Pred 150 rokmi – 18. októbra 1874 sa narodil Jozef Gregor Tajovský. Toto výročie bolo zaradené aj do kalendára UNESCO. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici v spolupráci s Akadémiou umení v Banskej Bystrici a obcou Tajov pripravili v dňoch 18. a 19. októbra 2024 slávnostné podujatie k 150. výročiu jeho narodenia pod názvom „Život musí mať cveng“.
Toto výročie si pripomína aj Matica slovenská. Nie náhodou. Jozef Gregor Tajovský bol na začiatku tridsiatych rokov minulého storočia po niekoľko rokov členom Výboru Matice slovenskej. Pripomienky jeho okrúhleho výročia sa stali súčasťou plánu hlavných aktivít Matice slovenskej v roku 2024. Informačné ústredie MS pripravilo k tejto príležitosti historický dokument Jozef Gregor Tajovský – Bojovník perom i mečom.
Predstavuje životný príbeh jedného z najvýznamnejších slovenských spisovateľov, ktorý svojimi dielami zvečnil osudy prostých ľudí a kriticky poukazoval na spoločenské pomery prelomu 19. a 20. storočia. Od jeho detstva v Tajove, cez učiteľskú dráhu, literárnu tvorbu, až po skúsenosti z prvej svetovej vojny, dokument skúma, ako Tajovského osobné zážitky formovali jeho hlboký zmysel pre ľudskosť, národnú identitu a literárny realizmus.
V polovici tohtoročného novembra sa uskutoční v Brezovej pod Bradlom Medzinárodný zraz Mladej Matice k 105. výročiu úmrtia gen. M. R. Štefánika a oslobodzovania Slovenska od maďarských vojsk domácim vojskom a čs. légiami v spolupráci so Spoločnosťou M. R. Štefánika, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a Československou obcou legionárskou Slovensko, kde si pripomenú J. G. Tajovského ako legionára. Spolu s ním aj jeho spisovateľského a bojového druha Janka Jesenského (150 rokov od jeho narodenia uplynie 30. decembra 2024) a brigádneho generála Branislava Manicu (130 rokov od narodenia).
Pozvánka už len ako dokument.
Malý dodatok. Spomienka na Jozefa Gregora Tajovského pretrváva aj medzi dnešným „pospolitým“ ľudom. V stredu 16. októbra 2024 som sa zúčastnil v Mestskej knižnici v Bratislave prednášky Pavla Rozkoša: „Jozef Gregor Tajovský medzi Slovákmi na Dolnej zemi“. Priblížil nám šesťročný pracovný pobyt Tajovského v aj vtedy slovenskom Nadlaku v dnešnom Rumunsku. Prednáška sa tešila veľkému záujmu. Prednášky na dolnozemské slovenské témy takmer pravidelne na mesačnej báze dlhé roky svojpomocne organizuje Združenie Spolkov dolnozemských Slovákov. Na činnosti združenia sa podieľajú Spolky Slovákov z Maďarska, Juhoslávie, Rumunska a Bulharska.
SÚVISIACE:
Eduard Chmelár: Jozef Gregor Tajovský: Svetové výročie so svetovou hanbou