Dobrý den, Valentíno! Dobrý den, Bonie!

V životě jsem se potkal a rozmlouval s dvěma ženami, které, díky vědě a konstruktérům, dostaly křídla a poznaly kosmos. Valentínu Těreškovovou (1937) poprvé v roce jejího jediného kosmického letu. Bylo to v roce 1963 v Praze a pak mnohokrát. Na Ukrajině v SSSR, v Bulharsku a jinde. V roce 2009 jsem se setkal v přítomnosti ruského kosmonauta Alexeje Leonova s americkou astronautkou Bonijí Dunbarovou (1949) v Praze po jejich pěti kosmických letech; na fotce autorem.

b.dunbarova_z.hrabica.jpg
Foto: Archiv autora

Přiznám se, že jsem se v přítomnosti a při setkáních s oběma odvážnými bytostmi v sukních necítil příliš ve své kůži. Zvláště, když se mně Bonie v přítomnosti Ljoni Leonova optala, s kým jsem já do kosmu naposledy letěl.

Jenže já chci v následujícím připomenout jinou událost, která se nyní týká sovětské – ruské kosmonautky Valentíny Těreškovové.

tri_kosmicti_andele-_alexej_leonov_jurij_gagarin_valentina_tereskovova_cerven_1967._vytvoril_muj_fed_2.jpg
Tři kosmičtí andělé – Alexej Leonov, Jurij Gagarin, Valentina Tereškovová. Foto: Autor

Před několika dny byla v souvislosti s válkou na Ukrajině zbavena zastupiteli Českých Budějovic čestného občanství, které jí bylo uděleno v roce 1978 při návštěvě metropole jižních Čech a závodu Jitexu v Písku.

Podařilo se nám tuto novinku Valentíně okamžitě po rozhodnutí českobudějovických zastupitelů kosmickou rychlostí dát na vědomí. Poslankyně ruské Státní dumy Valentína Vladimírovna Těreškovová jejich statečné rozhodnutí přivítala a vyjádřila s tímto aktem naprostý souhlas. A to vzhledem k nové historii, kterou nyní koncipují do finalní podoby globální architekti planety.

„Vím, že do této historie nepatřím a možná se brzy ukáže, že jsem vlastně v kosmu nikdy nebyla. Sama nevím, nejsem si tím příliš jistá a jak se dějiny mění, nabývám přesvědčení, že můj pobyt v kosmu si mohl někdo vymyslet. Budu vděčná všem, kteří mně – doufám, co nejdříve oficiálně sdělí , jak to se mnou tenkrát vlastně bylo. Moc děkuji zastupitelům Českých Budějovic, kteří mně pootevřeli oči, Kdoví, kde jsem tehdy v třiašedesátém vlastně byla?“

Valentína Těreškovová doufá, že podobně se zachovají i ti, kteří ji v Londýně v roce 2000 udělili titul „Žena století“.

„Když tito novodobí dějepisci napíší, že jsem v kosmu nebyla, tohoto prestižního ocenění se sama dobrovolně vzdám,“ dodala čerstvě odvolaná čestná občanka Českých Budějovic.

Úvodné foto: Wikipedia.org

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter