Poprava Ethel Rosenbergovej bola justičná vražda

Manželia Július a Ethel Rosenbergovci boli obvinení z toho, že poskytli tajomstvo atómovej bomby Sovietskemu zväzu. Za špionáž boli odsúdení na trest smrti a v roku 1953 boli popravení.  

Ethel a Július Rosenbergovci. Snímka: www.wikimedia.commons

Zostali po nich dvaja synovia, Robert a Michael, ktorých sa ujali rodinní priatelia Abel a Anne Meeropolovci. Neskôr ich adoptovali a Robert a Michael prijali ich priezvisko. Robert a Richard Meeropolovci boli dlho presvedčení, že odsúdenie ich rodičov za špionáž bolo vykonštruované a stále sa usilujú o odhalenie pravdy o svojich rodičoch. Postupné odtajnenie niektorých dokumentov ale ukázalo, že ich otec skutočne poskytoval informácie ZSSR, aj keď rozsah a najmä význam jeho činnosti nebol taký, ako sa oficiálne tvrdilo. Július Rosenberg tajomstvo jadrovej bomby Sovietom neposkytol, pretože ho nepoznal.

V auguste 2024 získali bratia Meeropolovci novo odtajnené dokumenty, medzi ktorými bolo aj stanovisko hlavnej analytičky National Security Agency (NSA) Meredith Gardnerovej[1] z augusta 1950. Tá uviedla, že na základe sovietskych spravodajských informácií dospela k záveru, že Ethel vedela o Júliusovej špionážnej práci, ale „kvôli chorobe sa do práce sama nezapojila“. Podľa bratov je to kľúčový dokument, ktorý dokazuje, že ich matka bola odsúdená a popravená neprávom.[2] Túto informáciu o ich matke dostal aj riaditeľ FBI Edgar Hoover, ktorý sa v liste generálnemu prokurátorovi J. Howardovi McGrathovi v apríli 1951 vyjadril proti udeleniu trestu smrti a navrhoval 30-ročné väzenie.

Bratia Meeropolovci k tomu uvádzajú: „Napriek tejto vedomosti americká vláda obvinila, súdila a neskôr popravila našu matku v júni 1953 spolu s naším otcom Júliusom Rosenbergom vo väznici Sing Sing severne od New Yorku, takže nás nechali vo veku 6 (Robert) a 10 (Michael) ako siroty.“[3]

Meredith Gardnerová uskutočnila svoju analýzu na základe zachytených sovietskych špionážnych depeší. Tie boli dlho utajované a ich prepisy[4] boli publikované v roku 1995. Okrem iného ukázali, že Július uvádzal svoju „nevedomosť“ o projekte atómovej bomby, čo je v rozpore s obvineniami, že špionáž súvisí s atómovými tajomstvami. Dokumenty ale obsahujú aj ďalšie ospravedlňujúce dôkazy týkajúce sa Ethel Rosenbergovej. Všetci agenti KGB mali v depešiach kódové mená, ale Ethel Rosenbergová ho nikdy nedostala. To ukazuje, že nebola súčasťou špionážnej siete.

Pochybnosti o jej špionážnej činnosti obsahuje aj správa FBI zo 17. júla 1950, zo dňa, keď bol zatknutý Július Rosenberg a krátko pred zatknutím Ethel. V správe sa uvádza, že nie je dostatok dôkazov na jej obvinenie, súčasne sa naznačuje, že by mohla byť použitá ako páka proti jej manželovi. Aj ďalšie záznamy FBI z júna 1953 hovoria o Ethel nie ako o vinnej, ale ako o „vedomej a nepoddajnej“.

Je tragické, že rozhodujúce osobnosti politického aj právneho systému krajiny mali informácie o tom, že Ethel Rosenbergová nebola špiónka, že jej obvinenia nie sú dostatočne podložené, no napriek tomu stáli bokom a dovolili jej popravu. Ako nedávno napísala historička Lori Clune o najvyšších predstaviteľoch USA v tom čase: „Vedeli to, keď agenti FBI zatkli Ethel 11. augusta 1950. Vedeli to, keď ju porota o deväť mesiacov neskôr odsúdila. Vedeli to, keď ju sudca 5. apríla 1951 odsúdil na smrť. Vedeli to aj, keď ju väzenskí úradníci v piatok 19. júna 1953 popravili.“

Bratia Meeropolovci uvádzajú, že NSA stále zadržiava niekoľko desiatok dokumentov, ktoré sa pravdepodobne týkajú komunikácie medzi NSA a FBI o ich matke a žiadajú ich zverejnenie. Minulý mesiac sa k nim pripojilo deväť amerických senátorov, ktorí si vyžiadali tieto dokumenty.

Na základe nových informácií tak Robert a Michael Meeropolovci vyzvali prezidenta Bidena, aby ešte pred svojím odchodom z úradu vyhlásil, že odsúdenie a poprava Ethel Rosenbergovej boli nezákonné a napravil tak historickú krivdu.


[1] https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2024-11-01/using-foia-to-lift-the-veil-of-secrecy-on-a-cold-war-secret
[2] https://www.rfc.org/2024-exonerate-ethel-press-release
[3] https://www.justsecurity.org/105873/ethel-rosenberg-wrongful-execution/
[4] https://www.nsa.gov/Helpful-Links/NSA-FOIA/Declassification-Transparency-Initiatives/Historical-Releases/Venona/

(Celkovo 362 pozretí, 4 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter