Aj sudcovia, na ktorých neukázal boží prst médií, by mali priznať komunikáciu s Kočnerom a požiadať o prerušenie sudcovskej funkcie. Tento mravný apel sa však nevzťahuje na rozhovory či esemesky s podnikateľmi kočnerovského razenia. Hoci ich máme hojnejšie ako hojne nielen v Kočnerovom bratislavskom revíre, ale aj mimo hlavného mesta. Sudcovia sa nemusia kajať ani za kontakty s tridsiatimi dvoma najbohatšími Slovákmi podľa časopisu Forbes, ani za kontakty s pracháčmi v rámci zastrčených mestečiek a okresov. Bozky smrti uštedruje len a len Kočner. Občan by sa nad takto vykolíkovanou systémovou očistou súdnictva najradšej zasmial, keby mediálno-politický teáter nebol do plaču. Na všetkých sudcov, teda bez výnimky, myslel ústavný právnik Kamil Baraník. Upozornil ich, že svoju dôveryhodnosť môžu v očiach verejnosti naštrbiť aj pivom, ktoré vypijú s advokátom. (TA3, 24. 10. 2019) Zrejme ho inšpirovala preblesknutá správa, že predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková a jej členka Marcela Kosová sa ocitli na advokátskom spoločenskom podujatí, ktoré svojou prítomnosťou poctil slovenský Rasputin – Marián Kočner.
Zo slov pána Baraníka vyplynulo, že športovci by si nemali podávať ruky, aby ich fanúšikovia nepodozrievali z dohodnutého výsledku. Učitelia by sa mali s rodičmi stretávať iba na triednych rodičovských schôdzkach, lebo individuálne stretnutia by mohli zašušťať nepríjemnými otáznikmi. A lekári by – pre istotu! – nemali odpovedať na pozdrav majiteľom pohrebných služieb. Pravdaže, zodpovednosť za justičnú deratizáciu musí prevziať aj radový občan. Od rána do večera by mal sledovať médiá, aby sa nedal prichytiť, ako si potriasa ruku s najnovším sudcovským vyvrheľom, s ktorým dral lavice na základnej škole. Čo na tom, či sa vyvrheľ zjavil v Kočnerovej komunikácii alebo upadol do nemilosti počas normalizácie v sedemdesiatych rokov, od uvedomelého občana sa v každej dobe očakáva, že zhnusene prejde na druhú stranu ulice…
Tieto neveselé úvahy pred obrazovkou prerušila rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská, keď v polovici relácie pripomenula, že v súvislosti s Kočnerovou komunikáciou sa bavíme o údajných veciach. Ak nám chcel expert na ústavné právo Kamil Baraník naznačiť, že v trhovej ekonomike sa dá modrá sudcovská krv uchrániť len v slonovinovej veži, tak treba povedať, že policajti sa realite nevyhýbajú. Svedčí o tom titulok: „Šéf elitných kukláčov má vstúpiť do strany Spolu“. (aktuality.sk, 26. 10. 2019) Štefana Hamrana chcú trubanovci a beblaví nasadiť do boja proti oligarchii a jej zhubnému vplyvu na slovenskú politiku, akoby koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu financovali bratislavskí bezdomovci. A zdá sa, že by nebol jediným policajtom na kandidátkach politických strán… Veď ani generálny prokurátor Jaroslav Čižnár sa už nečuduje, ako môžu vyšetrovacie spisy presakovať do médií! Obávam sa, či preteky tzv. slušných a odvážnych policajtov o priazeň pravdepodobných budúcich mocipánov nerozhýbu aj sudcov. V čase, keď melu o vyššie stoličky možno posvätiť bojom za očistenie sudcovskej profesie.
Najväčšmi sa však obávam, či slovenský Rasputin po voľbách nesfučí a nespľasne na korupčníckeho príštipkára, ktorý vyvalí oči spoza mreží, aké nevyspytateľné sú cesty Jej veličenstva korupcie!