Vůdce kubánské revoluce Fidel Castro Ruz se 13. srpna dožívá 90 let. Svými odpůrci nenáviděný, ale svým lidem naopak milovaný. Jeho jméno se stalo ve světě pro většinu lidí pojmem statečnosti. Fidel Castro a Kuba se pak stali i nadějí pro ekonomicky zaostalý třetí svět.
Kuba pod jeho vedením se zásadně změnila, jak sociálně, tak zejména svou politickou a ekonomickou orientací. Nezapomínáme, že ta statečná Kuba, byla první v Latinské Americe, která se vzepřela mocným Spojeným státům. Odmítla americký diktát, neustoupila. Do té doby nevídané, pro další státy i nakažlivé. Kubánská revoluce totiž ukázala cestu, k ekonomické a sociální spravedlnosti i dalším státům světa. Proto ta nenávist…
Dnešní latinská Amerika je zcela jiná, než ta před 57 lety, Kuba se stala vzorem, pro většinu států Latinské Ameriky. Jako příklad slouží kubánští lékaři a jejich zahraniční pomoc. Také to se stalo ve světě pojmem solidarity.
Po 57letech amerických ekonomických sankcí, vojenskému vyhrožování, ale i vojenské invazi v dubnu 1961, která skončila porážkou a obrovskou ostudou pro USA, zvítězil ve Washingtonu realismus. Prezident USA B. Obama, v březnu 2016 přiletěl na návštěvu Kuby a jím podaná ruka na usmířenou byla i přiznáním neúspěchu americké politiky vůči Kubě. Kuba zvítězila i slavila. Vůdce revoluce Fidel Castro si mohl symbolicky zapálit svůj „vítězný“ doutník.
Dnes si připomínáme 90. narozeniny Fidela Castra. I ti politici, co jsou stále v zajetí ideologické nenávisti, musí přiznat jeho zásluhy v boji za sociální spravedlnost. Musí přiznat jeho statečnost. Kuba se stala symbolem odporu proti politice podřízenosti k USA, Kuba šla svou cestou ke svému cíli. Nepodřídila se diktátu mocnějšího souseda. Byla statečná, nebála se. Snad i proto, ta malá desetimilionová Kuba se stala v mnohém vzorem pro ostatní, ale je příkladem i pro naši Českou republiku.
(Uverejnené v spolupráci s českým názorovým portálom Vaševěc.cz)
Fotografie Ivana Dubovského sú z Castrovej návštevy Slovenska v júni 1972.