V dňoch, keď opozícia rozpútala novú hystériu okolo II. dôchodkového piliera, (pravicové) noviny prinášali správy o nových poklesoch na akciových burzách. To neznamená, že sa to znovu nemôže obrátiť. Na čas sa to iste stane. A príde ďalší pokles. Druhý pilier jednoducho nedáva budúcim dôchodcom žiadnu istotu.
Dôchodkový systém postavený na akciových burzách nie je ako celok dobrý a užitočný. A keď sa partikulárne nájde opačný prípad, obchodníci sa zhodujú v tom, že zodpovedne nedokážu určiť vývoj na viac ako pol roka. A v predpovediach sú veľmi vyhýbaví.
Krátkodobé argumenty
Na takýchto základoch má podľa prívržencov „dôchodkovej kapitalizácie“ fungovať „spoľahlivý“ penzijný systém. Hlavným sloganom Kaníkovej „reformy“ bol „lepší dôchodok“. Keby sa teraz ktokoľvek rozhodol vybrať si zo svojho osobného účtu peniaze a keby to urobil každý, vznikla by panika v DSS a šok medzi občanmi. Samozrejme, zákon to nedovoľuje a v dôchodkovom systéme by to bol absolútny nezmysel. Pretože, ako „do nemoty“ opakujú tzv. reformátori, základným atribútom tohto systému je jeho dlhodobosť. Takže aj výnosnosť akcií by sa mala posudzovať v dlhšom časovom horizonte, než pár mesiacov alebo pár rokov.
Práve z toho dôvodu ostošesť kritizujú krátkodobé nazeranie súčasného premiéra a jeho ministerky práce či ministra financií. Označujú ho za účelové a médiá v najnovších útokoch už celkom otvorene naznačovali, že za všetkými návrhmi na vylepšenie bezpečnosti peňazí občanov je skrytý zámer nastaviť podmienky II. piliera tak, aby sa stal pre DSS neprijateľný. V skutočnosti sa však propaganda rinie na občanov najmä zo ich strany a tentoraz sa z nej opozícia sama usvedčila vlastnými zbraňami.
Na kritiku vlády totiž použila presne tie isté argumenty, ktoré vláda používa na svoju obranu a ktoré sú podľa opozície nekorektné. Ide o krátkodobý vývoj na akciových trhoch. Opozícia – v médiách i v parlamente – jednotne poukázala na fakt, že „sporitelia“ strácajú vinou súčasnej vlády, lebo nemajú žiadny výnos z úžasného rastu na akciových trhoch. Vláda by vraj mala motivovať DSS investovať do akcií, lebo teraz sa jasne ukazuje, že to prináša zisky.
Účel svätí prekrúcanie faktov
Nie je to pravda. Predovšetkým, súčasný vývoj na akciových trhoch je krátkodobý jav, typický pre „pokrízové“ obdobie. Terajší rast ešte zďaleka nepomohol vyrovnať straty, ktoré akcie zaznamenali za uplynulý rok. A vo všeobecnosti sa ani neočakáva, že sa to stane, aspoň nie v najbližších rokoch. Ak opozícia tvrdí, že dôchodkoví investori mali teraz šancu získať aspoň časť z toho, čo počas prvého roku krízy stratili, tak možno povedať tiež to, že ak by vláda skomplikovala správcovským spoločnostiam investovanie do akcií už dávnejšie, DSS by akcie rozpredali ešte v čase, keď mali vyššiu hodnotu a ľudia by o nič neprišli. Opozícia ospevuje krátkodobý rast na akciových trhoch, akoby to bol dlhodobý trend. Lenže práve v deň, keď sa ministerka Tomanová na mimoriadnej tlačovke bránila nezmyselným tvrdeniam, vyšli Hospodárske noviny (HN) s článkom, ktorého názov na titulnej strane hlásil: Akcie majú to najlepšie už za sebou. „Podľa odborníkov už na takýto rast možno po zvyšok roka zabudnúť,“ napísali HN s tým, že o budúcom roku sa nikto baviť ani len neodváži.
„Stoosemdesiat analytikov oslovených agentúrou Reuters si myslí, že európske akcie klesnú do konca roka o 1,5 %. Americké si pripíšu zisk iba 0,5 %,“ vysvetľujú HN. Dôvodom doterajšieho rastu boli „pozitívne správy o blížiacom sa konci recesie,“ lenže namiesto recesie sa skončil optimizmus. „Optimistov po prehnanej eufórii schladili horšie údaje,“ vysvetľuje krátkodobú prognózu Matej Varga zo Slovenskej sporiteľne. „Nálada investorov sa zmenila a optimizmus vystriedali pochybnosti,“ doplnil ho Vladimír Ravinger z ČSOB, ktorý však predsa len verí v budúci rast.
Výpredaje už od vlaňajška
Nikde nie je napísané, že nepríde, ale ak je pre opozíciu neprijateľné robiť závery z polročného prepadu cien akcií, potom je neprijateľnou demagógiou robiť závery z polročného rastu. Pritom ten rast nebol ani taký rýchly, ani taký priamočiary, akým bol vlaňajší prepad. Tobôž, keď sa na to optimisticky nedívajú ani domáci investori, takže z akciových fondov – na rozdiel od iných – radšej peniaze vyberali. Bez toho, aby ich k tomu „nútila“ vláda. Núti ich k tomu reálny vývoj na trhu, ktorý podľa Gabriela Hinzellera z KD Investments „tlačil akcie do defenzívy“. „Podobná atmosféra panovala aj na starom kontinente,“ konštatovali HN.
O tom, že akcie sú nebezpečnou investíciou, svedčí aj iný fakt, o ktorom opozícia i DSS „taktne“ (či skôr takticky) mlčia. Zbavovať sa akcií začali už oveľa skôr, než ich k tomu „donútila“ vláda novelou zákona. S výpredajom akcií začali už vlani na jar a ich ústup bol už do prijatia novely rapídny. Zatiaľ čo v 1. štvrťroku 2008 tvorili akcie takmer 22 % portfólia DSS, na konci roka to už nebolo ani 10 %. „Zmeny v investičnej stratégii fondov“ pritom v tom čase celkom určite neboli „dôsledkom prijatia novej legislatívy,“ ako to o vývoji v tomto roku tvrdí Národná banka Slovenska.
O DSS však najviac vypovedá fakt, na ktorý už upozornil premiér. Zmenou zákona sa nezmenilo nič na akciových trhoch, ani na možnosti investovať do akcií. Podstatná zmena je v tom, že zatiaľ čo doteraz DSS riskovali s cudzími peniazmi, teraz by mali riskovať vlastný kapitál. Ak doteraz hodnoty akcií spadli, samotné DSS nestratili nič – stratu si odniesli ich klienti. Teraz však DSS musia riskovať vlastné peniaze, a to odmietli.
Dlhodobé fiasko
Ich postoj je síce pochopiteľný, ale odhaľuje, ako veľmi ľudia, ktorí vstúpili do II. piliera riskujú. Tak veľmi, že DSS by vlastné peniaze rovnakým spôsobom neriskovali. Samozrejme, je rozdiel, či na vyrovnanie prípadnej straty máte pár mesiacov, alebo pár rokov. Investičný horizont je dôležitá veličina. Lenže bol to denník SME, ktorý len tak mimochodom uviedol pred pár dňami šokujúci prepočet. „Historický vývoj ukazuje, že priemerný výnos akcií za 30-ročné obdobie dosahuje 10 percent,“ napísala redaktorka Marianna Onuferová.
Toto číslo prezentuje ako veľké víťazstvo, pritom odhaľuje kolosálny škandál, aký predstavuje celý II. pilier. Desať percent za 30 rokov investovania – to by mali DSS uviesť veľký písmenami do každej zo svojich reklám. To je výnos, ktorý ani v tých najpriaznivejších rokoch nemôže kopírovať ani len infláciu. To je výnos, ktorý v prepočte na rok znamená 0,33-percentný úrok. To je výnos, ktorý vám bez rizika bude garantovať každá banka, tobôž štátna. Napokon aj pripojený prehľad vývoja vybraných akciových indexov a jedného dlhopisového ukazuje, že dlhopisy nikdy „nezažili“ také prepady, ako akcie.
Predstava, že nám dnes niekto ponúka dokonalý dôchodkový systém, je nezmysel. Rovnako aj predstava, že I. pilier môže prežiť bez zmien a že štát je automatickou zárukou dobrého dôchodku. Ale „lepší dôchodok“ nám II. pilier nezaručí. A to, čo sa rozpútalo v posledných dvoch týždňoch, je ďalším jasným dôkazom, že dôveru v DSS nevytvárajú fakty, ale hrubá demagógia.
Autor je ekonomický novinár