Bratstvo v troskách

Celú Gorilu sploštili propagandisti na kolu. No sú tam aj politicky významné veci. „Haščák sa pýta na Američanov. Fico hovorí, že sa pravidelne stretáva s americkým veľvyslancom. Američania síce považujú Dzurindu za priateľa (kvôli Iraku), ale prípadná zmena vlády pre nich nepredstavuje ohrozenie záujmov USA. Tajomníci ambasády chodia na konferencie a semináre Smeru a živo sa zaujímajú o stanoviská Smeru. Americká ambasáda chystá Smeru návštevu USA na 19. apríla 2006.“

Dnes „Amerika“ Roberta Fica obviňuje z antisemitizmu, čo je asi najhorší trest, aký môže politik niesť. Najpopulárnejší muž Smeru mlčí.

Fico vysiela najobľúbenejšiemu politikovi Smeru signály, že by mal svojho predsedu brániť. On sa vždy a za každých okolností svojich ľudí zastal. Peter Pellegrini mlčí. Fico mu pripomenie, komu vďačí za svoj vysoký post. Pellegrini už nemlčí – posiela ho preč z postu predsedu. A pripomenie, že síce dostal panstvo, no vtom čase do tej chátrajúcej takmer ruiny každú chvíľu niekto priskočil rozbiť tu okno, tu portál. On obstál so cťou.

Odrobil si to. Zdá sa, že stavba je v rozklade. Snem bude pod Ficovou patronáciou, lebo on rozhodne o delegátoch, takže vyhral by tak či tak. No teraz to bude mať príchuť morálneho víťazstva. Hoci Pyrrhovho. Pellegrini a jeho družina budú mať chvíľu potlesk mediálneho sveta, asi ako keď sa trhala SDĽ a „lepšia“ časť odišla do SDA. Výsledok? Obe sa ocitli mimo hry.

Medzitým pokračuje súd o najsledovanejšej dvojnásobnej vražde. Súčasťou trestného spisu je aj prepis telefonických rozhovorov medzi obvinenými. Už rok prinášajú vybrané médiá vybrané úryvky, obvinení sú citovaní celými menami.

Sudca Peter Šamko sa po roku od týchto únikov rozhodol poskytnúť verejnosti celý spis. Gorila sa svojho času ocitla na webe tiež celá. Zavesil ju tam anonym. V súčasnom uverejnenom spise je pozoruhodná pasáž o špicľovaní novinárov, ktorých navyše sledoval ešte niekto iný.

Nový šéf SIS tvrdí, že to boli profesionáli, ale nie zo SIS. Vo filme Zuzany Piussi Ukradnutý štát hovorí dosť zasvätene o neviditeľnej práci informátorov a rôznych spravodajských hrách novinárka Jana Teleki. Sama napísala knihu o svojom pätnásťročnom prenasledovaní za satirickú báseň – ktorú v knihe nepublikuje… Teraz prináša komentáre zo súdu, sudkyňa Ružena Sabová ich označila za lživé a skonštatovala, že sa dopúšťa trestnej činnosti zasahovania do nezávislosti súdov.

Advokát Daniel Lipšic predložil na súde fotku, ktorá zachytila novinárku s advokátom Markom Parom. Tá fotka je podľa novinárky rok stará. Ale aj keby bola čerstvá – kto sleduje a fotí novinárku Janu Teleki?

Život ide ďalej. V malom obchodíku so slovenským textilom mali dva mesiace zavreté. Pani predavačka dostala odškodné – 310 eur. Priateľka mi píše, ako odškodnili ľudí v Nemecku – pani z butiku dostala 9 000. Možno nám tie rozdiely v pomoci Igor Matovič vysvetlí vo vládnom plátku.

Lebo opozícia rieši, kto má byť jej predsedom.

(Text vyšiel na Pravda.sk, 3. 6. 2020)

(Celkovo 4 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter