Osobnosti svetovej vedy, ktoré sú priamo alebo cez svojich predkov spojené so Slovenskom
+ + +
Juraj Hromkovič (1958)
Prof. RNDr. Juraj Hromkovič, DrSc. z Bratislavy je slovenský informatik a vysokoškolský pedagóg pôsobiaci na ETH v Zürichu vo Švajčiarsku. Je autorom viacerých kníh a vedeckých publikácií najmä v oblasti algoritmiky, výpočtovej zložitosti, pravdepodobnostných algoritmov a didaktiky informatiky. Zaoberá sa tiež teóriou grafov.
Zmaturoval v roku 1977 na Gymnáziu Jura Hronca, vtedy elitnej strednej škole. V rokoch 1977 – 1982 absolvoval štúdium Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1982 získal titul RNDr., v roku 1986 CSc., v roku 1989 sa stal docentom. O rok neskôr získal titul DrSc. a v roku 1995 bol vymenovaný za profesora. Pôsobil na Katedre teoretickej kybernetiky MFF UK v Bratislave ako asistent a odborný asistent.
V rokoch 1989 – 1994 pôsobil ako hosťujúci profesor informatiky na Univerzite v Paderborne v Nemecku, v rokoch 1994 – 1997 na Inštitúte informatiky Univerzity v Kiele, v rokoch 1997 – 2003 ako profesor na technickej univerzite RWTH v Aachene, kde od roku 1999 pôsobil aj ako prodekan pre výučbu informatiky. Od roku 2004 pôsobí ako profesor na ETH vo švajčiarskom Zürichu.
Je členom najmenej 15 programových výborov medzinárodných vedeckých konferencií. Od roku 2001 je členom Slovenskej akademickej spoločnosti a od toho istého roku pôsobil aj ako neplatený profesor FPV Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
V roku 2004 bol prijatý za člena Učenej spoločnosti Slovenska.
Juraj Hromkovič je autorom a spoluautorom odborných monografií a vysokoškolských učebníc, publikoval vedecké a odborné práce v medzinárodných časopisoch a zborníkoch.
Natalia Kučírková (1985)
Profesorka Natalia Kučírková sa narodila do zmiešanej rodiny matky Slovenky a otca Čecha. Absolvovala gymnázium Jána Adama Raymana v Prešove. Vyštudovala na univerzite v Oxforde a Harvarde, učila na univerzite v Manchestri. Venuje sa výskumu pôsobenia digitálnych technológií – tabletov, smartfónov, elektronických kníh aj notebookov na malé deti. Je profesorkou vzdelávania a rozvoja v ranom detstve na univerzite v Stavangeri v Nórsku, profesorkou čítania a rozvoja detí na The Open University a hosťujúcou profesorkou na University College London, oboje vo Veľkej Británii.
Zaoberá sa sociálnou spravodlivosťou v detskej gramotnosti a využívaním technológií. Jej výskum sa realizuje v spolupráci naprieč akademickým, komerčným a tretím sektorom. Je hlavnou vývojárkou aplikácie „Náš príbeh“ a zakladateľkou ceny UKLA Children´s Digital Book Award.
Projekty prof. Kučírkovej integrujú viaceré úrovne analýzy na skúmanie medzikultúrnych vzťahov medzi detskými kognitívnymi (napr. jazyk) a emocionálnymi (napr. empatia) zručnosťami a personalizovanými príbehmi. Spoluvedie Centrum FILIORUM na Univerzite v Stavangeri a Centrum pre gramotnosť a sociálnu spravodlivosť na The Open University.
Bloguje pre The Psychology Today, Wired, The Guardian a Huffington Post. Jej najnovšou knihou je The Future of the Self; na konte ich však má viac.
Ivan Glesk (1958)
Dr.h.c., RNDr. Ivan Glesk, PhD., DrSc., nastúpil na Katedru experimentálnej fyziky na Univerzite Komenského v roku 1986. Svoj výskum viedol v oblasti nelineárnej optiky, tekutých kryštálov a diaľkového prieskumu Zeme.
Titul M.S. získal v roku 1981 a PhD. v roku 1989 v odbore kvantová elektronika a optika na Univerzite Komenského v Bratislave. V roku 1998 získal titul DrSc. na Slovenskej akadémii vied. V roku 2022 sa stal doktorom honoris causa (Dr.h.c.) na Žilinskej univerzite s odôvodnením: „Pôsobí viac ako 30 rokov v zahraničí, pričom mimoriadne aktívne pomáha zapájať slovenských vedcov do špičkovej medzinárodne uznávanej svetovej vedy.“
V rokoch 1990 – 1991 hosťoval na Katedre mechanického a leteckého inžinierstva Princetonskej univerzity v USA. V roku 1991 nastúpil na Katedru elektrotechniky na Princetonskej univerzite, kde sa stal vedúcim výskumným pracovníkom a manažérom Laboratória pre výskum komunikácie svetla. V roku 2007 nastúpil na Katedru elektroniky a elektrotechniky na University of Strathclyde v Glasgowe ako profesor širokopásmových komunikačných systémov. V súčasnosti pôsobí ako hosťujúci profesor na Žilinskej univerzite.
Profesor Glesk je spoluautorom viacerých kapitol v knihách, má viac ako 300 vedeckých publikácií, prednášal na rôznych medzinárodných konferenciách a inštitúciách a je držiteľom piatich patentov. Je členom viacerých medzinárodných výborov a redakčných rád. Publikoval aj v časopisoch a zborníkoch, je aj autorom nežurnálových publikácií a správ a dosiahol 3 873 citácií (na základe databázy Scopus).
Viac o projekte Slováci a svet na www.tulacky.net
Snímky: www.sk.wikipedia.org, https://sk.nataliakucirkova.com/,
https://personal.strath.ac.uk/ivan.glesk/