Hrozí Česku válka se Slovenskem?

Skoro se obávám, že ano. Jako by nestačilo, že jsme si v Česku po rozdělení společné republiky přivlastnili její někdejší vlajku i s modrým slovenským klínem. Teď tedy, poté co si Český olympijský výbor posteskl, že naše hymna je příliš krátká, a inicioval její změnu, se objevil i nápad, že bychom k našemu „zemskému ráji napohled“ mohli zase připojit „Tatru, nad ktorou sa blýská“. Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské! 

Ale abych byl objektivní – jednu výhodu by to mělo. Pamětníci jsou při tónech a slovech písně „Nad Tatrou sa blýská, hromy divo bijú“ zvyklí stát, jenomže mnozí z nich se vzhledem k svému věku už na nohou dlouho neudrží, zatímco mladí lidé, kteří by to ustáli, ji zase neznají. A navíc – krást se nemá! Slováci by to nemuseli skousnout a rázný slovenský prezident Kiska, který mění vlády jak ponožky, by jako vrchní velitel ozbrojených sil Slovenské republiky mohl také zavelet svým tankovým jednotkám (možná i Jánošíkovým hôrnym chlapcom) k útoku na Moravu.

Naštěstí pokus skladatele Miloše Boka udělat z dosavadní české hymny nastavovanou kaši připadá většině občanů ČR nestravitelný. Kritizovat ovšem umí každý a já vyrůstal na konstruktivní kritice. Takže bych rád přispěl vlastním návrhem. Což takhle ponechat původní melodii a pokud jde o text přidat novou sloku? Bez nároku na honorář přikládám svůj vlastní pokus: 

podpis_cejka_180.jpg
Komu se to zdá být málo,

ať zpytuje své svědomí!

Vzali nám, co za to stálo,

nás Čechy to však nezlomí!

Ale pozor! To neznamená, že bych se bránil nějakým dalším, umělecky vyzrálejším, genderově vyváženějším a politicky korektnějším verzím, které by zohlednily i cítění obyvatel Moravy a Slezska. A možná že bychom měli přestat zamlčovat existenci Sudet.

Ostatně, proč by nemohly česká vláda v demisi a rozhádaný parlament jít národu příkladem, projednou se sjednotit a vypsat na novou státní hymnu řádné výběrové řízení? Třeba by na to i nějaká ta dotace z EU mohla kápnout.

Konec konců, co Čech, to muzikant! A psavec taky, samozřejmě.

(Celkovo 13 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter