Lepšia vláda v hrsti, ako Žilinka na streche

Kde sú časy, keď prokurátor Maroš Žilinka bol pre médiá hrdinom! Obdiv, ale aj obavu o Žilinku vyvolávala jeho vernosť zákonu, ktorá sa znepáčila mafii. Na muške sa ocitol aj po zvolení za generálneho prokurátora SR. Div sa, svete, nie na pokyn z podsvetia, ale z vyšších i najvyšších miest. Neúspešnú koaličnú  privatizáciu generálnej prokuratúry ako prvý z vládnej garnitúry naznačil poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). „Pri vyjadreniach Maroša Žilinku sa sám seba niekedy pýtam, kam to smeruje, na koho strane generálny prokurátor stojí a čo tým sleduje.“ (dennikn.sk, 16. 8. 2021) Sklamanie svojím spôsobom vyjavila aj prezidentka. Okamžitým predvolaním domnelého prebehlíka. Uprednostnila ho aj pred predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina), ktorému sa už dávnejšie vyhrážala pozvánkou na koberec za papalášske správanie k nemocničným sestričkám.

Nespokojnosť vrchnosti so Žilinkom je aj našou nespokojnosťou, zasalutovali mediálni ostrostrelci a pálili. Isteže, niektorí z nich len naoko, lebo chybu nevideli iba v ňom. Podľa komentátora Pravdy „sa práve pri voľbe nového generálneho prokurátora mohla koalícia dopustiť omylu, na ktorý dopláca“. (Pravda, 4. 9. 2021) Iní sa striktne držali objednávky zhora. „Generálna prokuratúra vracia Slovensko pred vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.“ (aktuality.sk, 6. 9. 2021) „Žilinku asi môžeme vyhlásiť za najslabšie ohnivko očistných procesov v justícii.“ (komentare.sme.sk, 6. 9. 2021) Objednávateľov určite potešil aj jeden z prvých výstrelov. „Že sa neudiala nadpráca v prospech Pčolinského, bude treba vysvetliť.“ (komentáre.sme.sk, 1. 9. 2021)

Posivený svedok sa len v duchu opýtal, prečo sa o nadpráci nehovorilo, keď „do prípadu vstúpila Generálna prokuratúra SR a Havrana zbavila obvinenia vo veci hanobenia kresťanov“. (hlavnespravy.sk, 22. 9. 2020) Práve naopak. Prezidentkin poradca a Lipšicov partner v advokátskej kancelárii Peter Kubina sa tesne predtým vyjadril, že stíhanie novinára Havrana „je absurdné a je za ním aktívny policajt a aktívny prokurátor“. (YouTube SME, 28. 5. 2020) Škoda, že redaktorka nevyužila prihrávku na smeč a neopýtala sa Petra Kubinu, o čo sú pre právny štát nebezpečnejší aktívni policajti a prokurátori, ako Matovičovi policajti a prokurátori s rozviazanými rukami. Aktívny policajt a aktívny prokurátor zrejme stáli aj za stíhaním Gábora Grendela (OĽaNO) „za zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva“. (domov.sme.sk, 30. 9. 2020) Gábora Grendela – Lipšicovho hovorcu v rokoch 2010/2012 – v spore s Marianom Kočnerom zachránila Generálna prokuratúra resp. dnes už vraj kontroverzný paragraf 363. Rovnosť pred zákonom spochybňujú aj ďalšie kauzy. „Obvinený nám klásť podmienky nebude.“ (spravy.pravda.sk, 5. 8. 2021) Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic takto reagoval na žiadosť „smeráckeho“ oligarchu Miroslava Výboha o výpoveď prostredníctvom telemostu. Zato „sudkyňa Pamela Záleská oznámila, že takáčovec Matej Zeman (na úteku – pozn. aut.) sa ospravedlnil z dnešného pojednávania a súd zabezpečuje jeho výsluch cez konferenčný hovor resp. telemost z Chorvátska.“ (dennikn.sk, 3. 9. 2021) Ide o Mateja Zemana, ktorý zhodou okolností býva v tom istom vchode ako priateľka ministra vnútra Romana Mikulca.

Médiá na núkajúce sa otázky nemajú čas, lebo musia bubnovať do sveta, že niektorých kolegov nepozvali na tlačovku generálneho prokurátora Žilinku. Namiesto toho, aby sa aspoň začervenali, že do besied prizývajú iba „našich“ epidemiológov. Priznávajú, že „po fašistoch sa svojich práv na priestor domáhajú aj vedeckí disidenti“ (komentare.sme.sk, 27. 8. 2021), ale svorne prisahajú: Neprejdú! Čo iné im vlastne ostáva, keď sa dávajú vydržiavať štátom za propagáciu očkovania.

Generálny prokurátor asi porušil nejakú dohodu z bunkra pod SIS, čím nabúral výkladnú skriňu koalície. S vyrážaním dverí a zatýkaním pred televíznymi kamerami. Veď čo okrem toho vie ponúknuť zostava s nechutnými prestrelkami medzi sebou i vnútri strán. Posiveného svedka aj preto desí vytrvalosť, s akou vyznávačka európskych spoločných hodnôt Zuzana Čaputová prehliada zmätočné riadenie štátu, čistky na okresných úradoch, plagiátorov, Kočnerových kamarátov i mafiánsku podržtašku v parlamentných či vládnych kreslách, maslo podozrenia z korupcie na hlavách ministerky spravodlivosti a ministra vnútra, deravé policajné a súdne sejfy, delenie občanov na našich oddaných voličov a na ulicu, čvargu, opice. Nespozornela ani pri krvavej škvrne po gumovom projektile na hrdle protestujúceho…

Médiá už ani netaja, prečo podopierajú vládu a budú ju podopierať do poslednej možnej chvíle. Jej pád by bol v očiach verejnosti aj ich pádom. No mrazivejšie zavanulo a vanie z prezidentkinho záujmu na udržaní vlády. Aj za cenu obetovania generálneho prokurátora. Koalícii odtolerovala priveľa na to, aby ju teraz rozkmotril nejaký Žilinka. Akoby prezidentke išlo o niečo, čo presahuje dnešok i hranice suverénneho štátu. A v mene toho musí vláda-nevláda vydržať dovtedy, kým minister zahraničných vecí Ivan Korčok a minister obrany Jaroslav Naď nenaplnia svoje vízie. A potom môže prísť hoci aj referendum a po ňom predčasné voľby. Zahraničnému partnerovi to už bude fuk. Posivený svedok sa však obáva, že aj hociktorému volebnému víťazovi…
 

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter