Hríb a malé hríbiky

Hrib.jpgV poslednom období nemám veľa času sledovať televíziu a takmer som zabudol, že máme aj verejnoprávnu televíziu v rámci RTVS. Uplynulý týždeň som však mal dva hrôzostrašné zážitky, keď som na chvíľu prepol na diskusnú reláciu Lampa a na Správy STV. Mal som pocit, že som sa ocitol v čase niekde do roku 1975 v Čile, v ktorom diktátor Pinochet už stihol povraždiť všetkých inak zmýšľajúcich novinárov, odborníkov a politikov a odvšadiaľ sa šíril už iba neoliberálny smrad. 

Hríb a jeho presilovka 4 : 0

Čo sa týka Lampy z  29. novembra, v ktorej sa odohrala diskusia neokonzervatívca Štefana Hríba, s ultrapravičiarom Jánom Oravcom, „ficobijcom“ Petrom Schutzom a neoliberálom Gabrielom Beerom, tváriac sa, že ide o vyvážený výber hostí (všetci pravičiari ako repa), dá sa povedať, že nešlo o nič prekvapivé. Hríb bol vždy fanatický propagandista pravice, ktorý s totalitným nadšením ignoruje všetkých, ktorí majú iný názor. Nič nové… Skrátka, žurnalistika à la Hríb. Suterén.

Priznám sa, že ma to skôr pobavilo. Je pre mňa komické, ako prízemne a okato manipulujú naši pravičiari. Keby mali trochu fantázie a zavolali do relácie aspoň jedného umierneného ľavičiara alebo možno nejakého slabého diskutéra, čo by predstieral iné názory, určite by boli uveriteľnejší. Keď však do Lampy „šupnú“ štyroch vyhranene pravicových „strašiakov“, aby spolu akože predstierali polemiku, nemôže takémuto vymývaniu mozgov uveriť ani šimpanz v bratislavskej ZOO. Ale keď im to takto stačí, už sa nad tým ani nerozčuľujem. Svedčí to o ich inteligencii.   

Malé hríbiky sa rýchlo učia

Horšie prekvapenie sa na mňa vyrútilo v piatok 30. novembra v Správach STV, v ktorých odznela aj reportáž o parlamentnej diskusii o rušení rovnej dane, konkrétne o zvyšovaní korporátnej dane z 19 % na 23 %. Išlo o reportáž Ivety Gombošovej s názvom Dane: Obava z vyššej nezamestnanosti. Taká nevyváženosť a taká jednostranná agitácia, akú obsahovala táto 2-minútová reportáž, to sa len tak nevidí. Očividne má Štefan Hríb v STV svojich oddaných žiakov. Len pre ilustráciu:

7:50-8:05 Redaktorka oznamuje, že zvýšenie dane pre podnikateľov prinesie nezamestnanosť a zdražovanie, na konci doplní, že „podľa opozície“. (15 sekúnd)

8:05-8:11 Priestor má predseda SaS Richard Sulík (pravica), ktorý obhajuje podnikateľov a varuje pred prepúšťaním. (6 sekúnd)

8:11-8:20 Priestor má podpredseda Mostu Ivan Švejna (pravica), ktorý obhajuje podnikateľov a varuje pred prepúšťaním. (9 sekúnd)

8:20-8:30 Redaktorka pripomína, že opozícia dokonca využíva aj čísla a sama zdôrazňuje, že nezamestnanosť je veľký problém. Ako avizuje, je to ešte horšie, dôjde totiž aj k zdražovaniu. (10 sekúnd)

8:30-8:45 Dajaký mladík z KDH oznamuje, že sa bude kvôli zvýšeným daniam zdražovať a zaplatia to ľudia. (15 sekúnd)

Pripomínam, že ubehla prvá minúta a ani náznakom nezaznel opačný názor, resp. stanovisko ľavice. Ale sláva, konečne na 20 sekúnd dostal priestor aj názor vlády a priestor má aj jeden politik SMER-u:

8:45-9:05  Redaktorka hovorí, že vláda chce lákať investorov inak ako cez nízke dane a poslanec Smeru Daniel Duchoň (ľavica) hovorí, že lákadlom môže byť napríklad politická stabilita, infraštruktúra a pod. (20 sekúnd)

9:05-9:25  Redaktorka vzápätí dáva priestor štatistike, podľa ktorej bude mať Slovensko najvyššie dane pre firmy spomedzi vybraných okolitých štátov (nevysvetľuje, prečo si vyberá len štáty s nižšou daňou a nie, povedzme Rakúsko, do ktorého by z budovy STV kameňom dohodila, ale naopak, vyberá si Bulharsko, kam by vlakom cestovala desiatky hodín) a toto uvádza ešte aj nepresne pod nadpisom „dane z príjmu“, keďže sa zaoberá „daňou z príjmov právnických osôb“ a nie „daňou z príjmov fyzických osôb“ (pojem „príjem“ evokuje príjmy zamestnancov a tu ide o podnikateľov a korporácie). Každopádne, ďalších 20 sekúnd zaznieva ďalší typický pravicový argument. (20 sekúnd)

9:25-9:36 Na záver dostáva priestor zástupca odbornej obce, ekonóm Radovan Ďurana, ktorý tradične obhajuje neoliberálne postoje, t. j. nízke dane a slabý štát. Nesklame ani tentoraz a varuje, že zvýšenie daní ohrozuje aj domácich investorov, nielen zahraničných. (11 sekúnd)

Hlas odborníka s alternatívnym názorom nezaznie.

9:37-9:50 Redaktorka uzatvára svoju mimoriadne „nestrannú“ reportáž poznámkou, že budúci týždeň sa uvidí, či prejde aj nejaký pozmeňujúci návrh a že diskusia v parlamente pokračuje. (13 sekúnd)

Čisto štatisticky: sociálnodemokratické, resp. provládne argumenty dostali v tomto presne 2-minútovom reporte priestor na 20 sekúnd, zatiaľ čo celú 1 minútu a 40 sekúnd zaznievali klasické pravicové opozičné názory smerujúce proti zvyšovaniu daní pre podnikateľov.

Priestor len pre jednu stranu

Na reportáži Dane: Obava z vyššej nezamestnanosti od Ivety Gombošovej nie je desivé to, že je manipulačný. To už je na Slovensku pomaly štandard. Desivé je to, že sa ani len nesnaží predstierať objektivitu, či dať aspoň porovnateľný priestor iným názorom. V reportáži pani Gombošovej nedostal priestor nikto, kto by povedal, aké sú dane pre podnikateľov vo vyspelejších štátoch EÚ, ktoré dosahujú prvé priečky z hľadiska kvality života a produktivity práce (Nemecko, Švédsko, Dánsko, Belgicko atď.). Nezaznelo, že bez daní sa nedá financovať verejný sektor a teda ani tie platy učiteľov, po ktorých zvýšení dnes všetci voláme (vrátane neoliberálnej opozície, zrazu). Nezaznelo, že bez daní od firiem sa nedá prerozdeľovať majetok k chudobným zamestnancom, k nezamestnaným a k menej úspešným jednotlivcom, a že teda nedokážeme udržať ani len základný sociálny zmier. Nezaznelo, že bez zvýšenia daní pre bohatších ani len neudržíme štátny rozpočet, nesplníme podmienky EÚ a Slovensko si raz možno nebude mať od koho požičať a skončíme ponižovaní ako Grécko…

Nič také nezaznieva, iba strašenie, že podnikatelia kvôli pár percentám utečú, lebo ich nič iné nezaujíma, iba výška dane (a preto logicky v takom Rakúsku či Nemecku nenájdete jediného podnikateľa, všetci sú v Bulharsku, všakže?). Nezaznie dokonca ani to, že sociálna stabilita, sociálny štát a redistribúcia je v záujme nielen slabších vrstiev, ale aj podnikateľov, ak nechcú mať každý deň štrajky, rast kriminality a takú mieru nestability, že sa budú báť o holý život.

Robia z ľudí bláznov…

Ale samozrejme: nič iné ako pravicové dogmy nezaznie. Vo verejnoprávnom médiu dostanú päť šestín, t. j. vyše 80 % názory pravice, ktorá tu chce mať „vykuchaný“ štát a nízke dane pre biznismenov a len jednu šestinu času dostane ľavica na krátku reakciu. Bez mihnutia oka sa tam pustí reportáž, v ktorej ide o oči vyrážajúcu presilovku troch poslancov opozície proti jednému vládnemu poslancovi, presilovku jedného pravicového analytika proti žiadnemu ľavicovému a čo je najhoršie, časovú presilovku v pomere 4  :1. Takto vyzerá reportáž o kľúčovej reforme slovenskej vlády. Negustiózne…
Obávam sa, že ak sa bude aj naďalej takto vulgárne a neohrabane propagovať na Slovensku „gangsterský“ kapitalizmus, aký tu roky šírila slovenská pravica, raz ľudí naozaj prestane baviť, akých bláznov z nich novinári v tandeme s biznisom robia. A vybuchne tu taký hnev ľudí, že biznismenom nepomôžu ani takéto tupé propagandistické reportáže ich novinárskych pudlíkov.

Kresba: Slovo-Eva Blažeková, detail

(Celkovo 1 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter