Etický kódex a profesionalita novinárov

Účastníci deviateho snemu SSN túto požiadavku zamietli (tiež pre súčasnosť príznačne). Spomedzi 71 delegátov bolo 22 za, 24 proti, ostatní sa hlasovania zdržali. Summa summarum bola teda proti  zakomponovaniu profesionality do svojho etického kódexu veľká väčšina členov SSN (!). Viacerí to polohlasne odôvodňovali tým, že veď na profesionalite novinárov by mali trvať ich zamestnávatelia. Ako keby nepostrehli, že sa nehlasuje o etickom kódexe zamestnávateľov v oblasti médií a ako keby nevedeli, že zamestnávatelia v médiách neprofesionalitu svojich redaktorov zväčša skôr vítajú, ako by im prekážala. Potešiteľné je, že medzi hlavné zásady – nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov – prešla aspoň čestnosť.

Profesionalita ako prekážka

Možno si poviete, no a čo, veď všetko sú to do istej miery synonymá a dá sa s tým súhlasiť. S drobnou poznámkou – všetky tie synonymá by za normálnych okolností mali byť obsahom či odnožami pojmu – profesionalita novinára. Prípadne aspoň člena SSN. Pravda, ak berieme do úvahy, že na tvorbe Etického kódexu SSN sa vo významnej miere podieľali nečlenovia tejto organizácie (čo nie je vítaný, ale predsa len zvláštny fakt), je zrejme nezakomponovanie profesionality do kódexu normálne. Profesionalita sa totiž v súčasných médiách vyžaduje málokde; nie je zriedkavosťou, že v inzerátoch na prijatie za redaktora sa ako najvyššie vyžadované vzdelanie uvádza stredné, či dokonca základné.

Ani to by však ešte nemuselo byť až také donebavolajúce čudo, pretože je to bežné aj v iných profesiách. Horšie je, že s nástupom do média zvyčajne v nováčikovi – škola-neškola, vedomosti-nevedomosti, skúsenosti-neskúsenosti – okamžite podporujú pocit, že pojedol všetku múdrosť sveta. Snaha o odborné korigovanie jeho textov sa označí za cenzúru a on, pretože neskúsený, a teda dovoliaci si absolútne všetko, napíše, nakrúti a na zverejnenie ponúkne neraz naozaj hocičo. A zväčša úspešne. Často totiž pracuje s rovnako remeselne nepodkutými nadriadenými, o majiteľoch médií ani nehovoriac. Nechať nováčika v médiu (a nemusí to byť len mladý človek), aby si najprv prešiel všetkým, s čím sa tam môže stretnúť? Nie je čas. Texty a relácie treba chrliť, overovanie faktov sa pokladá za zbytočné zdržiavanie A vybrusovanie kvality? Dovolí si vari ktosi povedať, že čerstvá mediálna hviezda nevie poriadne po slovensky, neovláda gramatiku či správnu dikciu? Priveľmi by riskoval. Možno aj vyhadzov.  

Elita sa buduje ťažko, dlho a kontinuálne

Novozvolený predseda SSN, výborný reportér a autor niekoľkých kníh vyjadril želanie vybudovať  z tejto organizácie čosi ako elitné profesijné zoskupenie, ktoré by malo v spoločnosti istú váhu. A to napriek tomu, že syndikát nemá financie, jeho členovia starnú a vymierajú a SSN potrebuje novú krv. Aj tak by sa však malo uvažovať o tom, že noví uchádzači o členstvo by sa nemali prijímať automaticky, ale až po istej čakacej dobe. Mladučký kolega-študent sa ho spýtal, ako chce s takouto podmienkou dosiahnuť, aby sa syndikát omladil. Za jeho útočnou otázkou bolo cítiť sebavedomie, ktoré mi pripomenulo jedno dávne konštatovanie českého herca Miloša Kopeckého, keď spomínal na svoje začiatky a ktoré si vždy pripomeniem, keď mám pocit, že sa akosi otriasa moja profesionálna pokora. Najprv, vyjadril sa Miloš Kopecký, bolo iba JA! Neskôr, keď som už čosi vedel, sa to zmenilo na JA a Chaplin! Ešte neskôr, keď som už vedel viac, sa poradie zmenilo na Chaplin a JA a potom zostal už len Chaplin…

Nie je hanba učiť sa, a hanba, ani v tvorivej činnosti, nie je ani naučiť sa remeslo. Ba hanbou nie je ani istá profesionálna pokora. Etický kódex SSN by v tomto prípade mohol byť jej rukoväťou pre tých, ktorí vnímajú svoju prácu v médiách ako povolanie a sú ochotní tomu všeličo, aj kus svojej pýchy, obetovať. Pretože treba mať na pamäti, že neexistuje nikto a nič, kto by kohokoľvek mohol prinútiť na dodržiavanie akýchkoľvek etických noriem či kódexu. Napriek tomu, že sa vo viacerých jeho nového Etického kódexu SSN neveľmi v súlade so skutočnosťou uvádza „novinár musí“. Nemusí. Ako povinnosť totiž etické ustanovenia zväčša vníma len ten, ktorého netreba do nijakého musenia nútiť. V tomto zmysle je údaj, že nový Etický kódex SSN nadobúda účinnosť od 1. 1. 2011, trochu nadbytočný. Účinnosť totiž môže nadobudnúť zákon, ktorého dodržiavanie si, ak treba možno vynútiť. Dodržiavanie mravných a morálnych kódexov je „len“ záležitosťou osobnej cti.

Prebudiť a udržiavať v sebe étos etického kódexu akéhokoľvek povolania, aj bez ohľadu na zdanlivé nevýhody, ktoré z neho vyplývajú, musí človek sám. Ten, kto si osobuje byť hovorcom verejnosti (a tým novinár je) a vstupovať do svedomia iných, dvojnásobne.

Celé znenie Etického kódexu SSN nájdete tu:

Ilustračné foto: Foreign and Commonwealth Office

(Celkovo 6 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter