Eurofondy pre Rómov

Od 1. júla 2009 predsedá Slovenská republika Dekáde začleňovania rómskej populácie 2005 – 2015. V rámci dekády poputuje z fondov Európskej únie na riešenie rómskej problematiky na Slovensku viac ako 200 miliónov eur.

Tieto peniaze by sa mali použiť najmä na vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie Rómov. Dekáda je spoločnou iniciatívou Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Macedónska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Čiernej Hory spolu so Svetovou bankou a Inštitútom otvorenej spoločnosti (Open Society Institute).

Milióny eur
Na Slovensku žije, podľa odhadov Výskumného demografického centra, vyše 380-tisíc Rómov. Väčšina z nich má nedostatočné vzdelanie, a preto sa nedokáže zamestnať. Mnohí žijú v osadách, najmä na východnom a strednom Slovensku, nedbajú o hygienu a sú často chorí. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR nejakou chorobou trpí skoro polovica oslovených Rómov. Najčastejšie ide o vysoký krvný tlak alebo srdcovocievne ochorenie. Pritom až 96 percent z nich v prieskume uviedlo, že sa o svoje zdravie chcú starať.

V praxi to však vyzerá úplne inak. Zlé stravovacie návyky, nevyhovujúce podmienky bývania, nadmerný výskyt hmyzu v rómskych osadách, zdevastované životné prostredie či nedôvera Rómov voči lekárom majú na tom najväčší podiel. Prognózy naznačujú, že do roku 2025 sa počet Rómov na Slovensku ešte zvýši, a to zhruba o 140 tisíc osôb (37 %). Aj preto vláda SR vlani schválila strednodobú koncepciu rozvoja rómskej menšiny, ktorá by mala zmeniť riadenie výchovného procesu tak, aby sa rešpektovali špecifické sociálne a kultúrne podmienky Rómov. Ide o vytvorenie fondu odborne spracovaných učebníc s tematikou rómskej histórie, jazyka a kultúry v rómskom jazyku, povinnú návštevu materskej školu pre päťročné deti, zabezpečenie lepšej dostupnosti zdravotníckej starostlivosti, vytváranie sociálnych podnikov, ktoré by mali znížiť nezamestnanosť Rómov.

Ministerstvo práce vlani dalo na tento účel okolo 23 miliónov eur ( 687 miliónov Sk), rezorty školstva a zdravotníctva ďalších 4,6 milióna eur (139,6 milióna Sk). Zvýšiť by sa ma aj počet komunitných pracovníkov v oblasti zdravotnej výchovy v teréne.

Hrozivá štatistika
V prieskume zameranom na zdravie Rómov ich 11 percent uviedlo, že býva niektoré dni bez jedla, 26 percent žien rodilo 6- až 10-krát, 20,3 percenta z nich tvrdilo, že im zomreli dve deti, 28 percent detí pravidelne nechodí do školy. Mimoriadne vysoká je aj nezamestnanosť Rómov. Až 19 percent z nich to však netrápi a ďalším 5 percentám je to dokonca jedno. V dôsledku nezamestnanosti až 50 percent Rómov poberá sociálnu podporu, 11 percent je invalidných dôchodcov.

Podľa prieskumu nezamestnanosť Rómov priamo súvisí s úrovňou ich vzdelania. Až 86 percent nezamestnaných Rómov neskončilo ani základnú školu. Z 2 014 opýtaných až 39 percent malo problémy s čítaním, 9 percent nevedelo písať a 5 percent sa dokázalo len podpísať. Vyše tretina Rómov má väčšie alebo menšie problémy pri rátaní.

Nárast počtu Rómov
Ani 200 miliónov eur, ktoré poputujú na Slovensko z fondov EÚ, nevyrieši všetky problémy, ale mohli by pomôcť Rómom v 50 – 70 osadách. Podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča vláda chce, aby „keď jedna osada predloží projekt, bolo tam už komplexné riešenie ich problému – od hygieny, cez bytovú otázku, zamestnanosť až po vzdelanie“. Preto treba spoluprácu štátu, samospráv a mimovládnych organizácií. „Zdroje pôjdu najprv na samosprávy, tie si urobia dohody s jednotlivými mimovládkami, čo bude transparentnejšie, efektívnejšie a najmä kontrolovateľnejšie“, zdôraznil vicepremiér Čaplovič. Vláda chce takto predísť chybám z minulosti, keď takmer 30 percent prostriedkov putovalo na réžie projektov, a nie priamo na riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny.

Dať Rómom väčšiu šancu uplatniť sa na trhu práce, vytvoriť im priaznivejšie prostredie aj v oblasti vzdelávania, zdravia a bývania, nebude jednoduché. Po rokoch rezignácie na tieto riešenia však súčasný kabinet najmä v spolupráci s EÚ, medzivládnymi i mimovládnymi organizáciami a samosprávami urobil v tomto smere prvé konkrétne kroky, vrátane legislatívnych opatrení. Zdá sa, že je najvyšší čas – s rastom rómskej populácie povedie nevšímavosť k jej problémom k zhoršeniu situácie. So stagnáciou prírastku rómskeho obyvateľstva na Slovensku sa totiž podľa Výskumného demografického centra dá počítať až po roku 2035. V tom období by mal podiel Rómov na celkovej populácii u nás dosiahnuť zhruba jedenásť percent.
Autor je publicista

(Celkovo 11 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter