Peter Weiss (SDĽ):
Potrebujeme mať rovnakú úroveň bezpečnostných záruk ako Česko, Poľsko a Maďarsko, ktoré už sú členmi NATO. Bezpečnostné riziká sú presne definované v Bezpečnostnej stratégii SR. Udalosti z 11. septembra a čo po nich nasledovalo ukázali, že voči globálnym rizikám je možné pôsobiť iba spájaním síl. Preto je pozícia izolovanej krajiny, ktorá si organizuje obranu proti možným rizikám sama, jednoducho nielen nevýhodná ale aj z vecného hľadiska neudržateľná. Pred pár dňami mi poľský veľvyslanec Jan Komornicki hovoril o náraste investícií v Poľsku po vstupe do aliancie. Rok po vstupe stúpli o 50 percent. To nepotrebuje komentár.
Juraj Švec (LDÚ):
Slovensko je stredoeurópskou krajinou, ktorá je od dávnych čias centrom etnických, politických a iných konfliktov, ktoré sa síce udiali najmä na juhu Európy, ale svojim významom majú dosah aj na bezpečnosť v strednej Európe. Napriek tomu, že Slovensku nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo konfliktu, myslím si, že jedinou zárukou bezpečnosti našej krajiny je členstvo v NATO.
Ivan Mjartan (Stred):
Je pravda, že Slovensko dnes nie je v situácii bezprostredného ohrozenia. Na druhej strane však treba povedať, že aj bezpečnostným zaradením by sa Slovensko malo dostať do rodiny krajín, ktoré majú tie isté civilizačné hodnoty. Ja osobne vítam možnosť vstupu do NATO a som presvedčený, že práve aliancia sa môže stať tým civilizačným dáždnikom pre hodnoty, ktoré by som rád so svojou rodinou a ľuďmi okolo seba vyznával a uznával.