Eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy poslal slovenskej vláde list, v ktorom píše, že oznámenie o tendri ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, umiestnené na nástenke s obmedzeným prístupom pre verejnosť, je možné len veľmi ťažko považovať za zverejnenie vôbec. Európska komisia chce presne vedieť, kde sa nástenka nachádza, presný dátum uverejnenia oznámenia a dátum jeho odstránenia z nástenky.
Nástenka na chodbe sa pomaličky, ale isto stáva dôležitým miestom pre dejiny slovenskej politiky. Stena, na ktorej sa nachádza, preto istotne nezaujíma len Európsku komisiu, ale všetkých občanov. Kompetentní by sa mali postarať o vybudovanie pomníka na jej mieste. Dúfame, že Nástenka nebude iba symbolickým pomníkom jedného ministra, ale aj netransparentných praktík v Slovenskej republike.
* * *
Z prieskumu www.merces.sk vyplynulo, že rozdiely v mzdách medzi jednotlivými krajmi Slovenska môžu dosahovať v až 200 eur mesačne. Mladí ľudia vo veku od 17 do 24 v Bratislave zarábajú až o 41 percent viac ako v Prešovskom kraji a ľudia vo vekovej skupine 35 až 44 rokov dokonca až o 74 percent viac.
Pred nedávno minulými prezidentskými voľbami sa istá slovenská národná politička vyjadrila, že prezidenta či prezidentku nemôže pre celé Slovensko zvoliť bohatá Bratislava. Tento výrok si vyslúžil patričný diel posmechu a prevracania očí. Všetci predsa dobre vieme, že Slovensko rozdeľujú na Bratislavu a zvyšok len štvaví desaťpercentní politici a 47 percent voliacich dôchodcov, nie objektívne sociologické kritériá…
* * *
Cez víkend poslanec Pavol Frešo zrejme „žúroval“, a hneď v pondelok mal tlačovku. Asi to bol divoký žúr, keď si na nej spomenul na divokú Mečiarovu privatizáciu. A možno bol divoký ešte viac, keď zabudol na tú, ktorú robila jeho „rodná strana“. Lebo pod taktovkou SDKÚ (-DS) sa štátneho majetku z hľadiska jeho hodnoty predalo viac, než pod taktovkou HZDS a jeho vtedajších spojencov. A tiež išlo o predaje vopred vybraným záujemcom, a hoci takmer vždy bol na konci len jeden kupujúci, odmenu v desiatkach miliónov zhrabli aj privatizační poradcovia, ktorí radili, ako predať podnik jedinému záujemcovi. Musela to byť naozaj divoká oslava. Veď keby to akurát v tej chvíli poslancovi Frešovi nevypadlo z hlavy, určite by to spomenul.
* * *
Vláda navrhuje prísnejší zákon proti extrémistom. Opozícii a (dvom) mimovládkam sa nepáči, lebo zakazuje a trestá aj pálenie štátnych symbolov. Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic vyhlásil, že aj pálenie štátnej vlajky je „slobodný prejav názoru“ a preto by ho zákon nemal postihovať. Mimochodom, ten istý podpredseda KDH tvrdí, že ak nás niekto presviedča, že koncentračné tábory boli len rekreačnými zariadeniami, takže Židia tam vlastne išli len na kolektívnu dovolenku, tiež by nemal byť trestaný. Ale možno má D. Lipšic iba pozitívny vzťah k zaujímavým vizuálnym efektom. Horiaca slovenská zástava pred našou ambasádou v Budapešti vyznela v nočnej tme naozaj „coolovo“.
(eb, pn)