Ján Čarnogurský
Minulý týždeň sme priniesli komentár o stave slovenského súdnictva. Keďže v tom čase bol minister spravodlivosti Ján Čarnogurský v zahraničí, jeho vyjadrenia k tejto problematike prinášame teraz:
Prečo sa teda nový materiál návrhu zákona o Súdnej rade, ktorý išiel do vlády, nedostal na pripomienkové konanie na Najvyšší súd SR?
Návrh zákona mal na pripomienkovanie aj Najvyšší súd SR, ktorý poslal k nemu viaceré pripomienky. Rozporové konanie sa konalo 14. júna 2001. Za MS SR som sa na ňom zúčastnil ja a štátny tajomník L. Scholcz, za Najvyšší súd JUDr. Seemann. Rozporové konanie neodstránilo rozdiely stanovísk medzi NS a naším ministerstvom, preto bol návrh zákona predložený na rokovanie vlády podľa čl. 10 legislatívnych pravidiel vlády.
Prečo sa možnosti odposluchu telefonických rozhovorov nedostali do Trestného poriadku, ale sa riešia až v sudcovskom zákone?
Zavedenie uvedených ustanovení o odposluchu telefonických rozhovorov do zákona č. 335/1991 Zb. o súdoch a sudcoch urýchlilo zákonnú úpravu uvedeného problému, pretože spomínaný zákon bol práve „otvorený“, čiže sa pripravovala jeho novelizácia. Po rekodifikácii trestného práva sa tieto ustanovenia zaradia do Trestného poriadku.
V čom vidíte príčiny pomalosti súdnych konaní?
V právnej úprave procesných predpisov, v technickom vybavení súdov, v neúčelnom počte súdov založenom najmä v roku 1996, ale aj v subjektívnych nedostatkoch sudcov. Procesné predpisy postupne meníme smerom k väčšej efektívnosti. Napríklad teraz je v parlamente v záverečnom čítaní obsiahla novela Občianskeho súdneho poriadku. Technické vybavenie súdov zdokonaľujeme podľa finančných možností. Výkonnosť sudcov pravidelne sledujeme a proti nevýkonným sudcom vyvodzujeme sankcie.
Je efektívne, aby o rozvrhu práce na súdoch rozhodovala Súdna rada, a nie predseda príslušného súdu?
Áno, pretože návrh práce obsahuje základné mechanizmy fungovania súdu. Preto je žiadúce, aby ho schvaľovala sudcovská rada pri jednotlivých krajských súdoch. Týmto sa posilňuje samosprávny princíp v súdnictve. Rozvrh práce schválený Súdnou radou obsahuje aj spôsob vykonávania zákonom predpokladaných zmien pri vybavovaní súdnych spisov, preto tento mechanizmus nezníži efektivitu výkonu súdnictva.
zhováral sa jm