Už tento mesiac by sa mal konečne zákon o rovnakom zaobchádzaní, tzv. antidiskriminačný zákon dostať na pripomienkové konanie a vo februári by o ňom mala rokovať vláda. Je to potešiteľná správa pre zástupcov znevýhodňovaných skupín, ktorých práva sa často porušujú.
Zákon na 99 percent zosúlaďuje slovenskú legislatívu s normami Európskej únie, pričom plne aproximuje jej dve smernice – rasovú a zamestnaneckú. Text je totožný s minuloročným návrhom, ktorý sa vinou mylných argumentov a ignorovania ochrany práv menšín zo strany predstaviteľov Kresťanskodemokratického hnutia nedostal na rokovanie do parlamentu.
Zákon zavádza termíny, ktoré už v našom právnom poriadku sú, ale chýba ich presná definícia. Ide napríklad o viktimizmus, harašment, priamu a nepriamu diskrimináciu. Hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ uviedol, že vláda by mala najprv analyzovať súčasnú legislatívu na Slovensku v tejto oblasti a potom navrhnúť opatrenia, ktoré vytvoria predpoklad pre zákonom zaručenú nediskrimináciu všade tam, kde je to potrebné. Smernice EÚ sa zapracúvajú do národnej legislatívy nielen prijatím samostatných zákonov, ale aj úpravou už existujúcich zákonov.
Inciatíva Ľudia proti rasizmu sa angažovala v tom, aby poslanci prijali antidiskriminačný zákon vzhľadom na jeho dôležitosť práve preto, že zabezpečuje rovnaké zaobchádzanie so všetkými menšinami. Spolu so zástupcami Rómov, cudzincov, homosexuálov, žien, telesne postihnutých a s ďalšími zorganizovala protestnú demonštráciu priamo pred parlamentom.