Slovensko sa už niekoľko rokov aktívne zapája do Európskeho týždňa boja proti rasizmu, počas ktorého sa v celej Európe konajú akcie na zvyšovanie tolerancie a na boj proti všetkým formám rasizmu a diskriminácie. Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň odstránenia všetkých foriem rasovej diskriminácie ako reakciu na vraždu 70 demonštrujúcich v Sharpeville (JAR) v roku 1960. Odvtedy je týždeň, v ktorom sa tento deň nachádza, Európskym týždňom boja proti rasizmu.
Kampane proti rasizmu je nevyhnutné robiť na miestnej, regionálnej a európskej úrovni, lebo spájaním lokálnych a národných akcií získa takýto boj celoeurópsku pozornosť. Obrovské množstvo ľudí dá tak najavo, že veria v multikultúrnu a otvorenú spoločnosť. Tento rok je to slogan MYSLI! OSLOBOĎ SVOJU MYSEĽ OD PREDSUDKOV !
Zo zákulisia nahrávania piesne
Nahrávanie prebiehalo v štúdiu 3 Slovenského rozhlasu štyri dni – od 25. do 28. februára. Toľko „naj“ hlasov naša hudobná scéna dávno nezažila. Na nahrávaní si umelci pochutili na vegánskom občerstvení.
Text piesne zložil renomovaný textár Ján Štrasser. Pripravil aj alternatívu s názvom Vypadni, vybrali sme však pozitívnejšiu verziu. Časť textu v afričtine naspieval Ibrahim Maiga. Hudbu zložil Roman Galo Galvánek z Divnej zostavy a na starosti mal aj produkciu. Hudbu nahrali hudobníci- bubny: Ďuro Černý (ex Tublatanka, Divná zostava), basa: Yxo – Tomáš Dohňanský (Hex), gitara: Roman Galo Galvánek (ex OBD, Divná zostava), elektronická gitara: Mário Oravský, piano, trumpet: Martin Ďurdina (multiinštrumentalista), perkusie: Oliver Ďurčo. K piesni sa nakrútil aj videoklip. Réžie sa zhostil Juraj Johanides, ktorému je myšlienka boja proti rasizmu veľmi blízka – zúčastnil sa na pochodoch antirasistov v uliciach Bratislavy. Asistentom režiséra bol Branislav Špaček.
Pieseň naspievali – Ďuďo z Hexu, Janko Kuric z Vidieku, Katka Knechtová z Pehy, Filip Orator a Silverman z Ears, Vraťo Rohoň z Iné Kafe, Laski z Pary, Pavol Hammel, Jury a Junior z punkovej skupiny Konflikt, Peter Lipa, Ibrahim Maiga, Katka Korček, Linda Ballová z Pressburger Klezmer Band, Anita Bertóková, ktorá účinkuje v muzikáli Cigáni idú do neba a Janette Maziniová. Výrok proti rasizmu prišiel nahrať aj herec Richard Stanke. Pestrým výberom účinkujúcich i z radov Rómov, Afričanov, Židov či homosexuálov poukazujeme na hlavnú myšlienku celého projektu. Všetci interpreti, ako aj tvorcovia klipu, hudby a textu sa zapojili do projektu bez nároku na honorár.
Výroky Každý umelec nahral výrok do videoklipu a na CD nosič, aby sa využil pri vysielaní piesne v rádiách. Výroky sa použijú aj pri výrobe spotu. Páčilo by sa ti more plné rovnakých rýb? – Janette Maziniová Svet je krásna farebná záhrada. – Pressburger Klezmer Band Čo je na tom hanebné, keď sú vzťahy farebné! – Pavol Hammel Hráme pre vás všetkých, bez rozdielu. – Katka Knechtová, Peha Je divné, že na to musíme upozorniť. – Galo, Divná zostava Všetci sme rovnakí. – Peter Lipa Na farbe pleti nezáleží. – Ears Ľudia sú dobrí a zlí, nie farební. – Vraťo – Iné Kafe Ja nie som farba. Ale človek. A ty? – Ibrahim Maiga Hudba je pre všetkých. – Hex Biely som iba po opici. – Janko Kuric, Vidiek Farebný televízor je lepší ako čiernobiely. – Richard Stanke Spoločne proti rasizmu. – Konflikt … a vôbec… – Laski, Para
Len v klipe: Na všetkých svieti jedno žlté slnko. – Anita Bertóková God is for all of us. – Katka Korček
Koncert
V Európsky deň boja proti rasizmu – 20. marca 2002 – sa uskutoční veľký koncert v bratislavskom Charlie`s Pube, na ktorom vystúpia poprední interpreti slovenskej hudobnej scény – Polemic, Vidiek, Hex, Ears, Divná zostava. Koncert sa začne o 19.00 a bude trvať do 24.00 hod. Počas koncertu sa bude hovoriť o probléme rasizmu, jeho súčasťou bude aj videoprojekcia spotov kampaní rôznych organizácií a filmov s protirasistickou tematikou. Diváci budú môcť navštíviť informačné stánky viacerých ľudsko-právnych organizácií, prehliadnuť si výstavu fotografií a nebude chýbať populárna fireshow (tanec s ohňom).
Vstupné bude symbolické (50 Sk), pretože umelci budú vystupovať bez nároku na honorár a dôležité je, aby koncert navštívilo čo najviac ľudí. Výťažok z koncertu bude vkladom pre Fond na podporu obetí rasových útokov.
Počas koncertu interpreti spoločne zaspievajú pieseň Náš svet je pestrý.
Venovanie
Pieseň je venovaná pamiatke Anastázie Balážovej, rómskej matke ôsmich detí, ktorá bola zavraždená vo svojom dome skupinou rasistických neonacistov, a všetkým ostatným obetiam rasového násilia a iných prejavov diskriminácie a netolerancie na Slovensku.
Na Slovensku sa odohralo už šesť vrážd s rasistickým motívom. Zomreli nevinní ľudia len preto, že mali inú farbu pleti či presvedčenie. Okrem Anastázie Balážovej to bol napríklad Mário Goral, ktorého v roku 1995 upálila skupina neonacistov. Ďalšie stovky nenahlásených prípadov rasovo motivovaných útokov, ktoré sa dejú v uliciach, autobusoch či kdekoľvek inde, hovoria jasne o potrebe aktívne upozorňovať na túto problematiku.
Denne sa tisícky ľudí stretávajú s prejavmi rasizmu na úradoch, pri prijímaní do práce, v obchode, na ulici. Známym príkladom takéhoto mäkkého rasizmu, ktorého variácie sa stávajú ľuďom denne, je aj rómska novinárka Denisa Havrľová, od ktorej si policajt v Jarovniciach vypýtal hygienický preukaz.
Poďakovanie
Ďakujeme za nezištnú pomoc týmto osobám a spoločnostiam:
-
Finančná podpora projektu: Nadácia pre podporu občianskych aktivít
-
Kreatívny koncept kampane a výroba videoklipu: Juraj Johanides a Hlava 98, Braňo Špaček, Martin Kollár, Štúdio FX – Maťo Beneš, Miloš Mráz, Peter Košťál, Milan Kaliňák a tiež Miriam Chlpíková, Juraj Chlpík a Sandra Sarkányová
-
Foto: Bobo Boška
-
Príprava kampane: Creo/Young&Rubicam
-
Produkcia a vydanie CD nosiča: Sony Music/Bonton Slovakia
-
Text piesne: Ján Štrasser
-
Hudba a produkcia: Roman Galo Galvánek, koprodukcia: Oliver Ďurčo & O.B.D. service
-
mastreing: Vrabec
-
Poskytnutie služieb a mediálneho priestoru: The Media Edge, Eclipse, Akzent Media, Q-EX, Codes Graphics, TV Markíza, STV, Akka Art, Štúdio Tauber, Markant, Slovo
Zoznam aktivít počas týždňa proti rasizmu na Slovensku
S výzvou na zapojenie sa do akcií počas Európskeho týždňa proti rasizmu sme oslovili najrôznejšie subjekty od škôl, polície, štátnej správy a miestnych úradov až po knižnice, galérie, cirkev, divadlá a ďalších. Už v prvých dňoch sa nám ozvalo množstvo aktivistov a reakcie so záujmom zapojiť sa prichádzajú dennodenne. Predbežné čísla (k 6.3.2002) sú nasledovné:
Do akcií sa zapojí 105 miest a obcí na celom Slovensku.Vytvorí sa 134 skupín aktivistov.
Akciami sa pripoja aj 3 policajné stranice.V 8 mestách sa uskutoční pochod. Na Slovensku bude 23 infostánkov. Vylepovanie plagátov uskutoční vyše 200 tímov. Výstavy s protirasistickou tematikou usporiadajú v 35 mestách. Na Slovensku vznikne 143 protirasistických nástenok. Zorganizovaných bude 43 diskusií a 26 besied. Celkovo sa uskutoční 40 kultúrnych podujatí s protirasistickou problematikou, 4 literárne večery, 2 divadelné predstavenia a 5 koncertov. Zaujímavosťou je, že proti rasizmu sa bude aj športovať – celkovo na 51 podujatiach a 25 futbalových zápasoch. Aktivity sa budú konať v 90 školách. Celkovo sa „odučí“ 575 hodín na tému rasizmus, odznie 21 príhovorov v školskom rozhlase, 3 školy navštívia koncentračný tábor, uskutoční sa 6 školských turnajov a 6 súťaží v umeleckom prednese.
PREKRIČÍME HLASY NETOLERANCIE A RASIZMU
Prípravu aktivít iniciatívy ĽPR v rámci Európskeho týždňa proti rasizmu má na starosti manažérka akcií Marcela Piloušková. Iniciatíva pripravuje okrem iných podujatí počas marca projekt Hlasy proti rasizmu.
Prečo ste sa rozhodli zrealizovať projekt Hlasy proti rasizmu a akú odozvu očakávate vo verejnosti?
– Cieľom projektu je nenásilne, atraktívne, opakovane a trvalo šíriť myšlienku tolerancie prostredníctvom piesne cez médiá. Pieseň sme si vybrali zámerne ako formu, ktorá pomôže efektívne šíriť odkaz tolerancie, pretože oslovuje prevažne mladých ľudí, zaujme širokú verejnosť, pomáha vytvoriť z problematiky antirasizmu „vec, ktorá letí“. Populárni interpreti svojou účasťou deklarujú svoj postoj hodný nasledovania, je to atraktívny podnet pre médiá, čím sa myšlienka dostane medzi širokú verejnosť. Piesňou chceme prekričať stále sa ozývajúce hlasy netolerancie a rasizmu. Pozitívnym odkazom chceme prehlušiť politikov a extrémistov, ktorí volajú po represiách, stavajú sa za „bielu rasu“ a vedú vyhlásenia plné predsudkov. Chceme dosiahnuť, aby aktivita zameraná na toleranciu a multikulturalitu bola atraktívnejšia ako čoraz častejšie pridávanie sa mladých ľudí k filozofii nenávisti a neonacizmu. Podpora myšlienky zo strany populárnych umelcov a spolupráca na projekte s osobnosťami, ako je Ján Štrasser či Juraj Johanides, dodáva myšlienke boja proti rasizmu vážnosť, dôstojnú úroveň a popularitu. V rôznorodosti zúčastnených interpretov si môže nájsť každý svojho obľúbenca a zobrať si myšlienku práve od neho. Súčasťou nasadenia piesne do rádií a TV budú rozhovory s umelcami, čím sa značne rozšíri povedomie verejnosti o tejto téme.
Ako sa vám podarilo dať dokopy zástupcov doslova elity slovenskej populárnej hudby?
– Oslovili sme viacerých umelcov a veľmi príjemne nás prekvapilo, že všetci reagovali pozitívne a jedinou prekážkou, pre ktorú sa nemohli zúčastniť interpreti ako Jana Kirschner či Polemic, bola časová zaneprázdnenosť. Takže po pozitívnom prijatí myšlienky oslovenými umelcami už nebol problém zorganizovať nahrávanie a ostatné aktivity. Za veľmi podstatné pokladám, že umelcov sme nemuseli prehovárať, každý z nich išiel do projektu s nadšením a bez nároku na honorár, za čo sme im veľmi vďační.
Ako hodnotíš prípravu kampane? Uspeje pieseň Náš svet je pestrý natoľko, aby Hlasy proti rasizmu oslovili čo najväčšie množstvo Slovákov?
– Príprava bola, pravdu povediac, trochu hektická, ale napriek krátkemu času sa podarilo zrealizovať úžasnú vec. Dnes už nepochybujeme, že pieseň proti rasizmu sa stane naozaj hitom, pretože zo spolupráce všetkých zúčastnených, z ktorých každý prispel k pestrosti a zaujímavosti piesne a klipu svojou špecifickosťou, vznikla skvelá pesnička. Určite sa bude páčiť širokému spektru poslucháčov.
Ste pripravení na to, že vaša kampaň môže zvýšiť agresiu neonacistov, ktorí môžu ako odpoveď na ňu opäť zaútočiť na príslušníkov inej rasy?
– Pieseň nie je agresívna ani zameraná priamo na príslušníkov hnutia skinheads, aj keď nepochybujeme, že niektorí vezmú osobne refrén: Žime vedľa seba v pestrom rade dní, iba hlupáci sú jednofarební… Neobávame sa však zvýšenia ich agresie po vypočutí piesne, práve naopak, veríme, že aj ich osloví a hádam dokážu porozmýšľať o tom, že pestrosť v tomto svete je normálna.
Čo ešte pripravuje iniciatíva Ľudia proti rasizmu v rámci Európskeho týždňa proti rasizmu ?
– Okrem Hlasov proti rasizmu v podobe piesne budú zaznievať rozhovory v mnohých médiách, kampaň bude prebiehať tiež prostredníctvom tlače, televíznych spotov a podobne. Vyvrcholením celej kampane bude koncert v Deň boja proti rasizmu – 20. marca 2002 o 19.00 v bratislavskom Charlie`s Pube, kde vystúpia poprední umelci aktuálnej hudobnej scény a všetci zúčastnení interpreti spoločne zaspievajú Náš svet je pestrý. Oslovili sme školy, cirkev, aktivistov, divadlá, galérie, políciu a vyzvali sme aj verejnosť k najrôznejším aktivitám od spravenia nástenky, prednášky či kultúrneho podujatia, usporiadania výstav, pochodov a mnoho ďalších. Odozva je veľmi pozitívna a už dnes sa tešíme na mocný hlas proti rasizmu, ktorý bude počas týždňa od 18. do 24. marca znieť zo všetkých strán.