Pán minister Matovič,

mal som možnosť sledovať vaše divadelné vystúpenie na pôde slovenského parlamentu. Tam ste napísali na kus papiera tieto slová: „Vrah na rohu ulice o morálce káže.“ Tento papier ste potom držali nad vystupujúcim poslancom Ficom. Chcel by som sa k tomuto aktu vyjadriť.

Samozrejme, splnil účel: upútali ste na seba pozornosť a rozhnevali poslancov opozície. Bolo ich dosť ťažko upokojiť.

Na druhej strane ste prispeli k zníženiu úrovne komunikácie v parlamente a domnievam sa, že aj v slovenskej spoločnosti: nazývať kolegu poslanca vrahom je predsa len dosť nízke. Plagiátor a daňový podvodník by sa tiež nemalo vykrikovať, ale vrah je predsa len príliš.

Ja viem, ten vrah tam patril, veď podstatné je to, že ste použili vetu z populárnej piesne Karla Kryla „Veličenstvo Kat“. Že by ste tým demonštrovali svoju znalosť pesničky alebo orientáciu na detail, nie je pravda, tá veta znie „Na rohu ulice vrah o morálce káže“. Už ďalšia veta vás mala zastaviť v horlivosti, pretože pokračovanie je „Před vraty věznice se procházejí stráže.“

mato120_843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Povedal by som, ako sa u nás hovorí: „You shot yourself in the foot.“ Vybratím práve tohto protest songu ste si tak povediac strelili do nohy! Ak si tu pieseň vypočujete, pochopíte, že hovorí o vašom prístupe k vládnutiu, o vašej politike o vašich prioritách a aj o vašich výsledkoch. A určite ich nechváli, veď je to protest song!

„Na korouhvi státu je emblém s gilotinou,
z ostnatýho dratu páchne to zhnilotinou.“

Akýže to bol váš predvolebný sľub? BUDE SA ZATVÁRAŤ! A nedávno: „Boli sme príliš milosrdní.“ Gilotína sa už nepoužíva, ale politika založená na pomste a väznení je predsa vaša oficiálna politika.

Chuť vašej vlády obyvateľstvo nezmyselne obmedzovať: „… zakázali zpívat… zmrzlináře detem zabili.“

Vaša čierno-biela rétorika polarizuje slovenskú spoločnosť ako jeden z vašich výsledkov: „… syn otce nenáviděl, bratr bratru škodil.“

Ak by niekto na Slovensku zložil túto pieseň dnes, nebolo by najmenších pochýb, o čom je. O spôsobe vlády, ktorý ste zaviedli. Na druhej strane, môžete sa potešiť tým, že to nie je až také zlé, strápnili ste sa iba lokálne, horšie to bolo s „Klárkou“ na francúzskom letisku!

Mám pre vás správu, pán minister: Očista, reforma, náprava nemôže spočívať na pomste, na likvidácii „temných síl“. Ako príklad uvádzam reformu z roku 1968. Nastúpila vtedy silná vlna rehabilitácie. Nebola však spojená s vlnou procesov a zatváraní tých „na druhej strane“. Otvorili sa hranice, zrušila sa cenzúra a Ludvík Vaculík dokonca navrhoval dať moc vo fabrikách do rúk správnych rád.

Ľudí nová politika zjednocovala. Áno, bola aj opozícia, ale nik nehrozil súdruhovi Jodasovi alebo  Biľakovi vykopnutím dverí nad ránom a neradil im, aby len šúchali papučami. Prosto politici boli na úrovni, vy nie ste.

Zaiste ste aj vy mali šancu byť hybnou silou skutočnej reformy. Predošlá Ficova vláda mnoho zanedbala, mohli ste sa pokúsiť o nápravu: Začať de-privatizáciu kľúčových priemyselných odvetví. Regulovať na Slovensku pôsobiace „matky“, aby ich zisky neboli v plnosti presúvané do „materskej krajiny“. Pozrieť sa na „mimovládky“ platené zo zahraničia a obmedziť ich pôsobnosť. Nedovoliť, aby slovenské médiá vlastnili neslovenské entity. Zaviesť určitý poriadok v pôsobení médií. Zvýšiť minimálnu mzdu. Zabezpečiť, aby slovenská zahraničná politika pôsobila v prospech Slovenska, nie cudzích mocností. Presmerovať finančné toky zo zbrojenia do zdravotníctva. Atď.

Namiesto toho ste zvolili konfrontačnú, nikde nevedúcu politiku. Váš výstup v parlamente bol trápny. Chceli ste byt vtipný? Nepodarilo sa, snáď nabudúce.

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)
 

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter