Maďarské extrémistické hnutie 64 žúp je aktívne už aj na južnom Slovensku. Po náboroch nových členov v Dunajskej Strede a v Šamoríne pripravuje ďalšie vo Fiľakove, v Moldave nad Bodvou a v Košiciach. Hnutie 64 žúp je krajne pravicová iredentistická organizácia, ktorá svojím názvom odkazuje na územnosprávne členenie niekdajšieho Uhorska.
Maďarskí župári i gardisti prekračujú Dunaj, polícia je na oboch brehoch v strehu a poťažkáva obušky. Podobne neohrabaný slovenský protiúder v podobe „domobrany“ zmizol tam, kde sa končí krátky život hlúpych nápadov. Skutočná odveta je rafinovanejšia, tichšia, absolútne legálna a nenapadnuteľná. Slovenské realitné kancelárie ponúkajú našim občanom prístup k lacným rodinným domom blízko lacných hypermarketov, lacných benzínových púmp a pracovných príležitostí v Bratislave – v maďarských pohraničných obciach. Takýmto spôsobom sa dajú údajne ušetriť desaťtisíce eur. Po prijatí eura klesli životné náklady slovenských občanov v Maďarsku až o 30 percent a ďalej sa znižujú s pádom forintu. Prispôsobujú sa im aj služby v samotných obciach – napríklad škôlka pre slovenské deti sa v Rajke otvorí už tento september. Zatiaľ čo teda 64 žúp dupká po Šamoríne, Slováci znova kolonizujú Dolnú zem. Ktovie, či istá slovenská politická strana zakrátko nezačne rozdávať príspevky na domy v pohraničí – šanca, že slovenčina znovu zaznie v Tótkomlósi alebo v Csabe, je lákavá a hlavne reálna. Je to zároveň aj možnosť, ako motivovať pseudomaďarských Rómov stať sa pseudoslovenskými vysťahovalcami. Orol v znaku strany by iste od radosti plieskal krídlami.
***
Obce vo Veľkej Británii uvažujú o použití novátorského prístupu pri obmedzovaní vodičov, ktorí prekračujú najvyššiu povolenú rýchlosť jazdy. Nebudú opravovať výtlky na cestách, ale použijú ich ako spomaľovače. Vzorovým príkladom je obecná rada v Nevestocku, vzdialenom 40 kilometrov od Londýna. Uzniesla sa, že obec týmto krokom ušetrí peniaze aj čas, ktoré by si inak žiadala oprava obecných ciest. Opravia sa len výtlky na hlavnej ceste, na ostatných komunikáciách diery ostanú, aby spomalili vodičov.
Veľká Británia sa chystá okopírovať technológiu, ktorá sa na Slovensku používala oveľa skôr, dalo by sa povedať, že odjakživa. Slováci, bime na poplach a dovolávajme sa svojho práva! Naše mestské a obecné cesty a cesty druhej triedy sú predsa práve spomaľovačmi v podobe výtlkov typické, popri českých sú európskou raritou a zaslúžia si európsku ochrannú značku rovnako ako bryndza, oštiepok a Skalický trdelník. Je nevyhnutné obrátiť sa na Štrasburg a žiadať o výsostné právo udeľovať Britom povolenie na používanie výtlkov, a to pod názvom Slovenský spomaľovač. Veď čo už viac patrí k nášmu kultúrnemu dedičstvu, ktorý je súčasťou národnej identity a hrdosti, ako výtlky na cestách?