V roku 2010 začal autor a vydavateľ Vladimír Bárta (AB ART press) vydávať sériu kníh o slovenských mestách, kde sa snúbili fotografické dokumenty s textom. V novej edícii vyšli knihy o Banskej Štiavnici, o Banskej Bystrici, o Zvolene a najnovšia publikácia je o Nitre. Viaceré knihy majú podtitul Ako sme tu žili, no Nitra sa predstavuje podtitulom Ako si ťa pamätáme. Treba podotknúť, že knihy o mestách majú niekoľko dielov. Napr. publikácií o Banskej Štiavnici je šesť, o Banskej Bystrici vyšli tri. Ani kniha o Nitre určite nebude iba jedna. Všetko závisí od množstva získaného archívneho obrazového materiálu či fotografií zo súkromných rodinných albumov. A, samozrejme, od fundovaných spolupracovníkov, ktorí spomienkami či udalosťami vyhrabanými v archívoch dokážu do publikácií prispieť.
Vladimír Bárta a kol.:
Nitra (Ako si ťa pamätáme 1)
AB ART press, Slovenská Ľupča 2016
Vladimír Bárta ako zostavovateľ pracuje koncepčne a jeho cieľom je, aby publikácie boli vyvážené nielen obrazom a textom, ale aby boli aj tématicky pestré, aby zahŕňali široký priestor rôznych kultúrnych, spoločenských i športových udalostí. Autor a jeho spolupracovníci (v tomto diele ich bolo štrnásť) v krátkych kapitolách začínajú publikáciu nitrianskym kalendáriom, ktoré určuje historické rozpätie obsahu knihy. Nejde v nich o dejiny starej Nitry, ale o dejiny od roku 1848 až po rok 2007, ktorá obsahuje vznik nitrianskych vysokých škôl, vznik športových klubov a priebeh rozličných spoločenských aktivít, trávenie voľného času, divadlo a pod. Jedna kapitola pripomína župana Janka Jesenského, ktorý si rád zahral tenis. Jeden z autorov si spomína na vydarené volejbalové zápasy v šesťdesiatych rokoch minulého storočia či na „nezabudnuteľné športové zápolenia VŠP s Pedagogickým inštitútom (neskôr Pedagogickou fakultou)“. Pozoruhodná je kapitola venovaná osudom nitrianskych kín. Prvé nitrianske kino vzniklo roku 1905 (Chromo Biograph), o tri roky neskoršie si našlo divákov kino Meteor vybudované pri budove súdu. Roku 1926 pribudlo v centre mesta ďalšie kino Palace. Roku 1930 premietali v kine Palace prvý celovečerný zvukový film. Do kapitoly o kinách v Nitre časom pribudlo kino Tatra a letné záhradné kino. Mená kín sa však menili so zmenou spoločenskej klímy, napr. kino Palace za socializmu premenovali na kino Moskva. Kino sa po nežnej revolúcii roku 1989 zasa vrátil k pôvodnému názvu Palace. Za zmienku stojí aj spomienka na rok 1944, keď mesto obsadené Nemcami bombardovali americké i sovietske lietadlá a medzi zbombardovanými budovami sa ocitlo v ruinách i mestské divadlo. Na túto kapitolu mesta si spomínal Milan Frišo, ktorý mal v tom čase sedem rokov. Publikácia Nitra je akousi mozaikou osobných spomienok na mesto (výlety na Zobor, krasokorčuľovanie, plávanie na kúpalisku, Pribinove slávnosti roku 1933, viaceré osobnosti), v ktorých sa nostalgia strieda s vecnými textami. Veľkú úlohu v knihe zohrávajú aj fotografie, ktoré oscilujú medzi minulosťou a takmer súčasnosťou.
Spomínali sme, že Vladimír Bárta vydal sériu kníh Ako sme tu žili. Množstvo materiálu publikácie Ako si ťa pamätáme tiež presahuje obsah jedného dielu. V prvom diele už avizuje, čo čaká čitateľov v ďalšom. Z obsahu vidno, že sa čitateľ má načo tešiť.