Bifurkačný bod

stlpcek_hlavicka_brown_red_7.jpg

Voda má v tekutom skupenstve – presnými fyzikálnymi postupmi merané – najvyššiu hustotu pri teplote 4°C, teda nie pri 0°C, keď sa začína meniť skupenstvo na tuhé; čo je paradox – preto sa o tomto jave hovorí ako o anomálii vody.

Anomália aj preto, že tento objektívne a exaktne zistený fakt nie je možné dôsledne, bezo zvyšku vysvetliť racionálne.

V modernej psychológii masy však racionálne a iracionálne nestoja proti sebe, ale v sebe navzájom: „Úplné racionálne vysvetlenie skutočne existujúceho objektu (teda nie takého, ktorý je postulovaný myslením), to je utopický ideál. Iba objekt, ktorý je postulovaný, môže byť ucelene vysvetlený na pôde [postulujúcej] racionality, pretože nikdy neobsahoval to, čo stojí mimo postulát racionálneho vysvetlenia.“ (Carl Jung)

V tom treba vidieť dôvod, prečo médiá majú vždy pravdu – aj keď ju nemajú.

Politik je médiami postulovaný objekt – o skutočnom, exaktne merateľnom Barakovi Obamovi či Vladimirovi Putinovi nemáme potuchy.

Ak je mentálne spracovanie a evidencia skúsenosti (v súlade s poznatkami psychoanalýzy) jednotou protikladov, potom akékoľvek potlačenie (mocenské či ideové) jedného z protikladov nebude stabilné. Môže však zmeniť historickú trajektóriu.

Médiá nás presvedčili, aj keď len na – pravda, historických – 30 %, že bezpartajný prezident bude to pravé orechové. Nuž, uvidíme. Ak dožijeme, celkom isto uvidíme.

Z Feynmanových rovníc vieme, že aj taký chaotický jav, akým je blesk, má svoje pravidlá. V atmosfére si hľadá cestu najmenšieho odporu. Preto je kľukatý. Lomí sa na bifurkačných bodoch, z ktorých už niet cesty späť.

Po skončení studenej vojny sa vracia situácia, ktorá dominovala počas začiatkov ľudskej histórie, totiž veľká tekutosť hraníc,“ napísal pred rokmi Lester Thurow, profesor ekonómie na Institute of Technology v Massachusets. Z hľadiska fyziky – tekutosť hraníc nepochybne má aj niektoré nepredvídateľné vlastnosti blesku.

Možno sa Thurow dokonca s tou tekutosťou poponáhľal – ba možno predbehol dobu o dvadsať rokov… Čo ak sa na Kosovom poli všetko len začalo?…

Nuž, uvidíme.

(Celkovo 50 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter