Nezmyselné lži

Keď Mikuláš Dzurinda obvinil Ficovu vládu, že Brusel jej už pred krízou vyčítal priveľa mladých bez práce, použil údaje z rokov 2004 až 2006. Na tlačovej konferencii to však nepovedal. Má to efekt?

Nezamestnanosť mladých ľudí je, samozrejme, veľký problém. Slovo o ňom písalo aj pred dvoma týždňami, a nečudo. V prvom štvrťroku 2009 bolo podľa štatistického úradu Eurostat bez práce v celej Európskej únii vyše 5 miliónov mladých ľudí. Práve preto by sa nemala zneužívať na lacné politikárčenie.

Tešil sa, že musia odísť
Mikuláš Dzurinda začiatkom júla vyhlásil, že „vláda neprijíma opatrenia, ktoré by mali zvýšiť zamestnanosť najmä mladých ľudí a pomôcť im umiestniť sa na trhu práce.“ V čase všeobecnej a mimoriadne hlbokej hospodárskej krízy – keď stúpa nezamestnanosť vo všetkých vekových kategóriách – to je mimoriadne ťažké. Lenže u nás tento problém pretrváva roky. V apríli 2001 konštatovali účastníci seminára Mladí za zamestnanosť mladých, že z celkového počtu nezamestnaných je takmer polovica mladých ľudí do 29 rokov, ktorí strácajú perspektívu získať prácu na Slovensku. Aj sa zhodli na niektorých riešeniach tohto stavu, nič z toho sa však neudialo.

Lídrovi SDKÚ-DS totiž stačilo, že mladí bez práce „vypadávajú“ zo štatistík aj bez toho, aby sa o to zaslúžila vláda. Namiesto vytvárania podmienok pre prácu doma sa pravicová vláda viezla na vlne globálneho hospodárskeho rastu, ktorý umožňoval mladým získať prácu v zahraničí. Hoci často aj nelegálne. Mikuláš Dzurinda sa z toho dva mesiace pred voľbami v roku 2004 dokonca tešil. „To sme chceli, to prináša život, chceli sme, aby sa európske slobody u nás presadzovali, aby bola vyššia flexibilita, aby sa prehlbovala sloboda pracovnej sily, v tom netreba vidieť nič zlé, ani nič dehonestujúce“, povedal na konferencii o programe Minerva. Čiže pravicová vláda neurobila pre väčšie zamestnávanie mladých ľudí nič, len ich vyhnala, lebo bolo kam. Keď sa teraz vracajú, lebo nezamestnanosť prudko rastie aj v zahraničí, z nesystematického prístupu viní súčasný kabinet.

Komisia o Dzurindovi, nie o Ficovi
A navyše si pomáha klamstvami. Na tlačovej konferencii Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že už pred krízou – vlani na jar – varovala Európska komisia (EK) našu vládu, že nezamestnanosť mladých ľudí je vážny problém, s ktorým si Slovensko zatiaľ dostatočne neporadilo. Predseda SDKÚ-DS má pravdu, že takú správu pred vyše rokom EK naozaj vydala. „Do krámu“ sa mu však už zjavne nehodilo povedať, že toto hodnotenie bolo vypracované na prelome rokov 2007 až 2008, pričom jeho autori vychádzali z údajov o nezamestnanosti mladých z rokov 2004 až 2006. Ak teda kritizovali prístup vlády k problematike nezamestnanosti mladých ľudí, kritizovali politiku práve Dzurindovho kabinetu. A to dokonca presne v období, kedy sa jeho predseda „vytešoval“, že mladí odchádzajú za prácou do sveta.

Podľa generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ÚPSVaR) Jána Sihelského miera nezamestnanosti absolventov stredných a vysokých škôl sa už druhý rok pohybuje približne na úrovni 6,5 percent z celkového počtu evidovaných uchádzačov o prácu. Tvrdí, že aktívna politika na trhu práce nie je neefektívna, lebo „situácia nie je o nič horšia ako v iných štátoch Európskej únie, ktoré sú pritom v inej situácii ako Slovensko z hľadiska vlastného potenciálu.“ Z údajov Eurostatu vyplýva, že v nezamestnanosti mladých vo veku od 15 do 24 rokov sme na tom horšie ako priemer EÚ (u nás 22%, priemer EÚ je 18,3%), ale krízu zvládame lepšie, ako iné štáty únie. Kým v prvom štvrťroku 2008 bola nezamestnanosť mladých vyššia ako na Slovensku v piatich krajinách, dnes nás predbieha až deväť štátov.

Mikuláš Dzurinda jednoducho pri útokoch proti vláde klame aj v prípadoch, ktoré si možno jednoducho overiť, lebo aj spomínaná správa EK je ľahko dostupná na internete, dokonca aj v slovenčine. Lži, ktoré môže protivník ľahko odhaliť, teda nemajú v politickom bo ji zmysel. Lídrovi SDKÚ-DS to však asi neprekáža. Jeho viera, že sa „preklame“ k volebnému úspechu, zostáva zjavne neotrasená.

Autor je publicista

(Celkovo 12 pozretí, 1 dnes)
Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525