Mobilná budúcnosť

Mobilné telefóny zaplavili svet. Každý mesiac sa na trhu objavuje nový model, ceny hovorov sa znižujú, telefónne siete sa neustále rozširujú a zdokonaľujú. Ľudia si zvykli na zvonenie svojho osobného miláčika obľúbenej farby a tvaru, čakáme už len na bleskové prenosy a prepojenie s internetom. Podľa prognóz bude v roku 2004 na svete jedna miliarda používateľov mobilov.

Efektívne technológie využívajúce satelitné spojenie dnes umožňujú dostatočne hustú telefónnu sieť a zaisťujú tak telefonické spojenie na veľké vzdialenosti aj v menej obývaných oblastiach. Satelity predstavujú lacnejší zdroj spojenia než káble, pričom ich realizácia je jednoduchšia a neporovnateľne rýchlejšia. K postupnému rozvoju regionálnych, národných a nadnárodných satelitných služieb došlo v sedemdesiatych rokoch. Za počiatok „mobilnej éry“ sa však považujú deväťdesiate roky, kedy vznikli bezdrôtové siete, spojenie cez satelity a objavila sa prvá generácia mobilných telefónov siete NMT. Približne od roku 1995 sa datuje začiatok druhej generácie siete GSM, ktorá predovšetkým priniesla digitalizáciu, zníženie cien a službu roaming, teda telefonovanie v zahraničí. Predstupeň k tretej generácii sa odohráva práve v roku 2000, ktorý sa nesie hlavne v znamení zlúčenia tradičných telekomunikačných spoločností s prevádzkovateľmi mobilných sietí. Rokom 2002 vstúpime do tretej generácie, ktorá sa predstaví ako UMTS (universal mobile telecommunications system). Očakáva sa realizácia jediného globálneho systému, čo sa pre užívateľov prakticky prejaví v pokrytí celej zemegule, teda hovory z ktoréhokoľvek miesta na svete sa stanú samozrejmosťou.

UMTS zrejme bude hrať kľúčovú úlohu vo vytvorení masového trhu pre vysoko kvalitné bezdrôtové a multimediálne komunikačné systémy, ktoré v roku 2010 dosiahnu dve miliardy užívateľov. Systém univerzálnych telekomunikačných mobilov umožní fungovanie budúcej bezdrôtovej informačnej spoločnosti. Užívateľom mobilných telefónov cez satelitné spojenia zabezpečí vysokú úroveň prenosu informácií, elektronického obchodovania a zábavných služieb. Rast konkurencie podľa očakávaní zníži ceny hovorov, veď napríklad v Nemecku v súčasnosti pôsobia piati operátori, no ich počet má stúpnuť až na dvanásť. Mobilita a multimedialita budú ďalšími znakmi mobilov tretej generácie. Prepojenie s internetom prinesie možnosť videotelefonovania a videokonferencií, teda vizualizáciu telefonovania. Rýchlejší a objemnejší prenos umožní zasielanie väčšieho množstva dát.

Spojenie mimo centier Mnoho spoločností na celom svete rieši problém telekomunikačných služieb pre riedko obývané a mimomestské oblasti. Jedným z východísk je satelitná komunikácia medzi centrálnou ústredňou a väčším množstvom vzdialených miest. Táto technológia zaistí relatívne lacné satelitné spojenia vo všetkých oblastiach sveta, najmä však v Ázii, Južnej Amerike, východnej Európe a v Afrike. Ďalšiu možnosť predstavuje kombinácia satelitnej a pozemnej telefónnej siete. Uvedené systémy sa skladajú z väčšieho množstva satelitov, ktoré umožňujú celosvetové pokrytie a zníženie nákladov, čo by pri pozemnej sieti nebolo možné. Potrebu prepojenia aj menej rozvinutých oblastí naznačuje zaujímavé porovnanie, keď v Spojených štátoch na 100 obyvateľov existuje viac ako 62 telefónnych prípojok, kým v Číne iba 3,3 a v Indii dokonca len 1,3. V niektorých krajinách žije mimo mesta viac ako 80 percent obyvateľov, pričom ich spojenie nemožno zabezpečiť inak, než pomocou perspektívnych satelitných technológií.

Bleskový vývoj Rozvoj v oblasti mobilných telefónov napreduje míľovými krokmi, a tak čo bolo novinkou pred dvomi rokmi, už dnes nikoho neudivuje. Telefóny dávno neslúžia „len“ na telefonovanie, ale samozrejmosťou sa stali mnohé špeciálne vlastnosti, ako napríklad schopnosť maximálneho odolávania vonkajším vplyvom. Takýto mobilný telefón je zhotovený z materiálu odolného proti nárazom, poškriabaniu a extrémnym teplotám, pretože tlačidlá a obrazovka s farebnou grafikou sú umiestnené hlbšie. Hodinky a budík sa v mobiloch druhej generácie stali samozrejmosťou, pribudla funkcia „voice – memo“, ktorá záznamom hlasu zabezpečuje zachytenie najdôležitejších častí rozhovoru. Tento telefón je schopný rozlišovať tzv. červený zoznam (čísla obchodných partnerov) a modrý pre súkromnú sféru. Diskrétnym spôsobom akusticky signalizuje, či zavolanie patrí modrej alebo červenej osobe. K novinkám už tiež nepatrí vypínanie telefónu pomocou funkcie „fingertip“ – stačí položiť palec na určené miesto s mikročipom vybaveným 65 tisíc senzorovými prvkami. Uvedený senzor zachytí detaily zaoblenej časti palca a prevedie obraz ako digitálny záznam do počítača a za sekundu porovná odtlačok s uloženým záznamom.

Mobilom cez družicu Odvážna myšlienka telefonovania a faxovania cez družice umiestnené na geostacionárnej dráhe vo výške 36 tisíc km je stará už štyridsať rokov. Okrem tajných vojenských družíc sa tento spôsob komunikácie používal pre spojenie plavidiel na mori, prenosné pozemné stanice pomáhali tiež vedeckým výpravám alebo žurnalistom. V televíznych reportážach z vojny s Irakom sme napríklad videli amerických novinárov využívať niečo ako „praveké mobily“. Na púšti rozložili desaťkilový kufrík v cene 20 tisíc dolárov, nasmerovali rozkladaciu parabolu a po chvíli mohol hovoriť so svojou redakciou v New Yourku či Los Angeles. Minúta spojenia vtedy vyšla na 15 dolárov… V súčasnosti využívanie dát a informácií enormne stúpa a na nasledujúcich 50 rokov sa očakáva ďalší rast. Vzrastajúci dopyt si žiada prístup na internet prostredníctvom mobilných telefónov, aby si užívatelia mohli prečítať e-maily alebo dostať sa k pracovným informáciám aj mimo úradu. Vyvinul sa bezdrôtový aplikačný protokol, známy pod skratkou WAP, ktorý umožní bezdrôtový prístup na internet.

Jednotné číslo Do budúcnosti sa očakáva globálna komunikácia, ktorá si žiada medzinárodnú spoluprácu pozemných sietí a družíc. Osobné mobilné telefóny sa stále zmenšujú, pričom spojenie bude možné v ľubovoľný čas a z každého miesta Zeme. Jeden telefón, jedno číslo, jeden účet – tak znie slogan budúcnosti, ktorý by pri narodení každému človeku pridelil jedinečné štrnásťmiestne osobné číslo, podľa ktorého bude každý z nás evidovaný. Toto nahradí dnešné čísla občianskych a vodičských preukazov, pasov a bankových kariet. Uvedené číslo bude zakódované do prideleného vreckového prístroja a bude stačiť na zavolanie kohokoľvek na svete.

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter