Kollár a Perný opäť provokujú

Po tom čo minulý rok duo vydalo multižánrový album Theatrum mundi, tento rok prišli hudobníci s oveľa skromnejšími ambíciami v podobe EP Kontrakultúra!, ktorým nadväzujú na iné spoločensky angažované EP Love Revolution, vydané v ešte zime 2013.

kontrapunkt_lukas_perny.jpg

Kontrakultúra! je opäť kombináciou Miloslavovho pesničkárstva a Lucasovej účinnej rytmiky. Autori opäť kráčajú vlastnou cestou mimo aktuálnych a opočúvaných trendov a neboja sa reflektovať aj nepopulárne spoločenské témy.

EP MILOSLAV KOLLÁR & LUCAS PERNY : KONTRAKULTÚRA!

Podľa autora Miloslava Kollára, si skladba Hej hejter všíma nezdravý dopad modernej kyberkultúry na ľudské správanie, kde konštruktívnu osobnú diskusiu nahrádzajú anonymné on-line útoky. Autora inšpirovala masívna internetová kampaň, ktorej obeťou sa stal jeho spoluhráč, a po uverejnení živej verzie piesne čiastočne aj on sám. Skladba vznikla ešte pred zverejnením protihejterskej iniciatívy Povedz Mi To Do Očí, a jej primárnym cieľom je poukázať na kyberšikanu, ktorej obeťou sa môže stať ktokoľvek z nás.

 ŽIVÉ VIDEO HEJ HEJTER

Hrdina si iba z tvojich web stránok, v reále si plachý ako baránok.
V električke odo mňa sa odvrátiš, na siete však píšeš o mne roráty.
Chytáš pero, len keď zlosť si zavelí, myslíš, že si frajer, no si zbabelý.
Súdiš ma len, keď sa chrbtom otočím, tak buď chlap a povedz mi to do očí.
REF: Heeej hejter, skús byť aj za a nie len proti.
Z druhých robíš hlúpych bláznov, sám sa berieš s tvárou vážnou.
Nenávisť ti nedá náskok, svet vieš zmeniť iba láskou.

Urban creativity s citáciou Kraftwerku je reakcia na novú módnu vlnu tzv. yuccies – young urban creatives. Kollár s Perným ju vnímajú ako hnutie cynických urbánnych kariéristov, sústredených na konzum a neochvejne presvedčených o  vlastných kvalitách. Rozhodli sa reagovať paródiou inšpirovanou nemeckou elektronickou avantgardou.

Tretia skladba je satirickou reakciou na fenomén tzv. Bratislavskej kaviarne. Podľa Kollára song nie je útokom na hlavné mesto, a už vôbec nie na kaviarne, autori toto pomenovanie využili ako symbol nekritického prijímania informácii iba z určitého názorového spektra, spojené so zosmiešňovaním a urážaním oponentov a pranierujú nútenú názorovú nivelizáciu, takú neslávne známu z minulosti. Skladba si berie za cieľ samozvaných intelektuálov s monopolom na pravdu, zaznie v nej však aj nepriama kritika krčmových filozofov.

ŽIVÉ VIDEO BRATISLAVSKÁ KAVIAREŇ

Bratislavská kaviareň, o nej všetci vravia len, že v nej všetka múdrosť leží skrytá
Bratislavská kaviareň o nej všetci vravia len, že len tam na lepšie časy svitá
Obrátený kabát visí na klinci, radšej pijem si v Staničnom hostinci, tečie mi tam hrdlom rum a kola, múdrosť prichádza občas aj zdola.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, bohatí chudobní duchom budú,
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, choď počúvať radšej múdrosť ľudu
Bratislavská kaviareň o nej všetci vravia len, že v nej znie jediný správny názor,
Bratislavská kaviareň, to v nej pravdu vravia len a keď myslíš inak, tak si blázon. Postojmi keď obleky si nezískam, zachráni ma vždy Staničná hostinská, po pive vždy guráž do mňa vstúpi, robotník nemusí byť vždy hlúpy.
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, tam musíš byť
rovnaký, nie iný
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, viac než slová vážia tvoje činy
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, bohatí chudobní duchom budú,
V Bratislavskej kaviarni viac svoj život nemárni, choď počúvať radšej múdrosť ľudu

Záver patrí verzii slovenskej hymny – nahranej s indickou sitar a africkou funkovou rytmikou. Duo sa zhodlo, že táto nahrávka dokazuje, že akákoľvek hudba, dokonca aj hymna, vychádza zo spoločných archetypov, a preto nemá kultúry rozdeľovať, ale naopak, spájať.

Nové EP (podobne ako všetky vydané platne) zverejňujú hudobníci zadarmo a oficiálne na Youtube. Chcú tak šíriť osvetu a vzdor proti jednorozmernému mysleniu.

Miloslav Kollár: „Piesne na novom EP nemajú v úmysle nikoho osočovať ani obracať na iný svetonázor, sú len satirou, ktorá snáď pomôže poslucháčovi, aby sa nad niektorými problémami súčasnej spoločnosti aspoň chvíľu zamyslel.“

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter