Dobrodružstvá storočného starčeka s tabletom

Švédsky prozaik Jonas Jonasson (nar. 1961) získal celosvetovú popularitu aj u nás dobre známym románom o storočnom starčekovi, ktorý zažil nesmierne bohatý a vzrušujúci život ešte pred dovŕšením sto rokov, ale prekvapujúco aj po prekonaní tejto nekaždodennej vekovej hranice. Úspech prvého románu nabudil autora k tomu, aby napísal pokračovanie a výsledok tohto rozhodnutia má podobu nadväzujúceho románu Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí (Ikar 2018, preložila Mária Bratová).

stojedenrocny_starcek.jpgAllan Karlsson so svojím priateľom Júliusom Jonssonom po pobyte na Bali, kde minuli už takmer všetky peniaze, prežívajú ďalšiu veľkú sériu neuveriteľných dobrodružstiev, ktoré autor čitateľovi predkladá akoby s kamennou tvárou, za ktorou sa však skrýva výrazný úškrn potmehúda. Všetko sa začalo oslavou Allanových stoprvých narodenín. Okrem tabletu, sladkostí, šampanského ako darček dostal aj let balónom, ktorý však prebehol inak, ako si to všetci – okrem Allana a Júliusa – predstavovali. Balón vlastne unesú a po vypotrebovaní plynu, potrebného na výrobu teplovzdušného média, stroskotajú v mori, kde ich zachráni severokórejská loď. Na jej palube je okrem obilia nebezpečný náklad – 5 kíl uránu, v špeciálne chránenom v olovenom obale. Na ten už netrpezlivo čaká Veľký vodca Kom Čong-un. Keďže Allan asistoval pri výrobe prvej atómovej bomby v Los Alamos, je ten pravý človek, hodný diktátorovej pozornosti. A od tohto stroskotania sa odvíja celý kolotoč neskutočne bizarných udalostí, v centre ktorých sú vždy namočení títo dvaja „výtečníci“. V KĽDR sa darí určitý čas Allanovi pomocou svojho čierneho tabletu balamutiť vedca, povereného jadrovým výskumom, pretože vždy nájde na internete, ktorý mu predplatili ešte na Bali, nejaké chemické vzorce. S atómovou bombou však, samozrejme, nesúvisia, a tak sa v pravý čas objavuje švédska diplomatka, ktorá ich na promptne vybavené diplomatické pasy dostane z tejto jamy levovej, teda skôr Kimovej.

Ich ďalšia cesta však vedie cez New York, kde ich v sídle OSN čaká nikto iný ako prezident Trump. Ten nepochopí, o čo obom Švédom ide, tí sa stretnú s nemeckým diplomatom pri OSN, ktorý zariadi, aby sa urán dostal do správnych a zodpovedných rúk, aké má poľa nich Angela Merkelová. Vracajú sa späť do rodného Švédska, kde sa zoznamujú s ďalšou pre nich osudovou ženou Sabínou, ktorá akoby so svojím podnikom s rakvami nahradí Gunilu so slonicou z predchádzajúcej knihy. Darí sa im v podnikaní s týmto neobvyklým tovarom, pretože dostali skvelý nápad – rakvy dokážu pokryť maľbami podľa želania pozostalých. Všetko sa zvrtne vtedy, keď príde k zámene rakiev pre mŕtveho neonacistu a mladé dievča, pretože tie maľby boli, pochopiteľne, výrazne odlišné. Opäť sa ocitnú na úteku pre zúrivým bratom mŕtveho neonacistu, ktorý chce potrestať tú pohanu, akú zakúsil pri pohrebe. Rozkrúti sa ďalší bláznivý kolotoč dobrodružstiev, v ktorom sa ocitnú pre zmenu v Afrike a do cesty sa im pripletie pol tony afrického uránu, ktorý mal byť dopravený do KĽDR Vodcovi Kimovi. Autor pridáva do príbehu aj ruského prezidenta Putina s jeho verným poradcom pre všetko Aksakovom, ktorý z pozadia riadi túto kapitolu svetovej globálnej politiky. Lenže trojica Allan, Jonas a Sabína sú pre neho pritvrdým orieškom…

Jonas Jonasson pokračovaním populárneho románu úspešne nadviazal na svoju prvotinu. Pokračuje v sviežej humornej rovine, nešetrí sarkazmom, berie si na mušku nielen neonacistov či švédskych alebo severoamerických, ale aj súčasných politických lídrov – Trumpa, Putina a Kim Čong-una, Angela Merkelová je ostrej irónie či sarkazmu ušetrená. Veľmi odvážne formuluje pozadie svetovej politiky, v ktorej dominujú geopolitické ťahy vedúcich predstaviteľov svetových mocností, často až na hranici konšpiračných teórií. Pohybuje sa s trojicou svojich hlavných postáv, ktorí sa ocitajú v neuveriteľne dobrodružných situáciách, s až neuveriteľnou gráciou a samozrejmosťou. Čitateľovi ponúka riadnu dávku humoru, okorenenú rôznymi hláškami a intertextuálnymi či interkontextuálnymi narážkami, napr. aj na film Casablanca. J. Jonasson týmto románom potvrdil status kvality popredného svetového autora-humoristu a možno sa jeho Allan Karlsson dožije aj stodvaročného jubilea.

(Celkovo 8 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter