného a dôveryhodného odborníka“. Časy sa však menia… Poliaci sa Šojgua snažili na oslavách 70. výročia vypuknutia SNP ponížiť. Komu a čomu to asi prospeje?

Komorowski položil veniec k bystrickému pamätníku až okolo 16. hodiny. Vtedy to už ľudí, pochopiteľne, vôbec nezaujímalo. Veď mali za sebou vyše hodinový koncert armádneho súboru nenahraditeľných Alexandrovcov. A to ich čakalo ešte vystúpenie nášho SĽUK-u, svetoznámeho srbského Orchestra Bobana a Marka Markoviča či Koncertného súboru vzdušných síl USA v Európe (USAFE Band), keď už sa Marie Rottrová ospravedlnila pre chorobu.

Večer mal premiéru komponovaný program nového CD Múzea SNP so zoskupením Vlčia stráž, ktoré pozostáva z mladých hudobníkov, účastníkov prestížnych speváckych súťaží. Tomáš Bezdeda a ďalší umelci sa predstavili aj zhudobnenými veršami nádejných básnikov, ktorí zahynuli v Povstaní.

Jednotkou medzi rečníkmi bol Zeman

Celkový počet účastníkov osláv sa odhadoval na pätnásťtisíc, hoci organizátori rátali s desiatimi tisíckami. Bolo to aj cítiť, najmä na rozhraní priestoru pre „VIP hostí“, medzi ktorých patrili aj odbojári a ostatní členovia oblastných delegácií SZPB, a väčšinovým „zvyškom“ účastníkov. Z parlamentných klubov sme videli iba poslancov za Smer a SDKÚ, niekoľko (nie väčšinu) ministrov súčasnej vlády a plejádu predstaviteľov tých najrozličnejších štátnych inštitúcií.

Ešte sa javisko i s hľadiskom tohto roku presťahovalo od pomníka SNP na veľkú lúku a priľahlý park až po hotel Lux, ktorý teraz prestavujú. Prítomní mohli vidieť detaily z pietneho aktu na veľkoplošnej obrazovke a počuli v priamom prenose aj so sprievodným textom.

Pokiaľ ide o oficiálne prejavy, prvý vystúpil nový prezident Andrej Kiska s tradičným štátnickým textom. „Naša dnešná sloboda, demokracia a nezávislosť, to všetko sa odvíja od rozhodnutia pred sedemdesiatimi rokmi,“ správne podotkol vo svojom príhovore.

2_cesky_prezident_milos_zeman_sprevadzany_riaditelom_muzea_snp_a_hlavneho_koordinatora_oslaav_stanislava_miceva.jpg
Český prezident Miloš Zeman sprevádzaný riaditeľom Múzea SNP a hlavnýn
koordinátorom osláv Stanislavom Mičevom.

Ľudia o niečo viac ocenili potleskom spontánnejšieho a prekvapivo poetickejšieho českého prezidenta Miloša Zemana. Popri spolupatričnosti Slovanov, ktorí v očiach nemeckým tzv. übermenschov boli podľuďmi, v zápase proti nacistom pripomenul, že v Povstaní bojovalo vyše tritisíc Čechov. Spomedzi nich vyzdvihol Jana Švermu, predstaviteľa KSČ, ktorý zahynul pri strastiplnom prechode cez Chabenec. Zrejme to bolo prvý raz po 25 rokoch, keď sa oficiálne hovorilo o tomto politikovi aj v inom zmysle ako v tom, že sa premenúva ulica (či dedina) pôvodne nazvaná podľa neho.

Najemotívnejšie vystúpil predseda Národnej rady Pavol Paška. Hádam aj vďaka tomu, že sa mu na začiatku rozsypali listy s textom a tak viac-menej (a o to lepšie) hovoril z hlavy. Po hromžení na bezhraničnú hlúposť súčasných slovenských neonacistov zosobnených bystrickým županom vyhlásil: „Slovenské národné povstanie bolo pre náš národ záchranné koleso. Na Slovensku nie je vlasteneckejšia tradícia ako SNP. Antifašistická tradícia je štátotvorná tradícia.“

Nuansy slovenskej politiky

O to rozpačitejšie vyznievali niektoré pasáže z nasledovného prejavu premiéra Roberta Fica. Po ostrej kritike dôsledkov vzájomných hospodárskych sankcií Európskej únie a Ruska prešiel k dejepisu. Zaplietol sa s predveľkomoravským hradiskom v Bojnej a nemeckým cisárom Karolom Veľkým, po hurbanovcoch spomínal slovenských legionárov, ale aj tých, čo ostali verní Tisovmu režimu. Keď si to vezmeme dokopy s nedávnym premiérovým vystúpením na Stretnutí generácií v Kališti, kde pred potomkami obetí nacistických represálií zrazu nelogicky vyzýval k ukončeniu vzájomnej nevraživosti Slovákov (medzi sympatizantmi protifašistického odboja a neoľudákmi?), vyvoláva to nielen rozpaky…

predseda_szpb_pavol_seckar_j._lipiansky_a_p._kanis_600x477.jpg
Predseda SZPB Pavol Sečkár, v strede, s predsedom Jednoty dôchodcov
Jánom Lipianskym, vo svetlom obleku, a bývalým ministrom obrany, dnes
bradatým Pavlom Kanisom.

Mimochodom, ráno v piatok 29. augusta bol na balkóne župného domu na ústrednom bystrickom námestí videný Marian Kotleba, ktorý SNP označuje za protištátne sprisahanie, partizánov za banditov a povstaleckých vojakov za dezertérov, ako tam osobne pripevňuje veľký pútač s textom „Stop NATO! Yankees go home!“ Potom akoby sa za ním zľahla zem. Na otázku, či ho ako predsedu „hosťujúceho“ samosprávneho kraja pozvali na podujatia venované výročiu Povstania, šéf prípravného výboru a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev odpovedal, že fašisti na týchto oslavách nemajú čo hľadať.

Krajský pamiatkový úrad ešte v ten deň vyzval župných úradníkov, aby nenáležitý transparent stiahli z priečelia budovy, lebo ide o národnú kultúrnu pamiatku, navyše stojacu na území pamiatkovej rezervácie Banská Bystrica. Pretože samosprávny úrad počas predĺženého víkendu nefungoval, veľkoplošný plagát odstránili až 2. septembra. Keby tam v piatok nejaký tamojší neonacista umiestnil hákový kríž, tiež by visel v absolútnom centre krajského mesta až do utorka?

partizan_a_neskor_diplomat_vladimir_micuda_v_druznej_besede_s_ukrajinskym_veteranom.jpg
Partizán a neskôr diplomat Vladimír Mičuda v družnej besede s ukrajinským veteránom.

Čosi podobné propagovalo zo tridsať členov radikálnej ľavicovej strany Vzdor na „mierovom zhromaždení“ v Mestskom parku. Fašizmus považujú za kapitalistickú diktatúru a hanlivo sa vyjadrovali najmä o súčasných predstaviteľoch Ukrajiny. Pritom ozbrojené akcie na východnej Ukrajine prirovnávali k SNP. Druhú hŕstku neoficiálne protestujúcich viedol Ján Čarnogurský. Mávali transparentom, ktorým ďakovali Sovietskemu zväzu za pomoc Povstaniu.

Rusi a Ukrajinci? V Bystrici bez problémov

Takýchto paradoxov bolo v Banskej Bystrici viac. Keď sa čakalo dobrú hodinu na príchody zahraničných delegácií a ústavní činitelia sa uchýlili pred intenzívnym predpoludňajším slnkom do reštaurácie v bašte, okolo prichystaných vencov položených na zemi sa vytvárali hlúčiky celebrít rozličného rangu.

Niektorí len tak postávali vedľa seba, iní sa pustili aj do reči. A tak sme tam videli izraelského i palestínskeho veľvyslanca, Kubáncov aj Američanov, zástupcov viacerých ázijských štátov, predstaviteľov SZPB a hneď vedľa riaditeľa Ústavu pamäti národa či predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča.

4_ruski_veterani_jurij_kolonec_vlavo_a_alexander_kozin_vpravo_so_slovenskymi_hostitelmi_na_oslavach_snp_vo_zvolene.jpg
Ruskí veteráni Jurij Kolonec, vľavo, a Alexander Kozin, vpravo,
so slovenskými hostiteľmi na oslavách SNP vo Zvolene.

Pri pomníku sa spolu rozprávali aj Ukrajinci s Rusmi. Veteráni z oboch štátov dokonca naraz spolu kládli vence. Medzi nimi sme spoznali 86-ročného vitálneho Moskovčana Jurija Kolonca, ktorý vlani na jar vystúpil na stretnutí organizovanom Klubom Nového slova na Malom Slavíne s príhovorom. Keď sme sa ho potom spýtali, či sa za tie dva dni, ktoré strávili s Ukrajincami na strednom Slovensku, prinajmenšom ústne pobili, mávol rukou: „Kdeže! Zhodli sme sa na tom, že obyvatelia Ukrajiny si svoje záležitosti majú riešiť sami, bez zásahov zvonka, ako aj na tom, že by tam nik nemal vyvolávať duchov fašistických banderovcov.“

5_vela_zvedavcov_vsetkych_generacii_obliehali_aj_zrekonstruovany_pancierovy_vlak_stefanik_pristaveny_na_bystrickej_zeleznicnej_stanici.jpg
Veľa zvedavcov všetkých generácií obliehalo zrekonštruovaný pancierový vlak
Štefánik pristavený na bystrickej železničnej stanici.

Jeho o niečo starší kolega, plukovník Alexander Kozin, nám rozprával o činnosti oddielu sovietskych partizánov v Tatrách. V armáde naďalej pôsobil aj po vojne 37 rokov. Odvtedy bol na Slovensku štyrikrát, žiaľ, do Tatier sa už nedostal.

Ústredné oslavy SNP trvali štyri dni, začali sa už vo štvrtok, keď mali koncert pod nočnou oblohou hviezdy Štátnej opery Banská Bystrica. V Múzeu SNP otvorili výstavu Víťazstvo (možno je vidieť do marca 2015), na ktorej sprístupnili mimoriadne zaujímavé exponáty z dvoch moskovských múzeí, vrátane polozhorenej Hitlerovej uniformy, glóbusu a ďalších osobných vecí führera, ktoré našli v jeho berlínskom bunkri. Súčasťou osláv boli prelety slovenských bojových stíhačiek, zoskoky parašutistov, či Medzinárodný letecký deň SIAF 2014 na Sliači.

Kto bude partizán a kto nacista

V skanzene ťažkej bojovej techniky pri pamätníku sa predstavili zväčša mladí nadšenci z tucta slovenských a českých klubov vojenskej histórie a historickej dobovej techniky, napríklad Golian, Carpathia či Stred, oblečení v dobových uniformách. V sobotu v spolupráci s Múzeom SNP na susednom námestí predstavili povstaleckú mobilizáciu a v nedeľu zase v priestore železničnej stanice v Banská Bystrica-Šálková „obnovili“ boje z októbra 1944.

Tentoraz nad Nemcami zvíťazili, ako inak, povstalci. Hlavná rola sa ušla mobilnému pancierovému vlaku Štefánik, ktorý nadšenci zo Zvolena zrekonštruovali pred piatimi rokmi a nedávno sa vrátil s veľkou slávou z medzinárodnej špecializovanej výstavy v holandskom Utrechte.

A ako sa rozhoduje, kto bude na bojovej ukážke hrať nacistu a kto slovenského vojaka či partizána? Nuž, všelijako. Určite to nie je podľa čŕt tváre. V niektorých kluboch zásadne odmietajú zaskakovať nepriateľské jednotky, v iných sa striedajú, ale sú aj takí členovia klubov, ktorým sa viac páči uniforma a zbrane wehrmachtu. „Určite ide iba o materiálnu stránku,“ ubezpečujú nás, „my sme všetci antifašisti a demokrati!

Vo Zvolene a následne v Banskej Bystrici sa vo štvrtok uskutočnilo slávnostné zasadanie Ústrednej rady SZPB rozšírené o prizvaných priamych účastníkov protifašistického hnutia. Prvým päťdesiatim ako aj zástupcom veteránov zo zahraničia odovzdal predseda zväzu Pavol Sečkár a štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec pamätnú medailu pri príležitosti 70. výročia SNP a oslobodenia Slovenska.

6_zaujem_o_sucasnu_bojovu_techniku_prejavili_najma_chlapci_a_ich_otcovia.jpg
Záujem o súčasnú bojovú techniku prejavili najmä chlapci a ich otcovia.

Najstarším z nich bol Ján Hlaváč Fakľa z gemerského Kobeliarova. Narodil sa ešte za Rakúsko-Uhorska – v roku 1917, no stále chodí cez sezónu do lesa na huby. Medzi vyznamenanými sme našli aj člena Klubu Nového slova, 91-ročného Vladimíra Mičudu, ktorý ako partizán bojoval na Pohroní a potom najmä cez zimu v Liptove. Teraz kade chodil po Bystrici, tam sa okolo neho vytvárali hlúčiky zvedavcov. Má totiž dar nenútene osloviť aj neznámych ľudí, ktorých vzápätí zaujme rozprávaním o svojej činnosti v odboji.

V nasledujúcich mesiacoch toto ocenenie dostanú na slávnostných zhromaždeniach všetci žijúci držitelia osvedčenia č. 255. „Slovenské národné povstanie prispelo k tomu, že už nie sme čosi medzi človekom a zvieraťom,“ zdôraznil vo svojom prejave prezident Miloš Zeman, „práve preto sa s úctou skláňam pred prítomnými veteránmi, ktorí symbolizujú, že tu stojíme ako slobodní ľudia a nekľačíme na kolenách.“

Foto: Martin Krno

(Celkovo 29 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter