História skinheads

V päťdesiatych rokoch sa po prvý raz v povojnovej Veľkej Británii objavil odlišný štýl či kultúra mladých ľudí. V tom čase prijala časť pracujúcej mládeže za svoju uniformu dlhé „edwardovské“ plášte a úzke nohavice. Boli známi ako teds (Teddy Boys).

Boli oddaní rock´n´rollu, čudne učesaní s esíčkami dôkladne napomádovanými na čele. V šesťdesiatych rokoch ich nahradili tzv. mods a ich protiklad „rockeri“. Skinheads sa objavujú ako zvláštna skupina v roku 1967 vďaka odlišnému oblečeniu a výzoru, druhu hudby a tvrdému agresívnemu správaniu. Pri vytváraní vlastného štýlu prijali určité znaky štýlu mods, skombinovali ho s časťami pracovného odevu a stali sa skinheadmi. Ich štýl je elegantný, čistý a tvrdý. V počiatkoch roku 1964 človek poznal mods, ktorí pripomínali skinheadov tým, že mali krátke ostrihané vlasy, nosili košele značky Ben Sherman, tričká Fred Perry a levisky.

Mods sa nakoniec rozdelili do dvoch odlišných skupín. Jedna skupina tzv. umeleckí školáci – módni mods vyvinuli spôsob oblečenia, zatiaľ čo druhá skupina tzv. tvrdí mods, alebo gang mods sa premenili na skinheads.

Mladí ľudia, ktorí tento štýl vytvorili, začali nosiť „uniformu“. Potrebovali odev, ktorý sa neroztrhá pri behu, ktorý zostane vyžehlený, úhľadný a ktorý je odlišný v dave. Ťažká bunda, armádna zeleň (kaki farba), ťažké pracovné džínsy, pracovná obuv a traky spĺňali túto potrebu. Okované vysoké, naleštené topánky sa stali preukazom identity a taktiež i určitou zbraňou – pokým neboli zakázané na futbalových zápasoch.

Tvrdí mods začali s krátko ostrihanými vlasmi a v roku 1964 tento účes prevzali skinheads. Dĺžka zostrihu je podmienená hrúbkou zarážky na holiacom strojčeku. Fúzy a brady nosili veľmi zriedka. Aj holenie bolo povinné a strnisko bolo neprípustné.

Ako prví z britských subkultúr založili tvrdí mods svoju hudbu okrem soulu aj na rytmoch jamajskej tanečnej hudby reggae a ska. V týchto rokoch totiž v Anglicku vznikali prvé rozsiahlejšie enklávy prisťahovalcov z bývalých britských dŕžav v karibskej oblasti. Časť mladých prisťahovalcov vytvorila svojráznu skupinu, nazývanú Rude Boys, charakteristickú typickým oblečením, slangom a predovšetkým správaním sa, či úctou k autoritám. Mods tieto gangy fascinovali. Na prvý pohľad nezlúčiteľné kultúrne okruhy, jamajskí emigranti a biela robotnícka mládež, tak zrodili na svojom dotyku subkultúru, ktorá neskôr pretrvala desaťročia – skinheads. V tomto hnutí išlo o dobový sociálny protest robotníckej mládeže.

(Celkovo 5 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter