Minulý týždeň parlament ratifikoval základnú zmluvu so Svätou stolicou. Kladne hlasovalo sto členov NR SR, zdržalo sa jedenásť zástupcov z SDK, SOP a SDĽ a nezávislý poslanec Robert Fico. Poslancom sme položili otázku, či sú spokojní s prijatým textom tejto medzinárodnej dohody.
Ľubomír Andrassy (SDĽ): Znenie zmluvy vytvára niekoľko nezodpovedaných otázok najmä v oblasti financovania, výchovy a vzdelávania. Kriticky v tomto smere hodnotím vládu, ktorá do jej ratifikácie v parlamente nedokázala predložiť ani hrubé náčrty k dodatkovým zmluvám. Na druhej strane som rád, že Národná rada podporila návrh uznesenia Poslaneckého klubu SDĽ, ktorý do 30. septembra 2001 ukladá vláde predložiť parlamentu nový zákon o vzťahu štátu ku všetkým cirkvám a o ich financovaní. Verím, že Základná zmluva medzi SR a Svätou stolicou nebude polarizovať spoločnosť, ale prinesie viac porozumenia medzi občanov, bez ohľadu na ich svetonázor.
Peter Kresák (SOP): Viete, že ja som mal voči zmluve výhrady. Bol by som radšej, keby sa bola prijala v inom znení. Pripomienky som mal voči ôsmim až deviatim článkom. Uvedomujem si však jej potrebu. V medzinárodnom práve by bolo lepšie, keby boli viaceré veci bez otáznikov. Napríklad nie je zaručené rovnocenné postavenie cirkví.
Vojtech Tkáč (HZDS-ĽS): Treba povedať, že zmluva je vyjadrenie dohody dvoch strán. Napriek niektorým právnym výhradám má dobrú úroveň a nasadzuje aj pre ostatné cirkvi vysokú úroveň vzťahov medzi štátom a cirkvami.
Ján Budaj (SDK-LDÚ): Základná zmluva je iba všeobecný rámec. Dôležité budú na ňu nadväzujúce zákony. Teraz je na poslancoch, aby bola postavená do systému celej legislatívy. Som zástancom dôsledného oddelenia financovania cirkví od štátu. Pritom by však cirkvi nemali byť poškodené. Prijatím tejto zmluvy sa začalo nové obdobie vzťahov medzi štátom a katolíckou cirkvou.