Dvakrát panáček nekáže!

Moje hanácká maminka Vlasta hýřila moudrostmi. Byly k nezaplacení! Kladla mi opakovaně na srdce moudra nad moudra a přikazovala, že jestli chci v životě uspět, měl by být jeden z mých kamarádů Žid.

Protože Židé jsou často velmi moudří a vzdělaní.

Daleko později, už v časech dospívání, jsem obrátil svou pozornost k Číňanům. Na začátku to byli čínští basketbalisté, čínští pionýři, později blízcí přátelé naší rodiny. Od nich jsme poznali, jak jsou velmi citliví a předvídaví, podnikaví a úporní – dokonce i na dlouhé časové a zeměpisné vzdálenosti.

Dneska bych určitě od své milované maminky slyšel, že kdo chce úspěšně podnikat – bere si je za příklad.

Ale moudrost nad moudrost jsem opakovaně slyšel ještě častěji od své maminky na svou adresu, zejména, když mně vychovávala a já zůstával k její radám – někdy i napomenutím – hluchý:

Že dvakrát panáček nekáže!

Už jsem v životě něco zažil – v čase Vánoc a vánočních svátků a oslav nového roku promlouvají ke mně a k mým blízkým hlavy Vlasti se svými svátečními projevy. V čase panování prezidenta Edvarda Beneše se k němu připojovala ještě i jeho moudrá žena paní Hana Benešová. Pak jsme popořadě zapínali nebo vypínali rozhlasové a televizní projevy Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného, Gustáva Husáka, Václava Havla, Václava Klause a nyní Miloše Zemana.

Předloni a vloni a letos však už nebyly tradiční brambory v řádku.

V posledních třech letech a letos už oproti historické zvyklosti ještě košatěji nebylo jenom jediné vánoční a novoroční kázání – ale dokonce byla kázání tři.

Kázali oproti dříve jednomu již panáčci tři.

Zeman, Vystrčil, Fiala letos promluvili jeden po druhém. Jenom předsedkyně parlamentu jako jediná pochopila, že všeho moc škodí.

Že dvakrát panáček opravdu nekáže.

Až na prezidenta Miloše Zemana – další dva – nejvyšší představitelé „nemluvili z hlavy“ – ale četli své projevy ze čtecího zařízení, které jim moderní informační technika dávno nabízí. Bylo patrné, že si své role předem rigorózně dohodli, aby po vzoru Gustáva Husáka připomněli národu základní konstanty, kterými se máme řídit a kterých máme dbát. V době Covidu-19 to je pochopitelně ještě mnohokrát znásobené. Všichni děkovali, jeden více a jiný méně. Vyzývali k jednotě, semknutosti, k toleranci, ke slušnosti – vždyť jsme zvítězili Spolu.

Snad ten poslední v řadě si mohl jenom odpustit vyslovení a vyřknutí napomenutí Ruska.

Dva ústavní činitelé se jako on ani Ruska, ani Číny, ani Tchaj-wanu nedotkli – i když dohromady, každý jinak, k tomu svůj konkrétní placet z nedávné minulosti měli.

Žádoucího míru v širém světě bez válek a tolik potřebného i pro nás doma – pro Vlast milovanou, Českou republiku – nevzpomněl ani jeden ze tří panáčků, jako by hlavně o mír a svět bez válek právě nyní nám všem tolik nešlo.

Amen!

(Celkovo 10 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter