… že podle analýzy společnosti Vertical Research Partners pro Financial Times by 15 předních dodavatelů v oblasti obrany mělo v roce 2026 vykázat cash flow (rozdíl mezi příjmy a výdaji peněžních prostředků za toto období) ve výši 52 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek jejich celkového cash flow na konci roku 2021.
Z toho pět největších amerických dodavatelů v oblasti obrany by mělo do konce roku 2026 vygenerovat cash flow ve výši 26 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek oproti roku 2021. V Evropě se očekává, že národní šampioni BAE Systems, Rheinmetall a švédský Saab, kteří těží z nových zakázek na munici a rakety, zaznamenají dohromady nárůst cash flow o více než 40 %.
V článku se dokonce zmiňují i o jisté české zbrojařské společnosti Czechoslovak Group (CSG), která se aktuálně ohradila proti kritice údajně předražených dělostřeleckých granátů dodávaných na Ukrajinu v rámci české muniční iniciativy. Nechápu, co Pirát Wagenknecht kritizuje, vždyť těch 1,48 miliardy korun, o kterých měly být granáty za veřejné peníze předražené, je jen kapička ze všech těch skvělých výnosů, co válka generuje. Kdyby Wageknecht pořádně poslouchal pana Pojara, tak ví, že Česko na válce přece vydělává.
Aby to i ta poslední „svině“ v Čechách pochopila, tak například dotyčné české společnosti narostly tržby od roku 2021 (14,4 miliard Kč) o 28,5 miliardy až na celkové tržby 42,9 miliard Kč v roce 2023, což je obdivuhodný výkon, jen za rok 2023 je navýšila o 17,8 miliardy Kč. A EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) vzrostla za dva roky o ca 8 miliard z původních ca 2,7 miliard v roce 2021 Kč až na ca 10,8 miliard Kč v roce 2023, což je mnohem lepší než ten průměr cash flow, co uvádí FT.
Takže prohlášení mluvčího CSG Andreje Čírteka, „… že marže dodavatele není 500 eur, že na dodávce je samozřejmě realizován zisk, ale zásadně nižší a zcela v rámci toho, co lze označit za zisk přiměřený,“ je naprosto správné, protože zisk je očividně přiměřený, vždyť CSG roste standardním tempem jako ostatní české společnosti z jiných oborů. Nebo ne?
V tom článku na Financial Times se píše, že CSG (pozn. po úspěšném převzetí italského výrobce munice Fiocchi Munizioni v roce 2022) plánuje za ty prachy převzít americkou společnost Vista Outdoor, která vyrábí nejen outdoorové sportovní a rekreační produkty, ale i střelivo. Na outdoorový hadry ale CSG kašle, chce hlavně tu dceřinku Kinetic Group, která vyrábí střelivo a od roku 2015 je dodavatelem ukrajinské armády. Není to vůbec jednoduchý, za prvý Američani nemají rádi, když jim někdo skupuje jejich výrobce střeliva a tak se to zkoumá na nejvyšší úrovni americký administrativy, a také majitelé Vista se cukají a hrají poker o cenu, protože ví, že kasičky jsou plné. Těch dosavadních 2,15 miliard dolarů, které jsou výsledkem již několikátého navýšení, zřejmě nebude stačit.
Ten byznys vůbec není jednoduchý pane, Wagenknechte. To si tak naplánujete, co utržíte v příštím roce na vašich skvělých granátech na základě toho, že G7 slíbí Ukrajině půjčit 50 miliard Euro, které mají být spláceny z výnosů zabavených ruských peněz, a pak si to najednou Amíci rozmyslí a bojí se, že se ty ruský peníze rozmrazí dřív, než se ty prachy splatí a začnou se cukat.
Víte, kolik peněz musí všichni z branže investovat, aby se to nezadrhlo?
(Status na FB 30. augusta 2024)