Několik poznámek k očkování

Uverejňujeme poznámky nášho pražského autora na aktuálnu tému; ako z nich vyplýva, ani u našich susedov nie je v čase korona krízy všetko ružové…

pixabay.jpg
Foto: Pixabay.com

Tady selhala nejen vláda, ale všichni členové komisí včetně poradců ze strany epidemiologů a podobných -logů. 

Žil jsem v mylné představě, že se systému očkování se začalo pracovat již v létě, když premiér oznámil, že jednal se zahraniční firmou, která připravuje výrobu vakcíny (používá baculovirus jako vektor) v objektu v Bohumili. Tento objekt vybudoval ÚSOL a vyráběl v něm vakcíny. ÚSOL po listopadu 89 byl zlikvidován. S touto firmou Vaccines Praha byla uzavřena dohoda, že bude dodávat vakcíny do ČR. Pouze opakuji, co řekl tehdy pan premiér. Nyní se o této firmě vůbec nemluví, bereme vakcíny, jak nám přikázaly špičky EU. 

Moje představa o systému očkování byla, že výběr pořadí očkovaných musí být vybudován podle zdravotního stavu a věku.  Pochopitelně nejohroženější skupinou jsou lidé přímo s nemocnými pracující, všichni, kteří pracují v nemocnicích, v laboratořích, v záchranné službě. 

Výběrem z obyvatelstva budou pověřeni obvodní lékaři. Oni dobře znají své pacienty, mohli v klidu již od srpna seznamy připravovat a souběžně s nimi měli IT odborníci také v klidu připravovat celý systém. Času bylo dost. To, k čemu nyní došlo, je to samé jako za starého režimu, ba ještě horší, když v té frontě musí „stát“ staří lidé. Ano, vyhlásili jsme Zítra ráno bude zápis registrovat se na očkování a systém se zahltil. Vždyť to je to samé, jako byly čtvrteční fronty před knihkupectvím, fronty na zájezdy, fronty na auta, ve frontách se přenocovalo. . 

Jak může systém, vymyšlený v rychlosti IT, do kterého vkládají data občané laikové, rozpoznat zařazení podle aktuálního zdravotního stavu? To je věcí lékařů, ale ti asi byli vynecháni. Jak aplikace vyhodnocuje zařazení do fronty na očkování? Správně provést diagnózu může pouze  lékař! 

Dále mi vadí, že se stále testuje jen přítomnost viru v populaci. Užívají se dvě metody. PCR je velice citlivý, najde i špendlík v kupě sena, ale vyžaduje laboratoř, přístroje a je drahý. Proti tomu test na antigen je rychlý, levný, ale málo citlivý. Prokáže přítomnost viru, až když se objeví první příznaky onemocnění.

Z toho vyplývá, že zásadně, když se nespěchá, použije se PCR test. Test na antigen se dá provádět laiky mimo laboratoř, v domovech důchodců, ve školách, ve firmách, stručně řečeno v polních podmínkách.

Naprosto se zapomenulo na testování protilátek. Vůbec nevíme, jaká je současná promořenost obyvatelstva. Toto by se mělo vědět právě nyní, když probíhá očkování. Na protilátky pozitivní člověk nesmí být očkován, jednak je to zbytečné, jednak by mohlo dojít k nežádané reakci. Nepoužitou vakcínu použijeme pro dalšího občana, stojícího ve frontě.

Lidé pozitivní na přítomnost protilátek se musí dát opět vyšetřit na jejich přítomnost po 3 měsících nebo po půl roce. Tak by se získala informace, jak dlouho po onemocnění se tvoří  protilátky. Pokud by se tento projekt zrealizoval, stanovení protilátek se musí provádět ELISA testy, které jejich koncentraci určí kvantitativně.

Souběžně s nimi by se vyšetřovali také ti očkovaní, byla by to cenná studie, podávající informaci, jak dlouho po očkování přetrvávají.

Upozorňuji, že po očkování nejste ihned chráněni. Vakcína není pilulka léku, účinek není okamžitý. Výrobci obou vakcín uvádějí, že očkovaný je plně chráněn až za 14 dnů po druhé dávce vakcíny. Do té doby se musí plně chránit a dodržovat podmínky karantény.

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter